היסטוריה

הכל התחיל כש...

מאמצע שנות ה- 90 של המאה הקודמת, יותר ויותר אנשים בישראל ביקשו להתחבר לאינטרנט.

אלו היו השנים הראשונות של שירות האינטרנט בארץ. החיבור נעשה באמצעות חיבור מקרטע ואיטי, במיוחד בערבה שבה תשתית הטלפונים הייתה מיושנת למדי.

שיטת החיוב הייתה לפי דקות, ומשום שבערבה לא היה חיבור מקומי לאינטרנט אלא חיבור מרוחק, תושבי הערבה סבלו מאינטרנט איטי יותר, בתעריף יקר יותר. כך נוצר מצב אבסורדי שחיוג לבאר שבע היה בתעריף גבוה יותר מהתעריף של חיוג מקומי בערבה.

כדי לאפשר לתושבי הערבה להנות מחוויה של תקשורת טובה יותר ובמחיר משתלם יותר, הוחלט להתחיל בפיילוט של חצי שנה שבמהלכו החיבור לאינטרנט יסופק ע"י ספק מקומי.

כך הוקם 'אינטרנט ערבה' ע"י מיכה סילבר בשנת 1997. מספר חודשים לאחר מכן הצטרפה גילה טל, לאחר שנוצר צורך בתיפעול אינטנסיבי יותר, והוחלט להפעיל את השרות בצורה מסחרית.


מתחברים למערכת הכבלים היישובית:

במשך השנים התפתח שירות האינטרנט בארץ, אך הערבה נשארה במשך זמן רב מאחור.

כמו שהטלוויזיה בכבלים לא הגיע אלינו, כך גם האינטרנט המהיר בושש לבוא.

בשנת 2001 הקימה החברה לפיתוח מערכת כבלים בערבה. המטרה הייתה לספק אינטרנט מהיר על גבי תשתית הכבלים היישובית בתוך הישובים  וקווי התקשורת רחבים של 'בזק' מחוץ לישוב.

החיבור הראשון נעשה במושב עין יהב, ובהמשך לכל יישובי הערבה.

מערכת הכבלים היישובית הוקמה ותוחזוקה ע"י חברת 'רוטל', והייתה יחידה מסוגה בארץ:

מערכת שחיברה 6 ישובים במרחק של 70 ק"מ, הגיעה למעשה לכל בית שהיה מעוניין בכך וסיפקה בשיא התקופה אחזקה ותמיכה מלאה ל 265 מחוברים.

 

מתקדמים לחיבור Asymmetric Digital Subscriber Line - ADSL:

בקיץ 2003, עם התפתחות הטכנולוגיה שביטלה את מגבלת המרחק מן המרכזייה, הגיעו המערכות הראשונות של ה-ADSL ליישובי הערבה.

החל מספטמבר 2003 גם 'אינטרנט ערבה' מציע חיבורי אינטרנט ב-ADSL ובכבלים, בערבה ובכל הארץ במהירות שהתיחה ב-5 מ"ב, והיום ברוב ישובי הערבה ניתן להתחבר ל-40 מ"ב ואף 100 מ"ב. חשוב לציין, שהמהירות אינה אחידה ומשתנה ע"פ מרחק מקום החיבור מהמרכזייה או הציוד של בזק. 

עד סוף שנת 2005 מערכת הכבלים המושבית היקרה, הפנתה את מקומה  לחיבורי ה-ADSL הזולים והאמינים יותר. 


העתיד כבר כאן - חיבורי Next Genaration Network - NGN:

בשנת 2010  בזק מתחילה לספק בערבה את מערכת ה NGN, המספקת חיבור לאינטרנט במהירויות גבוהות יותר ושירותי טלפון המבוססים על טכנולוגיית VOIP (קול על גבי האינטרנט).

באופן תיאורטי מהירות החיבור יכולה להגיע עד 100 מ"ב. הרשת שקיימת היום בערבה מאפשרת קישור לאינטרנט במהירות של 15 מ"ב,  במרבית הישובים עד 40 מ"ב וכאמור, יש מנויי בזק שיכולים לקבל מהירות של 100 מ"ב 

NGN הינה רשת של בזק המבוססת על סיבים אופטיים וארונות תקשורת מסוג NGN Gateway.

הסיב האופטי מגיע מצד אחד של ארון התקשורת המוצב בסמוך לבית הלקוח. מהצד השני יוצאת תשתית הנחושת עד לבית הלקוח. כך מתאפשר לספק רוחב פס גבוה במיוחד.

כיום מספקת 'אינטרנט ערבה' לתושבי הערבה חיבור לאינטרנט על גבי תשתיות של בזק. תושבי צוקים יכולים בנוסף גם להתחבר לאינטרנט עם תשתיות של חברת הכבלים HOT.

יש גם תחרות: תשתית של "הוט" בעין יהב

בשנת 2019 חברת "הוט" הקימה תשתית של כבלים אופטיים בעין יהב, מה שאפשר לתושבי עין יהב להתחבר לאינטרנט במהירויות של עד 500 מ"ב. וכן לקבל שירותי טלוויזיה וטלפוניה על גבי תשתית של הוט. 

לחצו כאן ותגלו מה מרוויחים מנויי אינטרנט ערבה

אתר האינטרנט ערבה:  www.arava.co.il

אתר ערבה תיכונה שהוקם לראשונה ב1997

אתר ערבה תיכונה השני שהוקם ב2004

אתר ערבה תיכונה השלישי שהוקם ב2012

אתר הערבה החדש - יולי 2016

שינויים בדף הבית של אתר הערבה ביוני 2020: 1. תמונה ראשית קטנה יותר, 2. החלק העליון של האתר שקוף למחצה 3. נוספו כפתורים לקישורים חדשים חשובים - מתחת לתמונה הראשית . כמו כן בשלב מוקדם יותר נוסף קישור לישומון (אפליקציה) של הערבה בחלק העליון של הדף. (סימלון ירוק, ליד פייסבוק)

אתר הערבה, יוני 2020

  • במקביל להקמת 'אינטרנט ערבה' הוקם בשנת 1997 גם אתר אינטרנט למועצה, בעיצובה הגרפי של רוני רייס. האתר נבנה בטכנולוגיות פשוטות, אך הכיל חומר רב ומעודכן.
  • בשנת 2004 נשכרה חברת 'מגוון' לצורך שידרוג ופיתוח האתר. הוכנסו כלים ותכנים חדשים, והאתר הפך לידידותי יותר לגולשים, וקל לעדכון ולתפעול.
  • בשנת 2012  שודרג האתר ע"י חברת מגוון ושינה לגמרי את פניו, הפך להיות מותאם יותר לדרישות של המחשבים והמסכים ומבחינת התכנים - לדרישות המשתמשים. 
  • ביולי 2016 עלה אתר הערבה  החדש, מונגש ועדכני , המכיל את כל התכנים שהיו באתר עד היום בתוספת לוח עסקים, אפשרויות להרשמה ותגובות לכתבות ועוד. האתר, שנבנה ע"י חברת א.ש. בינה זכה לתגובות מצויינות ומתפקד היטב. 

מאז ממשיך האתר למתעדכן ברמה יומית. עדות לרלוונטיות של האתר בחיי האזור ניתן למצוא בפופולריות של לוח המודעות ולוח האירועים האזורי.

עדכון לוח המודעות והטיפול במפרסמים נעשתה בהתנדבות מלאה במשך שנים רבות על ידי שגי אסף מעין יהב בצורה ראויה לציון, שתרמה לפופולאריות הרבה של הלוח. כיום, באתר החדש, אין בכך צורך ורוב רובם של המפרסמים משתמשים בכלים שהאתר מציע ומפרסמים בעצמם. 
לוח האירועים מציג את כל האירועים הציבוריים באופן מרוכז, ומספק כלי נוח לתיכנון אירועים בצורה מושכלת, תוך התחשבות באירועים אחרים ובדעת קהל היעד אליו הם פונים.

כיום מרבית הגופים מודעים לחשיבות הנושא ומזינים באופן קבוע את האירועים שבתחומי אחריותם.


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 11/06/2020

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה