משולחן המועצה 15.11.18

כותרת עליונה משולחן המועצה

15 בנובמבר  2018
ז' בכסליו תשע"ט

 

תושבי הערבה,

אני נרגש להתחיל את הקדנציה השנייה כראש המועצה האזורית הערבה התיכונה.
אני חוזר לעבודה בתחושת תודה ושמחה, ומודה לכל תושבי הערבה, לתומכים הרבים שעודדו, חיבקו ונתנו כח להמשיך.
תקופת הבחירות הביאה איתה צורך לעצור, לסכם ולהציג את כל עשייתי בערבה על כל גווניה ופניה, לשמוע מכם מה צריך לשפר ורעיונות לקדם. סיכום תקופת הכהונה הביא איתו סיפוק ותחושת מלאות.
הספקנו הרבה, יצרנו יש מאין וקידמנו נושאים רבים בתחומים רבים.
אני מודה לצוותי המועצה, החברה לפיתוח, מרכז קהילה וצוותי החינוך.
המועצה היא האנשים ויש לנו אנשים מצוינים. אני ראש המועצה של כל תושבי הערבה וכתמיד דלתי פתוחה לכולם לכל דבר ועניין.
תודה לכולכם! ממשיכים בעשייה למען הערבה.


תובנות ומהלכים

עם סיום מערכת הבחירות כינסתי את פורום המנהלים – נציגי המחלקות, במטרה לקיים הליך חשיבה משותף המאפשר להמשיך לאפיין וללמוד את הצרכים הקיימים ואלה שעלו במהלך תקופת הבחירות. הליך חשוב זה יגבש ויפרט את התוכניות והיעדים לשנים הקרובות וכולנו מחויבים לו. משימות ואתגרים רבים ניצבים לפנינו ואנו נמשיך לפתח את האזור, לקדם ולהשלים פרויקטים רבי משמעות הנמצאים בשלבי תכנון וביצוע, נמשיך לדאוג לרווחת התושבים, לחזק את התשתיות, החינוך, החקלאות, התיירות וליישב את הערבה.


מובלעת צופר

בחודש שעבר התקבלה הודעה דרמטית מממלכת ירדן, שאין בכוונתה להמשיך את חכירת השטחים במובלעת צופר ל 25 שנים נוספות. שטחי המובלעת נכללים בהסכם השלום שנחתם בשנת 1994 במסגרתו נספח 1(ג)- אזור צופר/אל ע'מר, שמסדיר את החקלאות של מושב צופר במובלעת.

בשנה האחרונה, אני, יחד עם איתן ליפשיץ מרכז המשק של צופר, פעלנו רבות מול משרדי הממשלה בעניין נספח המובלעת והמשך הפעילות.

מיד עם הודעת מלך ירדן נפגשתי עם הנהלת המושב ועם חקלאי המובלעת במטרה להתארגן מבעוד מועד לכל תרחיש אפשרי. ההודעה שהתקבלה אינה סופית, היא תחילת המו"מ בין מדינת ישראל לממלכת ירדן.

אנו פועלים במישור המדיני, מול הדרגים הגבוהים ומקבלי ההחלטות בממשלה על מנת להוביל את המהלכים הנחוצים במשא ומתן עם הירדנים. האירוע הוא אירוע לאומי ואני מקווה ומאמין שבסוף המו"מ הנספח יוארך.
משרדי הממשלה הרלוונטיים מבינים את המצוקה שלנו ומבטיחים את מעורבותם ותמיכתם בחקלאי צופר המעבדים את אדמותיהם במובלעת.
אני פועל בשיתוף פעולה מלא עם איתן ליפשיץ, מרכז המשק צופר, הנהלת המושב והחקלאים על מנת להביא לפתרון הטוב ביותר לחקלאי צופר.


כביש 90

השבוע הודיע שר התחבורה ישראל כ"ץ על החלטתו לגבש תוכנית לאומית אסטרטגית לשדרוג כביש 90 לכביש דו מסלולי דו כיווני.
החלטה זו התקבלה לאחר פניה משותפת שלי יחד עם ראשי הרשויות לאורך כביש 90 בדרישה להתחיל תוכנית לשדרוג תשתיות הבטיחות בכביש באופן בהול ודחוף!
ריבוי התאונות בשנה האחרונה בכביש 90 ומספר תאונות קטלניות בחודש האחרון שגבו חייהם של עשרות אנשים, היו תוספת לאירועים מסכני חיים אותם אנו תושבי הערבה חווים על בסיס קבוע. תוספת הנהגים הצפויה בכביש עם הרחבת שדות התעופה באזור וטיסות הסחר הבינלאומיות, מחייבת את הפיכת הכביש לבטיחותי ואינה בגדר מחווה של רצון טוב אלא חובה שמשמעותה - חיי אדם!
בנוסף, אנו בודקים כעת שיתוף פעולה עם מיזם "שומרי הדרך – שינוי חברתי בכבישים" של הרלב"ד בשיתוף אגף התנועה – משטרת ישראל ועמותת "נתיב בטוח". המיזם החברתי מאפשר שימוש באמצעים דיגיטליים – לדוגמת הסמארטפון האישי, על מנת לתעד עבירות תנועה חמורות ולהוביל שינוי בתרבות הנהיגה. בשבועות הקרובים נערוך כנס הסברה והצטרפות, אנא עקבו אחר ההודעות והפרסומים.


צל"ש מפכ"ל המשטרה ליחידת חילוץ ערבה

בתחילת החודש השתתפתי בטקס הענקת צל"ש מפכ"ל המשטרה ליחידת החילוץ ערבה על תפקודה באסון בנחל צפית. האירוע בנחל צפית נחקק כטרגדיה כואבת בתודעה הלאומית.
מתוך האסון, התגלו לכל תושבי המדינה הפנים היפות והחשובות של מתנדבי יחידת החילוץ ערבה, שפעלו במסירות ונחישות להציל חיים.
ועדת העיטורים בראשות מפכ"ל המשטרה קבעה כי על הפעילות של מתנדבי יחידת החילוץ באירוע, תוך גילוי מסירות, נחישות ואומץ לב, תעוטר היחידה בצל"ש מפכ"ל, בטקס העיטורים של משטרת ישראל.
כולנו בערבה מוקירים את פועלכם, את רוח ההתנדבות מתוך רצון ומחויבות להציל חיים, תוך סיכון עצמי והקדשת ימים כלילות, משאבים וכוחות. כל אחד ואחת מכם והיחידה ככלל ראויים לכבוד הזה. 
תודה לאורי לב, מפקד יחידת החילוץ ולכל המתנדבים.
עם ישראל וכולנו בערבה גאים בכם!


נזקי חקלאות עקב מזג האוויר

בשישי האחרון פקד את אזורינו אירוע מזג אויר חריג בסיומו נמדדו במושב עידן 29.5 מ"מ ובחצבה 21.5 מ"מ. כמות המשקעים הגדולה הביאה לשטפונות בזק מקומיים וגרמו לאירוע הידרולוגי ולנזקים כבדים לחלקות חקלאיות בעידן. עיקר הנזקים מסחף חול שכיסה בתי רשת וזרימות על גבי שטחים פתוחים שכילו את הגידולים ואת השטחים שבתהליכי עיבוד לקראת שתילות. הנזק הנראה לעין רב מאוד וכולנו תקווה שלא נגלה נזקים נוספים בעתיד בהמשך הגידול. 
מיד עם תום האירוע פנתה הוועדה החקלאית למשרד החקלאות והקרן לנזקי טבע לצורכי שמאות, במקביל החלה רשות הניקוז בשיקום הדרכים ותיקון תעלות הניקוז שניזוקו.


דרום שחור

ההסלמה בדרום גובה מחיר יקר בנפש לאחר חודשים של טרור בלתי פוסק. בשבוע שעבר הצטרפו תלמידי הערבה התיכונה לקמפיין "דרום שחור" והביעו הזדהותם עם תושבי עוטף עזה. התלמידים השתתפו בפעילות בית ספרית ובעצרת הזדהות עם תושבי העוטף שהתקיימה בירושלים בתום מסע המחאה של תלמידי יב' מ"עוטף עזה". את הנסיעה לעצרת יזמו תלמידי יב' והיא התאפשרה הודות לשיתוף הפעולה עם מח' הנוער. אנו שולחים חיזוקים לתושבי הנגב המערבי ולחיילינו ומייחלים לבשורות טובות וימים שקטים.


הכנס השנתי של JNF ארה"ב

בסוף אוקטובר השתתפו נועה זר- מנהלת מחלקת גיוס כספים ומעיין קיטרון נציגת המו"פ ומרכז המשתלמים, בכנס השנתי של ארגון JNF ארה"ב.
JNF ארה"ב הינם שותפינו לפיתוח הערבה ולקידום פרויקטים רבים לטובת קהילת הערבה.
הכנס שנערך באריזונה בהשתתפות למעלה מ – 1200 פעילים, תורמים ותומכים של הארגון, הציג את העשייה הרחבה של הארגון בישראל ואת הפעילות הענפה בדגש על פיתוח הנגב והגליל.
כמו תמיד הכנס היווה תזכורת מרגשת לתמיכה חסרת התקדים של יהדות ארה"ב בכלל ושותפינו מ-  JNF בפרט במשימה של בניין העם והארץ ולמקומה של הערבה בתכניות הפיתוח העתידיות.

 


שבת שלום

אייל בלום

 

פס תחתון

 

מוזמנים להתחבר, להוריד את האפליקציה של המועצה ולהישאר מעודכנים