מה כדאי לקחת למקלט?

במקרה אסון המוני, צוות מד"א עלול להתעכב, והדקות הראשונות הקריטיות יכולות להיראות כנצח. גם אם תשהו במקלט רק כמה שעות, יש דברים שכדאי להכין בו מבעוד מועד:

 1. מים: הצטיידו בבקבוקי מים מינרליים או מי ברז שלא עמדו יותר מחמישה ימים. הכמות צריכה להיות כזו שתספיק ל-4 ליטרים לאדם ביממה לפחות (2 בקבוקים גדולים).
 2. תרופות קבועות: חולים הצורכים תרופות באופן קבוע צריכים להצטייד בכלל התרופות למשך שתי יממות. יש לשאת עמכם גם את רשימת התרופות והמינונים, למקרה שלא תוכלו לקחתם לבד.
 3. שיכוך כאבים והורדת חום: הצטיידו באקמול, נורופן, אופטלגין ודומיו על כל מקרה. יש להרחיק כל תרופה כזו מהישג ידם של  ילדים.
 4. מד חום: בעיקר אם אתם הורים לתינוקות, פעוטות וילדים, הצטיידו במד חום למקרה שנמוש חום, או שהילד ישנוני, אפאטי או סובל משיעול, שילשולים והקאות.
 5. משחה לגרד: המיקלט עלול להכיל חרקים וגורמים שונים המביאים לפריחה אלרגית וגרד. כדאי להצטייד במשחה מקומית למקרה של גרד מקומי (לדוגמא: פניסטיל).
 6. ונטולין: חולי אסתמה צריכים להכין משאף בהישג יד: האוורור הלקוי, הצפיפות והאבק, כמו גם  החרדה עלולים לעורר התקף מחודש. הורים לילדים ופעוטות שלקו בהתקפי קוצר נשימה צריכים להציב במיקלט מכשיר אינהלציה ואת התכשיר שרשם הרופא.
 7. אינסולין, מד סוכר: חולי סוכרת חייבים לשאת עמם אינסולין לתקופה של יומיים, מד סוכר וסטיקים לבדיקת רמות הסוכר, סוללה חלופית למד הסוכר, ונוזל ממותק למקרה של  היפוגליקמיה (ירידה ברמת הסוכר) המסכנת חיים בתוך דקות. שאו על ידכם צמיד ובו מצויין כי אתם חולי סוכרת, ומה יש לעשות במקרה של איבוד הכרה.
 8. לטיפול בפצעים: הצטיידו בחומר חיטוי עורי (יוד, סביעור), פלסטרים ופדי גזה לכל מקרה של חתכים קטנים.
 9. ארון עזרה ראשונה: וודאו שבמיקלט מצויה ערכה הכוללת ציוד החייאה (או לפחות מסיכת כיס להנשמה ונתב אוויר – Airway),  חומרי חבישה ועצירת דימומים.
 10. ציוד לעדשות המגע: במהלך השהות במיקלט עלול להגיע מצב בו תיאלצו להסיר מיד את העדשות בשל גירוי או שימוש יתר.קחו עמכם את מיכל האחסון, תמיסת השימור ומשקפיים. 
 11. שקיות הקאה: במקרה של הקאות מרובות, כדאי שיהיו בנמצא שקיות שניתן לאטמן היטב. ריח ההקאה חריף ומתפזר במהירות, מה שעלול כשלעצמו להביא לבחילות עזות אצל שאר יושבי המיקלט.
 12. מד לחץ דם: אם יש ברשותכם מד לחץ דם, קחו אותו למיקלט. הוא חשוב במיוחד לאוכלוסיית הקשישים, אצלם לא תמיד ניתן   להבחין בתסמיני עליית לחץ הדם.
 13. לקויי שמיעה: הצטיידו בסוללות למכשיר השמיעה. הצטיידו גם בכלי כתיבה למקרה שהמכשיר  יפסיק לפעול ובכל מקרה שלא יהיה בסביבה מתורגמן שיוכל להעביר את דבריכם.
 14. מדריכי עזרה ראשונה: הדפיסו את מדריכי העזרה הראשונה של ynet (או כל מדריכים אחרים  מגורם מוסמך) והציבו במיקלט. במקרה של פציעות המוניות צוות מד"א והחילוץ עלולים להתעכב בעוד הדקות הראשונות הן קריטיות. 

תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 29/03/2016

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה