תיירות בערבה התיכונה - רקע

התיירות בערבה התיכונה נשענת על תהליכים רחבים ומגמות בארץ ובעולם.
משבר החקלאות בשנות ה-80 הוביל את תושבי הכפר לחיפוש אחר אלטרנטיבה לחקלאות. במקביל, יזמים נוספים שנחשפו למספר ההולך וגדל של מבקרים, ראו בכך הזדמנות לפתוח עסקים אחרים אשר יספקו את צרכי המבקרים (מוצרים משלימים). מכאן, החלו להתפתח עסקים כמו טיולי ג'יפים, שיט, מסעדות, פעילויות מסביב למשק החקלאי ואטרקציות.

הממשלה הכירה בתופעת התיירות הכפרית רק בשנת 1992 ומשרד התיירות החל להקצות תקציבים להפעלת יועץ לתחום והקמת מערך תמיכה.

התיירות הכפרית מאופיינת במיקום (מרחבים ויישובים כפריים), בתפקוד (מבוססת על המאפיינים של הכפר, שטחים פתוחים, מגע עם הטבע),  בגודל (עסקים קטנים, מבנים וישובים קטנים) ובהתנהלות (מפותחת ומנוהלת על ידי הקהילה המקומית).


בשנת 1996 הוקמו הצימרים הראשונים בערבה ע"י משפחות בלוך ושומרון בעין יהב. זו הייתה הסנונית הראשונה לחשיבה אחרת ולפיתוח מוקד נוסף, מלבד החקלאות, כמקור תעסוקה ופרנסה לתושבים.
הרחבת ענף התיירות ופיתוחו, הפכו את האזור ליעד תיירותי משמעותי בארץ ולתחום מרכזי בתעסוקות לא חקלאיות. הנהגת המועצה שמה כמטרה להרחיב ולפתח את ענף התיירות כפתרון הולם לבעיית אכלוס (קליטה חדשה וקליטת בנים חוזרים) וכתעסוקה או פרנסה נוספת למתיישבים קיימים.
בשנת 2016 ציינו שני עשורים לתחילת התיירות בערבה.

התיירות בערבה נשענת על שלושה עקרונות שהופכים אותה לתיירות מדבר מוצלחת: מבודדת  (isolation)  מותאמת ללקוח  - (customization) ונאמנה לטבע (unity) . 

זוהי תיירות מדברית, כפרית ומתפתחת, עשירה במסלולי טיולים, שמורות טבע ונופי בראשית מרהיבים, לצד אטרקציות לכל המשפחה ומגוון סוגי הלנה כפרית המותאמים לצרכי המתארח.
דרך הבשמים הנבטית, שהוכרה כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו ביולי 2005 , עוברת באזור.

בערבה כ-300 צימרים והנופשים מגיעים בעיקר בשל הנוף הייחודי, השקט - ומסלולי הטיול הרבים באזור.
התפוסה השנתית הממוצעת בחדרי האירוח היא כ- 30% כאשר עונת התיירות המרכזית בערבה נמשכת בין החודשים ספטמבר – מאי (מראש השנה ועד שבועות). בשנים האחרונות אנו מצליחים להאריך במעט את עונת התיירות וזאת, בעיקר, בשל בריכות השחייה ביישובים, העומדות לרשות
המתארחים ללא הגבלה.
הערכת התרומה הכלכלית של ענף התיירות בערבה התיכונה עומדת על יותר מ- 31 מיליון ₪ - הערכת המתכננים בשנת 2007.

פארק ספיר


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 07/11/2017

תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!