דלג לתוכן העמוד

כיצד נמלטים מן החום הגדול? / נטע אור

 • כתבה וצילמה: נטע אור / עין יהב 

  נמאס כבר מהחום הכבד? רוצים לעודד עצמכם שגם זה יעבור? בואו נחשוב על שלכת. מה זה מעורר בנו? סתו? קץ לחום הגדול? באנגלית מילה נרדפת לסתו היא "שלכת": fall או fallen. שלכת, כך למדנו עוד בגן, מתרחשת לקראת החורף ומאפיינת את הסתו.

  בארצות הצפון ובחלק מן העצים והשיחים גם אצלנו, בעיקר בהרי יהודה ובגליל, משליכים הצמחים את עליהם בהיכנסם לתקופה הקרה. זו תקופה שקשה לקיים בה חיים פעילים של צמיחה ופריחה וכך מאט הצמח את חילוף החמרים ואת תפקודי החיים שלו ומתאים עצמו לעונה הקשה במעיין תרדמה.

  ומהי אצלנו העונה הקשה מכל? הקיץ החם והיבש והארוך!

  ואיך מתמודדים אתו צמחי המדבר מיודעינו?  שלכת, כן, שלכת קייצית. כך נוהגים שיחי המדבר כגון זוגן השיח, ערטל המדבר, אטד ערבי וגם קטנים יותר, כמו מוריקה מבריקה ועוד רבים הצומחים במקומותינו. עומדים בשלכת בקיץ. עם תום העונה הנוחה הם משלימים את מחזור הפְּרִיָיה, משירים את עליהם באופן מלא או חלקי ונכנסים לתפקוד נמוך והאטה בחילוף החמרים. ההתמודדות הקשה ביותר עם איבוד מים והתייבשות נחסכת עד כמה שאפשר, על-ידי השלכת העלים שהם צרכני המים ומאדי המים העיקריים  בצמח. וכך כדאי להם לעבור את הקיץ – נטולי עלים ועם ענפים קשוחים ועמידים יותר ליובש.

  הזוגן, הנושא זוג עלעלים רעננים על כל פטוטרת בשרנית ודשנה בחורף, נפטר מן העלעלים, ואם קשים מאד הזמנים הוא ישיר גם את הפטוטרות השמנמנות שתתכווצנה, תתייבשנה וצבען הירוק יומר לחום כהה. כך נראה אותו בקיץ, כמו יבש, אך הוא לא מת, רק מנמנם מעולף קמעה לנוכח החמה.

  זוגן בפריחה

  זוגן בפריחה

  זוגן בחורף

  זוגן בחורף

  זוגן בצבעי שלכת באביב

  זוגן בצבעי שלכת באביב

  זוגן בקיץ

  זוגן בקיץ

   

   

   

  הערטל, גם הוא מתערטל מעליו לגמרי לכבוד הקיץ, ועומד ככרית של ענפים דקים וסבוכים ללא בדל של ירוק. וכמה נחמד ומשובב לב לראותו אחרי גשם, כשהוא עוטה ניצנים קטנטנים בירוק רענן בסבך ענפיו הקשוחים.

  ערטל בקיץ

  ערטל בקיץ

  ערטל פורח בחורף

  ערטל פורח בחורף

  ערטל מלבלב לאחר גשם 

  ערטל מלבלב לאחר גשם

  כך גם המוריקה – המופיעה בחורף כבן-שיח קטן, בולט בפרחיו הסגולים ועליו הרחבים. נראה אותה בקיץ כצרור שרביטים יבשים התקועים באדמה.

  מוריקה פורחת

  מוריקה פורחת 

  מוריקה בתחילת לבלוב


  מוריקה בתחילת לבלוב

   

  והאטד, שיח קוצני הגבוה מבין כולם, עומד גם הוא בשלכת מוחלטת בקיץ אך ראשון הוא להגיב לגשם, ללבלב ולעטות במהירות עלים ירוקים ופרחים.

  אטד לאחר גשם טוב

  אטד לאחר גשם טוב

  ומה עם העצים בערבה? מצויים כאן שלושה סוגים: שיטה, שיזף ואשל. השיזף המצוי מצמצם את מסת עליו בקיץ ועומד בשלכת חלקית, פחות או יותר, כל עץ בהתאם לתנאי הלחות העומדים לרשותו. שלושת מיני האשל הצומחים כאן – מה אכפת להם? ממילא הם יושבים על מי תהום גבוהים – לא אכפת להם אפילו מליחים, ויכולים לקיים את עלוותם הירקרקה אפרפרת גם בקיץ החם, ולהפטר מעודפי המלח המצטברים בהם ע''י הפרשתם דרך העלים.  והשחקניות הראשיות אצלנו – שני מיני השיטה – משירות חלק ניכר מעליהן בשיא הקיץ (כל אחת לפי התנאים בהתאם לבית-גידולה הפרטי) אך מפתיעות את יושבי המדבר בפריחה שופעת באמצע הקיץ!  שיא הפריחה של השיטה הסוככנית ביוני  ושל השיטה הסלילנית – באוגוסט.  מה קורה כאן? הן עדיין משמרות בתוכן את המקצב הפנימי של צמיחה ופריחה ממחוזות מוצאן באזורי הסוואנות של אפריקה, המקבלים שתי עונות גשם (ושתי עונות יובש) בשנה.

  אז כך מתמודדים עם תנאי העונה הקשה, כל אלה שחייבים לעמוד באתגר. ומה עושים קטני ארץ, הצמחים החד-שנתיים, שאין להם ענפים מעוצים, קשוחים ועמידים? הללו פשוט בורחים מן החום והיובש. בעונה הנוחה הם ממהרים לצמוח, פורחים ומבשילים פירות, וברדת עלינו הקיץ החם והיבש, מוותרים על הנצר כולו – עלים, גבעולים וגם שורשים, וכל חיותם מתכנסת לזרע קטן המוגן בקליפה קשה, שלרוב גם נתון בקליפת הפרי  היבש, המגונן. וכך ממתינים לימים טובים של גשם או ירידת טמפרטורות, או קיצור שעות הקרינה ביום, כדי לנבוט ולקיים מחזור חיים נוסף בשרשרת הדורות.

  מבין הנוקטים באסטרטגיה זו של החד-שנתיים, הגדילה לעשות שושנת יריחו, באשר להגנה על זרעיה והבטחת קיומם של צאצאיה. הזרעים החיים בקליפתם הקשה נשארים בתוך הפירות היבשים, הפירות לא נושרים מגוף הצמח ונותרים על הענפים, אשר עם התייבשות הצמח מתכנסים כמו כף יד מתאגרפת, והשלד של הצמח היבש והמת, דמוי האגרוף, חופן בתוכו את הפירות על זרעיהם.  כך עוברים האגרופים הקפוצים הקטנים הללו התקועים באדמה היבשה, קיץ אחד או יותר, עד שבא הגשם. ורק עם גשם משמעותי, שיכול להבטיח לא רק טיפות לנביטה, אלא לחות שתוכל לקיים את הצמח הקטן למשך זמן דרוש לצמיחתו – יספוג השלד היבש את המים, הענפים הקפוצים ייפרשו וייפתחו, וטיפות הגשם המקישות עליהם יפזרו את הזרעים שינבטו לחיים ולא לקמילה.

  שושנת יריחו בפריחה

  שושנת יריחו בפריחה 

  שושנת יריחו - שלד דאשתקד ונבטים

  שושנת יריחו - שלד דאשתקד ו"בנות" חדשות

   


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!
התחברו על מנת לפרסם תגובה