מצטייני יום העצמאות

יום העצמאות תשע"ג:

בתחום תרומה לאזור, הנחלה ושימור נכסי תרבות למען הדורות הבאים, נבחרו חיים לויטה ממושב חצבה ואמנון נבון ממושב עין יהב.

חיים, נשוי לרחל ואב לארבעה ילדים הגיע עם דור המייסדים למושב חצבה בשנת 1965. לאחר שעזב לטובת לימודים, חזר בשנת 1980 וכיהן בתפקידים ציבוריים במושב ביניהם גזבר המושב והיה פעיל בועדת קליטה. לימד בבית הספר התיכון וכיום הוא המרכז האקדמי במרכז המשתלמים.    
אמנון נבון, נשוי לאורה ואב לארבעה ילדים, ממייסדי מושב עין יהב וחבר בה מיום הקמתה בשנת 1959. היה חבר בועדת עין יהב שמונתה לבחינת אפשרות הפיכתה של עין יהב לישוב קבע, היה מרכז משק וחבר בועדות משקיות וחברתיות.
כותב ברהיטות ובהומור, בעל  זיכרון מופלא, אוהב היסטוריה ואת הערבה שאין בקיא ממנו בתולדותיה, ניהל בעבר את ארכיון המושב ואף כותב מסיפוריה של הערבה בטור קבוע בעיתון "ערבות".

לפני כשמונה שנים חברו חיים ואמנון, באמונה רבה ובנחישות, ויחד עם שותפים נוספים, הפיקו בשנת 2012 את ספר ההיסטוריה של הערבה "ערבה אין קץ" המספר ומנציח את סיפורה של הערבה התיכונה. על פועלם זה הם ראויים להערכה.

אמנון נבון וחיים לויטה.JPG

 

בתחום תרומה לישוב, פיתוח החינוך והתרבות נבחרה רבקהלה אייזיקסון ממושב עין יהב.

רבקהלה אייזיקסון, נשואה לאהרון ואם לארבעה ילדים היא בתם של מיטיה וליאו כהן, ניצולי שואה מהולנד שעלו לישראל באפריל 1952 יחד עם רבקהלה ושלושת אחיה. למושב עין יהב הגיעה מגרעין בחצבה בשנת 1969. לצד עבודה במשק החקלאי, מילאה תפקידים רבים בישוב: מורה, ספרנית, עורכת עלונים וספרים ובועדות יישוביות.
אהבת השפה והלשון העברית הייתה טבועה בה מאז ומתמיד, היא למדה בסמינר "אורנים" להוראה, ואף לימדה בבית הספר בעין יהב כשעוד היה בתוך אוטובוס. בהמשך למדה ספרנות ומשנות ה-70 ועד השנה שעברה היא תרמה מזמנה, פיתחה רבות את הספרייה במושב, עודדה את הקריאה בקרב אנשי המושב ואין ילד שאותה לא מכיר. שעות הסיפור שעשתה לילדי המושב הם שם דבר. בשבתות הייתה פותחת את הספרייה במיוחד בשביל החיילים המגיעים הביתה, כדי שיקראו ספר. "עם הספר" הוא אצלה לא רק מטבע לשון אלא דרך חיים. אהבת הספרות, חשיבות המילה הכתובה והשפה העברית הם נר לרגליה. על פעילות שהיא מפעל חיים ועל שימור נכס תרבותי היא ראויה להערכה.   

רבקה איזקסון.JPG

 

בתחום תרומה לישוב, פיתוח החינוך והתרבות נבחרו חני ארנון, הדס גוטמן וגילי פיינר ממושב עידן.

חני ארנון, נשואה למוטי ואם לשלושה ילדים אחראית על טקסי יום השואה ויום הזיכרון מזה 22 שנה, ועורכת אותם בצורה מרשימה ומכובדת, לצד פעילות ערכית לבני הנוער במושב. משנת 1998 ועד לפני שלוש שנים הייתה אחראית על ספריית המושב והפיכתה לבית חם, למקום שנעים לשהות בו ולקרוא ספרים. לפני כשלוש שנים פרשה והכשירה את דור ההמשך, גילי פיינר והדס גוטמן.
הדס גוטמן וגילי פיינר, פעילות בהתנדבות במושב ולפני שלוש שנים לקחו על עצמן את פרויקט ספריית המושב. הן דאגו לתקציבים, שדרגו, שיפצו את המבנה, ארגנו ערבי התנדבות לנשים שתכליתן שיפוץ המקום כולל תפירת וילונות. בהמשך עדכנו את חומרי הקריאה ורכשו ספרים. פעמיים בשבוע עורכת הדס שעת סיפור לילדי הגן שמטרתן עידוד הקריאה והנגשתה לכל. ועל כך הן ראויות להערכה.

חני ארנון.JPG

 

בתחום תרומה כללית לישוב נבחר ברוך אושרוביץ' מהישוב ספיר.

ברוך עלה לארץ עם משפחתו מארץ סין בשנת 1949 בהיותו בן 5. משפחתו הצטרפה לגרעין המשפחות אשר יסד והקים את מושב עמיקם בצפון. ברוך הגיע לערבה בשנת 1968 כמנהל בחברת  מקורות, במסגרת תפקידו תכנן ונהל את הקמת רשת המים בערבה ופרש בשנת 2006.
בשנת 1979 התיישב בישוב ספיר ונימנה על הגרעין המייסד. במשך 34 שנות מגוריו בישוב ספיר, ברוך התנדב והיה שותף בבניית הקהילה על כל רבדיה. ברוך התנדב לסייע בקליטת משפחות חדשות שהגיעו לספיר, החל מפריקת מזוודות ועד אירוח בביתו לימי הקליטה הראשונים. ברוך הוביל ופעל בהתנדבות לקיום אירועי קהילה ותרבות בקרב הנוער והמבוגרים כאחד. כמו כן שנים רבות ברוך מתנדב כחבר בוועד המנהל  את הישוב ופעל רבות לקידום צרכי הישוב. ועל כך הוא ראוי להערכה.

ברוך אושרוביץ.JPG

 

בתחום תרומה לישוב בנושא שימור ותיעוד נבחרה תמר ליפשיץ ממושב צופר. 
תמר ליפשיץ, נשואה לאיתן ואם לשני בנים הגיעה למושב צופר בשנת 1987 ועסקה מאז בפעילות ציבורית ותרומה רבה למושב ולאזור. מאז, היא אחראית על ספריית המושב הקימה את ארכיון המושב ודואגת לאיסוף חומרים ותיעוד החומרים. בהמשך התנדבה לטלוויזיה הקהילתית ופעלה רבות באיסוף חומרים, תיעוד אירועים ושימורם למען הדורות הבאים.  ועל כך היא ראויה להערכה.

תמר ליפשיץ.JPG

 

בתחום תרומה לאזור ולקהילה בתחום התיעוד והשימור נבחרו מתנדבי הטלוויזיה הקהילתית ערבה. בשם המתנדבים, עלו לקבלת התעודה יהודית הדס ממושב פארן ומלי חורש מהישוב ספיר.

מתנדבי טל"ק ערבה מתנדבים מיום הקמת הטל"ק לפני 14 שנים. הם מתמחים בצילום ועריכת חומרי האזור הכוללים אירועים, טקסים, ביקורים חשובים, אירועי חינוך מיוחדים, מופעי תרבות, מחול, תערוכות אומנות ופעילות קהילתית בישובים. אחד משיאי הפעילות, היה בסיקור צמוד בזמן "מחאת החקלאים" בשנת 2009 והפקת כתבות באופן מידי לשידור. המתנדבים עזבו הכול והקדישו את כל זמנם לטובת המחאה ושלחו לערוצי החדשות חומרים עדכניים מההפגנות, ששודרו במהדורות החדשות כולל הפקת כ- 10 כתבות, שעלו לשידור ב-יס ובאתר האינטרנט. בדרך זו, תרמו להפצת מסר המאבק לתושבי המדינה. בשנה האחרונה ניהלו מתנדבי הטל"ק מאבק עיקש מול משרד התקשורת נגד קיצוץ בתקציב הפעלת הטלוויזיות הקהילתיות בארץ. הסרטים בעריכתם משודרים בערוץ 98 ותורמים לתדמיתה החיובית של הערבה ומופצים בקרב תושבי הערבה ובארכיון האזורי. בפעילות מסורה זו מנציחים מתנדבים אלו את הפעילות בערבה ומשמרים עבור הדורות הבאים. ועל כך הם ראויים להערכה. 

מתנבי הטלק.JPG


 

יום העצמאות תשע"ב:

בחרנו להוקיר השנה את איש המים שלנו – עמי שחם.

עמי שחם, ממייסדי מושב עין יהב ומחלוצי ההתיישבות בערבה התיכונה, תושב הערבה התיכונה וחקלאי מזה 50 שנה.
הודות לפועלו של עמי הושג גידול בהיצע ובהקצאות המים בערבה, דבר שאפשר את התפתחותה של חקלאות מתוחכמת, מאורגנת ורווחית באזור, המבוססת על מחקר וטכנולוגיות מים חדישות, בצד פתיחת חלון הזדמנויות להרחבת ההתיישבות הציונית בערבה. 

עמי שחם.JPG

 

בתחום תרומה לקהילה נבחרה שגי אסף ממושב עין יהב.

שגי אסף תושבת מושב עין יהב, נשואה ואם ל-4. שלוש בנות חזרו לערבה כדור המשך. שגי מתנדבת מזה עשור ומתחזקת את לוח המודעות באתר האינטרנט ערבה בעבודה יומיומית, במסירות, דייקנות וקפדנות רבה כולל תמיכה לגולשים. לוח המודעות הוא היישום המתעדכן הראשון באתר, שמלווה אותנו ממש מתחילת ימי האתר. בזכות פועלה של שגי אתר האינטרנט עדכני, ברור, מתוחזק כהלכה, מה שמאפשר אף רווחים. ועל כך היא ראויה להערכה.

שגי אסף.JPG

 

בתחום תרומה לאזור בחינוך נבחר עזרא שירין ממושב עין יהב.

עזרא שירין, פעיל בהתנדבות לאורך שנים רבות. לזכותו נזקפת פעילות ציבור ענפה והתנדבות בועדות שונות כנציג ציבור. הוא הקים את מערך הגיל השלישי בערבה והיה שותף בקבוצת מפגשים. בשנה האחרונה הוא מתנדב ללמד שחמט בבית הספר היסודי ועל כל אלו הוא ראוי להערכה.   

עזרא שירין.JPG

 

בתחום סיוע וטיפול באוכלוסיות מיוחדות נבחרה תגית חן ממושב פארן.

תגית חן, תושבת מושב פארן שבערבה התיכונה, מתנדבת במרכז סיוע לנפגעות אלימות ותקיפה מינית בנגב (מסל"ן) מזה 12 שנים. היא מבצעת תורנות שבועית בקו הסיוע ומעבירה הרצאות וסדנאות מניעה בנושא. בשנת תש"ע קיבלו תגית וחברותיה למסל"ן את אות הנשיא למתנדב, מידי כבוד נשיא המדינה, שמעון פרס. ועל כך היא ראויה להערכה. 

תגית חן.JPG

 

בתחום התנדבות ארצית נבחר אורי לב ממושב צופר.

אורי לב, תושב מושב צופר, נשוי ואב ל- 3, הוא סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה. פעילותו ביחידה קידמה וחיזקה אותה ויצרה בפועל ביטחון אישי למבקרים ולמטיילים בערבה ולכל אדם אשר מוצא עצמו, שלא בטובתו, במצוקה ובמצב של חוסר אונים. אורי, במחויבותו המוחלטת, מהווה דוגמא ומופת להתנדבות מקצועית שאינה מוגבלת בזמן, גבולות מדיניים וגבולות בירוקראטיים. תורם מזמנו 24 שעות ביממה, עונה לכל קריאה וממלא תפקידו כמומחה לאיתור נעדרים בצורה מופתית. הצלת חיים, היא המטרה העומדת לנגד עיניו בעשייתו ההתנדבותית ועל כך הוא ראוי להערכה.

אורי לב.JPG

 

בתחום תרומה למושב נבחר חמי ברקן ממושב פארן.

חמי ברקן, חבר מושב פארן פועל רבות ומזה שנים בנושא הכשרת קרקעות לצורך קליטה במושב פארן ובערבה כולה. חמי פועל בהתנדבות וללא לאות לחיפוש ומציאת פתרונות לבעיות הקרקע לנקלטים חדשים. חמי מביא לידי ביטוי את ניסיונו העשיר, הידע התיאורטי, היצירתיות והכישרון הטכני כדי לפתור את בעיית הקרקעות ולאפשר המשך קליטה בפארן ובאזור ועל כך הוא ראוי להערכה.

חמי ברקן.JPG

 


יום העצמאות תשע"א:

בתחום תרומה למושב נבחרה קיקי מורן ממושב חצבה.

קיקי מורן מתנדבת במרפאת המושב למעלה משלוש שנים ומשקיעה זמן רב וכל זאת בחיוך, כנות ואהבה רבה. לוקחת על עצמה שלל מטלות ומשימות ומבצעת את כולן במסירות, לרווחת התושבים ובריאותם, ועל כך היא ראויה להערכה.

מצטיינת- קיקי מורן

 

בתחום תרומה לאזור בחינוך נבחר שגיא קליין ממושב עין יהב.

שגיא קליין, בן מושב עין יהב, דור שני. יזם ודחף לרעיון של מעורבות חיובית של הורים בתחום החינוך. בהתנהגותו זו חיזק
את המרקם החברתי הקיים ואת השיתוף בין בית הספר לבין ההורים. העלה למודעות הציבור את הנעשה בבית ספר ולימד בדרכו המיוחדת שהתנדבות לקהילה, יוזמה, פתיחות יוצרות שותפות אמת. בשנים האחרונות היה פעיל בוועד ההורים של התיכון ובצוות המוביל בתכנון ויישום התוכנית הקהילתית לחינוך, סייע ותרם רבות לתחום החינוך ועל כך הוא ראוי להערכה.

מצטיין- שגיא קליין

 

בתחום סיוע וטיפול באוכלוסיות מיוחדות נבחר אמנון גמליאל ממושב צופר.

אמנון גמליאל מסייע מזה שנים ובהתנדבות לאנשים הזקוקים לכך. פעילותו המבורכת נעשית ללא לאות, בנחישות רבה מתוך תחושת שליחות ונתינה אמיתית. ערכים כמו עזרה לזולת, נתינה למען הזולת ובעיקר אהבת האדם, הם נר לרגליו. 

אמנון סייע גם בהקמת המכינה הקדם צבאית בחצבה ועל כךהוא ראוי להערכה.

מצטיין- אמנון גמליאל

 

בתחום התנדבות ארצית נבחרו חברי ועד הפעולה לשחרור גלעד שליט.

בכל מוצאי שבת הם בצמתים, בכל יום ראשון הם עולים לירושלים. בנחישות רבה, במסירות שאין לה גבול, בהתמדה שראויה לציון, פועלים חברי ועד הפעולה למען שחרור גלעד שליט.

על פעילותם הרבה בערבה ומחוצה לה כולל גיוס כספים נרחב בערבה , הם ראויים להערכה. מי ייתן וגלעד שליט יחזור לחיקנו ומי ייתן שיזכה להכיר אתכם, האנשים שפעלו למענו ללא לאות.

אמן !

ברכות לכל המתנדבים וישר כוח על פועלכם !

מצטיינים- ועד הפעולה לגלעד שליט

 


 

יום העצמאות תש"ע:

בתחום הבריאות והרווחה נבחר ד"ר מיכאל ריבקין מהישוב ספיר.

ד"ר מיכאל ריבקין הגיע לספיר כרופא אזורי לפני 17 שנים. מסירותו ונאמנותו למקצוע ולתושבים הם ללא גבולות.
מלא נכונות לסייע, לסעוד ולספק את הטיפול הטוב והאישי ביותר לכל מטופל בכל זמן ובכל שעה. מתנדב פעיל ביחידת החילוץ וזמין לפעילות בכל עת.

מצטיין- מיכאל ריבקין

 

בתחום איכות הסביבה נבחרה סו הדס ממושב פארן.

סו הדס פעילה בהתנדבות מזה שנים בועדות השונות במושב פארן אך מקדישה את רב זמנה ומירצה לתחום שהוא נר לרגלה - איכות הסביבה. בין הפרויקטים השונים הובילה את הקמת מרכז המיחזור בפארן, מפעל הגזם, נקודת איסוף קרטונים ועוד.

מצטיינת- סו הדס

 

בתחום החינוך נבחר רן שדה ממושב חצבה.

רן שדה, בן מושב חצבה, דור שני. יזם ודחף במרץ רב את הקמת המכינה הקדם צבאית הראשונה בערבה. היה החלוץ וסחף אחריו נוספים לעשייה, תרומה והתנדבות, בדרך להגשמת החלום. בכך הוא תורם לחינוך ערכי לבני הנוער.

מצטיין- רן שדה

 

בתחום הבריאות והרווחה נבחרה שבע כהן ממושב עין יהב.

מראשוני המתיישבים בעין יהב ואחות המושב מזה 47 שנים. הידע, הניסיון ואישיותה המיוחדת הפכו אותה לשם דבר.

מתנדבת במושב ומושיטה עזרה וטיפול רפואי לאלפי תושבים באזור. עומדת הכן לקריאות על תאונות דרכים בכביש

הערבה ומתנדבת פעילה ביחידת חילוץ ערבה. יצאה עם משלחות חילוץ וסיוע רפואי להצלת אנשים באזורים מוכי אסון בהאיטי ובמקומות נוספים.

מצטיינת- שבע כהן

 

בתחום התרומה לקהילה נבחר אליהו שקותאי ממושב צופר.

חבר צופר מזה 20 שנים. הקים את הבוסתן בבית הספר היסודי ודחף לרעיון של מעורבות הורים. בהתנהגותו זו חיזק
את המרקם החברתי הקיים ואת השיתוף בין בית הספר לבין ההורים. העלה למודעות הציבור את הנעשה בבית ספר ולימד בדרכו המיוחדת שהתנדבות לקהילה, יוזמה, פתיחות יוצרות שותפות אמת. בשנה האחרונה היה פעיל בהקמת המכינה הקדם צבאית.

מצטיין- אליהו שקותאי

 

בתחום ההתיישבות נבחר דוד מזרחי ממושב עידן.

דוד מזרחי פעל בהתנדבות לאורך שנים רבות במושב עידן וקידם רבות את המושב בהיבט החזותי כמו גם הבאת מתיישבים חדשים. לזכותו נזקפת פעילות ציבורית ענפה והתנדבות בועדות השונות הן בישוב והן במועצה.

מצטיין- דוד מזרחי

 

בתחום איכות הסביבה נבחר יהושע בלאו ממושב עין יהב.

יהושע בלאו עוסק מזה 30 שנים בנושא איכות הסביבה במושב עין יהב. זהו מפעל חייו והוא מבין ראשוני החקלאים שעברו לגידולים אורגניים כחלק מתורת חיים. איש טבע בכול רמ"ח אבריו וב 7- השנים האחרונות הוא מנהל את תחום "עין יהב נקייה" ועוסק בהעלאת המודעות לתחום ההגנה על הסביבה.

מצטיין- יהושע בלאו

 

בתחום ההתיישבות נבחר יפתח בן דוד ממושב פארן.

יפתח בן דוד מתנדב שנים רבות כאיש קשר עם הסוכנות היהודית והיה מוביל בנושאי טיפול שונים מולם. ניסיונו וכישוריו הם לעזר רב והוא מסייע רבות ובהתנדבות לנקלטים חדשים בערבה ולחקלאים רבים. היה מעורב בהפיכת אזור התעשייה לפעיל.

מצטיין- יפתח בן דוד

 

בתחום התרומה לקהילה נבחרה ברכה שלכט ממושב עין יהב.

ברכה שלכט, נציגת עמותת "עמית במדבר" מסייעת מזה שנים ובהתנדבות לאנשים הזקוקים לסיוע רפואי או הנמצאים במצוקה כלכלית. פעילותה המבורכת נעשית ללא לאות, בנחישות רבה מתוך תחושת שליחות ונתינה אמיתית.

מצטיינת ברכה שלכט

 

בתחום ההתנדבות ארצית נבחר מימי עתידיה ממושב עין יהב.

מימי עתידיה מתנדב פעיל עשרות שנים, בפעילות קרן הצנחנים ובוועד הצנחנים. הוא מסייע ותורם לאלמנות ויתומים ובמיוחד לבני הנוער היתומים.

מצטיין- מימי עתידיה

 


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 29/03/2016

תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!