יתושים? שלום ולא להתראות!

כתושים - התגוננות - כותרת

יתושים התגוננות כותרת למובייל

על הדברת יתושים והתגוננות אישית בפני עקיצות 

עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות ועלולות להעביר נגיפים וטפילים העלולים לגרום מחלות באדם ובכך גם מסוכנות! מקורות מים הם מקומות דגירה פוטנציאליים לזחלי יתושים המתפתחים במים עומדים או במים הזורמים לאט.

כיוון שנמצאו בשטחי הערבה יתושי הטיגריס האסייתי ויתושים הנגועים בנגיף קדחת הנילוס המערבי, כולנו נדרשים לגלות אחריות אישית ולפעול מיידית לייבוש מקורות מים עומדים. זוהי סכנה לכולנו!

המועצה, דרך חברת ההדברה "חרקירי", מתגברת הדברה וריסוסים אך המניעה המשמעותית היא בייבוש מיידי של מקווי מים עומדים, שמהווים מוקד דגירה לזחלי יתושים. חובה עלינו לפעול בכל דרך על מנת לייבש מקורות מים עומדים בגומות, בעיקר באזורי מטעי התמרים. זוהי אחריות אישית של כולנו לכך.

ניתן לצמצם את פעילות היתושים בתחום הפרט, בבית או בחצר, ע"י נקיטת הפעולות הבאות:

 • מייבשים מים עומדים בתמרים ובחצרות הבתים - תחתיות עציצים, דליים, חביות, אגרטלים, היקוות מי מזגנים ועודפי השקייה
 • מרוקנים /מחליפים מים באגרטלי פרחים, תחתיות לעציצים, כיסוי בריכות שחיה, צמיגים ישנים, חביות, דליים, כלי שתייה לחיות מחמד ומיכלים אחרים לפחות פעם בשבוע.
 • מנקים ומרוקנים מרזבים.
 • מסלקים מהסביבה חפצים ישנים שאין בהם שימוש ויכולים לצבור בתוכם מים
 • מוודאים שאין מים עומדים במרחבים ציבוריים כמו חצרות הגנים, ערימות צמיגים, שולי מדשאות ועוד...
 • מכסים ואוטמים היטב כל מקור מים שלא ניתן לנקזו.
 • מוסיפים לבריכות הנוי דגים שיאכלו את הזחלים.
 • בודקים היקוות מים גם במגורי העובדים ומייבשים.

אנא היו עירניים. במידה ומזהים אזורי מפגע בבקשה לדווח למנכ"לית המועצה, רינה פרץ גל בנייד:052-3818041

אנו חייבים את שיתוף הפעולה של כולם כדי להתמודד עם מפגעי היתושים.

לפרטים נוספים באתר המשרד להגנת הסביבה >

יש לנקוט באמצעי ההתגוננות בשעות החשיכה (משקיעת החמה ועד לזריחתה), שהן שעות הפעילות של היתושים. קיימים אמצעים רבים להתגוננות: לבוש ארוך, התקנת רשתות בחלונות ושימוש במאווררים. בנוסף קיימים גם אמצעים כימיים כגון: תכשירים דוחי יתושים למריחה על הגוף, מלכודות משיכה ופיזור תכשירים בחלל. כאשר משתמשים בתכשירים כימיים יש להשתמש אך ורק בתכשירים בעלי רישיון בתוקף ולהקפיד על הוראות השימוש ואמצעי הזהירות המפורטים בתוויות התכשירים.  <

לחקלאים: הודעה בתאית - להעברה לעובדים תיאלנדים
 


לבוש וסביבה

 • לבוש ארוך - כשיוצאים מהבית בשעות פעילות היתושים (שעות החשיכה) יש להשתדל ללבוש חולצות ארוכות ומכנסיים ארוכים, על מנת להקטין את שטחי העור החשופים לעקיצות.
 • התקנת רשתות על חלונות ופתחים יכולה למנוע חדירת יתושים, ובו זמנית לאפשר אוורור. ככל שצפיפות הרשת גדולה יותר, גדלה מידת ההגנה שהיא מקנה בפני חדירת חרקים, אולם יורדות חדירותה לאוויר ושקיפותה. כדי להשיג הגנה יעילה חשוב להגן על כל הפתחים ולהימנע מפתיחת הרשתות בשעות הפעילות של היתושים.
 • מאווררים - רוח מעכבת את תעופת היתושים לעבר פונדקאי. הפעלת מאווררים, הן בתוך הבית והן כאשר יושבים מחוץ לבית, יכולה להגן מפני עקיצות יתושים. יש להתאים את כיוון הרוח ועוצמתה. יתכן יתרון לשימוש בו זמני בשני מאווררים, למשל מאוורר תקרה ומאוורר צד.

תכשירים דוחי חרקים לשימוש על הגוף

שימוש בתכשירים דוחי חרקים על הגוף היא שיטה פשוטה המיועדת ליישום עצמי, בעלת עלות סבירה


 

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה