חגיגות היובל לערבה

ברכת ראש המועצה:

אם לא אתם - זה לא היה...

השנה ציינו במגוון פעילויות את שנת היובל: הפקנו בול מיוחד, התכנסנו לאירוע מרכזי, אנו בתהליך הקמת מוזיאון חי ובכוונתנו להזמין לסיור בערבה את "יקירי הערבה". אותם אנשים שבלעדיהם זה לא היה קורה.

השנה, בתזמון מרגש, מוכרזת שמורת שיזף כשמורת טבע, לאחר 27 שנים של טיפול  - ונפתחה אחר כבוד המכינה הקדם צבאית הראשונה בערבה.

אך... הפעם אני בוחר להקדיש את דבריי לאותם אנשים מיוחדים שבלעדיהם לא היינו כאן. החלוצים, דור המייסדים.

"בנגב יבחן העם בישראל ומדינתו- כי רק במאמץ מלוכד של עם מתנדב ומדינה מתכננת ומבצעת, נוכל למשימה הגדולה של הפרחת השממה וישובה. מאמץ זה יקבע גורלה של מדינת ישראל ומעמדו של עמנו בתולדות המין האנושי" .

כך אמר דוד בן גוריון והתכוון לכך כשקבע את מקום מושבו בנגב.

סיפור חייו של דוד בן גוריון, כמו גם סיפור חייהם של המתיישבים הראשונים בערבה, הוא סיפור חיים של רואים למרחוק. הפרחת השממה ויישוב אדמות המדינה נמנו על הערכים המרכזיים אותם הציבו.

ערכים אלה מדגישים את הנתינה לכלל ואת המחויבות האישית כמרכיב מרכזי בזהות הלאומית.

חמישים שנים של עבודת כפיים מייגעת, חלוציות לשמה ואופטימיות רבה -  כי רק כך יכלו הראשונים למאבק בלתי פוסק במרחק, בבידוד, באיתני הטבע, במזיקי החקלאות ובשנים האחרונות גם בבירוקרטיה.

אתם, אנשי הדור הראשון, היוויתם ועדיין מהווים מושא להערצה, דוגמא ומופת, לכל אלה שפילסתם עבורם את הדרך, וביחד איתם, דוגמא ומופת בארץ כולה. הפרחתם את השממה והדלקתם את האור הראשון בעמק הערבה, בגבול עם ירדן, אור שמאיר דרכנו עד היום. ההתחלה הייתה מפרכת, התנאים היו קשים והגופים הממשלתיים היו קטני אמונה ומלאי ספקות. אך לא אמרתם נואש ובאמונה שלמה, בנחישות, בעבודה קשה, הובלתם את האזור להישגיו ומעמדו הבלתי מעורער כיום. אתם, חלוצים אמיתיים, אימצתם ויישמתם את חזון בן גוריון מתוך אהבת הארץ, ויותר מכך מתוך שליחות ותובנה רחבה, שחייבים להקריב ולהוביל לעשייה. למתיישבים הראשונים - הפרחתם את השממה הן בקנה מידה ארצי ואף עולמי. בזכותכם פורחים כיום שבעה ישובים ובהם 3,000 תושבים.

הדור השני, השלישי ואף הרביעי רוצים להמשיך להתיישב באזור. בלעדיכם - זה לא היה קורה.

סיפור הקמת עין יהב מהווה מצפן ונר לרגלינו גם היום במשימות ובאתגרים העומדים לפנינו. פעם, מדבר שתחילתו חבל ארץ ללא מים, קרקע מלוחה, ריק מישוב ואדם, והיום, חבל ארץ פורח של חקלאות מפוארת, תיירות מובילה והתיישבות מיוחדת. עברנו כברת דרך אך עוד ארוכה היא. האתגרים לפנינו הם עצומים. קליטת הבנים החוזרים, הרחבת היישובים, פיתוח וחיזוק היישובים, ה ת ב ס ס ו ת המחקר והפיתוח, חינוך, תרבות, דאגה לאנשי הגיל השלישי, שירותי רפואה, חיזוק ופיתוח החקלאות והתיירות ואין סוף רעיונות יצירתיים.

אני מודה, מעריך ומוקיר את הגופים המיישבים ובראשם הסוכנות היהודית, תנועת המושבים וקק"ל וכן את המוסדות, משרדי הממשלה, הארגונים והתורמים שסייעו לכל אורך הדרך. אך לא די בתודות ודברי שבח. יש צורך אמיתי בהכרה, מעשים בשטח וסיוע במציאת דרכים לקידומו ואכלוסו של אזור ייחודי וחבל ארץ חשוב זה למדינת ישראל ותושביו.

 

אני מאחל לכולנו המשך עשייה פורייה ועתירת הישגים.
שלכם, עזרא רבינס ראש המועצה

  
ברכת נשיא המדינה:

"...אני מודה שאני מאוהב בערבה. מכל חבלי הארץ, בעיני זה המקום הרומנטי ביותר בכל המובנים. בגלל יופיו, בגלל היותו יוצא דופן, בגלל המאבק הנפלא בין אדם לסביבה.


בערבה נוצרים הדברים היפים ביותר. עגבנייה שאין כמוה. חלוצים שלא מתלוננים, שנאבקים. החקלאות בערבה היא החקלאות המפותחת ביותר בעולם. אם יש מקום שבו האדם כופף את הטבע בחוכמתו ובחריצותו, זה הערבה. אתה נכנס לעין יהב ורואה שגם אדם יכול להקים גן עדן, לא רק הקדוש ברוך הוא... הכול מלבלב ללא תמיכה מהשמים, הכול עשיתם אתם, חלוצים מיוחדים במינם. יכולתם פעמים רבות להתייאש אך לא אמרתם נואש. אני מאמין שמה שאתם עשיתם בערבה, יהיה בעתיד הגישה הנכונה של העולם כולו לחקלאות. פשוט לומר לכם - אין כמוכם. תודה לכם בשם כל העם. רק תמשיכו להיות "מחוץ לקופסא". יצור בפני עצמו, מקורי, נחוש, יפה, חלוצי וישראלי.

כה לחי !..."


מתוך דברים שאמר כבוד נשיא המדינה בחגיגות היובל לערבה ב- 27/5/09

 

  
ברכת ח"כ זאב בילסקי:

לכבוד לי לכתוב מספר מילים לרגל 50 שנות התיישבות בערבה. בביקורי האחרון בישובי המועצה כיו"ר הסוכנות היהודית, ראיתי מקרוב את ההתלהבות, היזמות והנחישות שלכם תושבי הערבה התיכונה. חקלאות, תיירות, הפרחת השממה, שמירה על ערכי הטבע כל אלה מהווים את כרטיס הביקור של המועצה. בביקורי הרבים ברחבי הארץ ובתפוצות לא זכורה לי רמה כל כך גבוהה של חקלאות המשלבת יכולות טכנולוגיות מדהימות עם תנאי שטח המיוחדים לאזור, וכתוצאה מכך אתם הם אלה שעומדים בראש חזית הייצוא החקלאי של ירקות טריים.

אני בקיא גם בתולדות שותפות 2000 שבין אוסטרליה לביניכם, שותפות שהפכה למודל חיקוי לשותפויות אחרות ברחבי הארץ.


כיום, כחבר כנסת (קדימה) וכיו"ר השדולה למען השלטון המקומי, לכבוד לי לציין כי ניהול המועצה הינו אחד הטובים שבין הרשויות המקומיות בארץ. למרות הריחוק והתנאים הקשים נוצר בישובי המועצה בסיס מצוין להתפתחות העתידית. צר לי כי ראשי המדינה והממשלות לדורותיהם לא עמדו על הפוטנציאל העצום שבפיתוח חבל ארץ נפלא זה.


אני תקווה שאוכל כבר בקדנציה הנוכחית לסייע על מנת להביא לכך שיוכפל מספר התושבים, יפותחו ישובים חדשים ויעובו הקיימים, ויחד נביא את הערבה להיות פנינה ייחודית שמדינת ישראל כולה תתגאה בה.
שלכם ביום חגכם,


ח"כ זאב בילסקי 
ברכת ראש יק"א:

תרשו לי להביא לכם את ברכתה של קרן יק"א ליום חגכם, חגנו, במלאת 50 שנה להתיישבותכם בערבה.

כפי שידוע לכם, יק"א מלווה את ההתיישבות בערבה מאז הקמת הישובים הראשונים, באופן ישיר או בסיוע ל"מחלקה להתיישבות" של הסוכנות.

יובל חמישים הוא יום חג וגם הזדמנות לסיכומים והתוויית דרך לעתיד.

מאחר ואני מייצג את יק"א ב- 16 השנים האחרונות, ניסיתי לאפיין את שיתוף הפעולה בינינו לבין ישובי האזור בתקופה זו: יק"א השקיעה בתקופה זו באזורכם, קרוב ל 2.5 מיליון דולר, או בממוצע 150,000 דולר בשנה. מרבית הכספים הושקעו בקידום החקלאות, חלק הושקע בחינוך ומעט בתיירות ובבריאות.

אחד המאפיינים הייחודיים באזורכם הוא שזכיתי לפגוש הרבה יזמים, בנושאים מגוונים בכל תחומי הפעילות. כנראה שעצם הבחירה להתיישב בערבה, והקשיים הרבים המלווים אתכם, בגלל הריחוק ותנאי האקלים המיוחדים, יוצרים "חלוצים" עם תכונות אופי מיוחדות. ברכת יק"א בישראל בכך הייתה לנו שפה משותפת, שכן אנחנו מחפשים חדשנות שתורמת לפיתוח, ומצאנו שפע של רעיונות שמשרתים אתכם, אבל גם יכולנו להעבירם לאזורים אחרים בארץ. החדשנות והיזמות מתחלקת באזורכם בין המוסדות המרכזיים, כמו: מועצה אזורית, מוסדות החינוך, המו"פ החקלאי והמדעי, לבין חברים בודדים. אנחנו זכינו לשתף פעולה עם כולם ועל כך אני מודה לכם.

לעיתים מצאנו את עצמנו תומכים ברעיונות חדשנים שכנראה היו "טרם זמנם" ולא הצליחו לשרת את האזור כפי שתוכננו. דוגמה בולטת כזו שעולה בזיכרוני, היא פרויקט ה"רפואה מרחוק" עם הציוד האיכותי שנרכש למרפאותיכם. הבעיה הייתה שהתשתית של קופת חולים לא הייתה בנויה למתן המענה הנדרש, במרכזי הרפואה בבאר שבע ובאילת. לעומת זאת זכינו ללוות את הצעדים הראשונים של פיתוח ענף גידול דגי הנוי של מים חמים ושל מי ים, בערבה. הודות לעקשנותם של המגדלים הראשונים ואנשי המחקר שליוו אותם, הצלחתם בגדול! כיום למעלה מ 85%- מייצור וייצוא ענף זה בארץ, מקורו באזורכם. הצלחתם לאפשר קליטת משפחות של בנים חוזרים, שמתבסס על הענף תוך צריכה מוגבלת של קרקע ומים. גם בענף התיירות אצלכם, זכינו לשיתוף פעולה עם יזמים בודדים (חוות שיזף, חוות האנטילופות), ועם המו"פ החקלאי והמועצה האזורית. פיתוח הענף באזורכם משמש דוגמה מוצלחת לאזורים אחרים.

איני רוצה להוסיף פרטים לגבי העבר, כי אנו, יחד איתכם, רוצים להתרכז בעיצוב העתיד. כפי שציינתם בהזדמנויות רבות המשימה העיקרית תהיה קליטה של משפחות נוספות. לידיעתכם, יק"א מעוניינת לשיתופי פעולה ויוזמות שיקדמו את הגדלת האוכלוסייה בערבה התיכונה!

 

קבלו את מיטב ברכותינו לרגל יובל החמישים, עלו והצליחו!

יוקי לוטן - יק"א בישראל
 


תאריך עדכון אחרון של עמוד זה: 29/03/2016

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה