משולחן ראש המועצה מס' 15 - 11 בנובמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

לאחד את המועצות ערבה ותמר למועצה אחת גדולה למען התושבים, מדינת ישראל ולמען עתיד הדורות הבאים.

ברצוני לברך את שרת הפנים, איילת שקד וצוות משרדה על החלטה היסטורית שהתקבלה אתמול (10/11) לחלוקה תקציבית מחודשת בין מועצה אזורית תמר לרשויות נוספות בדרום. השרה שקד הפגינה מנהיגות ויושרה ציבורית בהחלטה החשובה והנכונה לתיקון עוול של שנים והבנת בעיות חלוקת התקציבים ממועצה אזורית תמר, בה מלונות ומפעלים עתירי ארנונה, לבין עשר רשויות בנגב ובערבה. בהחלטה חשובה זו מוכיחה השרה כי לנגד עיניה עומדים ערכי ההתיישבות בנגב ובערבה, חיזוק היישובים בגבול ירדן לצמיחה, התפתחות ותוספת הגירה חיובית של משפחות צעירות. ההחלטה תעזור לכל עשר הרשויות להתפתח ועל כך כולנו אסירי תודה והערכה.

איילת שקד, שרת הפנים, זהו הרגע להשלים את המהלך ההיסטורי ולאחד את המועצות תמר והערבה. אין היגיון לשתי מועצות שלאחת תקציבי עתק ובה 1,400 תושבים והשנייה עם תקציב זעום ובה 5,000 תושבים.

אזור הערבה וים המלח זקוקים לפיתוח, בנייה של מקורות תעסוקה, חינוך, בריאות ותרבות. יחד, כמועצה גדולה וחזקה, נצליח להגשים את כל התוכניות. אני בטוח שלתושבי תמר אין מה לחשוש מאיחוד, ההיפך הוא הנכון. עין חצבה הוא יישוב השייך למועצה אזורית תמר אך נמצא בלב הערבה ותושביו הם חלק מקהילת הערבה ב-100%. לנאות הכיכר ועין תמר אתגרים משותפים וזהים עם מושבי הערבה, קיבוץ עין גדי יקר לכולנו ואני בטוח שנדע להעצימו.

איחוד יחסוך משאבים רבים שהם כפל תפקידים ובראשם ראש מועצה, דרך יועצים ומשפטנים שבתמר עלותם חסרת כל פרופורציה.

איילת, קדימה לאיחוד. את, איילת, לא מפחדת מאיש. את רואה רק את טובת העניין. קיבלת רוח גבית מכול הרשויות באזור ובראשם בני ביטון, ראש עיריית דימונה ויו"ר אשכול נגב מזרחי.

ומילה לסיום לראש מועצת תמר, ניר ונגר. לא מדובר בעניין אישי אלא בסוגייה ציבורית רבת שנים. הגיע הזמן לעשות תיקון היסטורי למען התושבים, מדינת ישראל והדורות הבאים. ברמה האישית אני מאוד מעריך אותך ואת הגינותך אך אני סבור כי ברמה הציבורית אתה טועה.

הנך יודע שאני רוצה להיות ראש המועצה המאוחדת, אך למען הערבה אני מוכן לפנות את מקומי, במידה ונגיע להסכמה מיידית על איחוד. במידה ולא, נאבק באופן הוגן עד שנתאחד כי זה הדבר הנכון והצודק לעשותו.

קישור לפוסט שהעליתי היום>>

ומאירועי המועצה:

שדולת אילת  והערבה

שדולת אילת והערבה

השבוע קיימנו פגישה ראשונה במסגרת שדולת אילת והערבה, שאושרה לאחרונה בכנסת, ביוזמת ח"כ מאיר יצחק הלוי. ראש עיריית אילת אלי לנקרי,  אירח את ח"כ מאיר יצחק הלוי, חנן גינת ראש מועצה אזורית חבל אילות ואותי. שוחחנו על חשיבות שיתופי הפעולה האזוריים, בראייה רוחבית, האינטרסים המשותפים, ותחומי הליבה המרכזיים לשלוש הרשויות. כמו כן הגדרנו את חשיבות הטיפול בתחום התחבורה ואת נושא הרחבת כביש 90 בסדר עדיפות עליון, כחלק ממכלול האתגרים האזוריים. לשמחתנו התבשרנו, כי אושר תקציב של 300 מיליון שקלים, בתקציב 2022, להסדרת נושא התחבורה. תכנית הרחבת כביש הערבה, תהיה מצומת הערבה ועד מושב עידן ואנו מברכים על כך.  תחומים נוספים בהם נעסוק כחלק מהשדולה - יצירת תעסוקה, הרחבת פרויקטים לאנרגיה סולארית ותחום השוואת תנאי הבריאות בפריפריה הדרומית, לזו שבמרכז הארץ.  תנופת האזור ופיתוחו תגיע מצמיחה דמוגרפית ויזמות, ואלו יתקיימו אם תשופר תשתית החיים. אין לנו ספק כי כוחנו באחדותנו, כאשר בראש השדולה עומד נציג אותנטי, שמכיר את הערבה על בוריה ואשר ידע לייצג אותנו נאמנה במסדרונות השלטון.

צילום- עיריית אילת


מנכ"לית משרד החקלאות

אורן קורין, יו"ר ועדה חקלאית, מור ממן מהחברה לפיתוח ואני נסענו השבוע להיפגש יחד עם מנכ"לית משרד החקלאות נעמה קאופמן-פס. על הפרק כמובן קידום החקלאות באזור ובמוקד תשומת הלב, הסדרת נושאי עובדים זרים. שוחחנו גם על מענקים, פיתוח המו"פ שלנו, מים, הכשרות קרקע, קידום מערכות סולאריות בדו-שימוש קרקעי, פסולת חקלאית ואף פיתוח תיירותי. אנחנו בתהליך של בניית תוכנית חקלאית ייחודית לערבה עם משרד החקלאות.


סיור במועצה אזורית מנשה

השבוע נסענו מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, אורן קורין, יו"ר הועדה החקלאית ואני לסיור במפעלי ההשבה והביוב של החברה הכלכלית לפיתוח במועצה אזורית מנשה. ראש המועצה אילן שדה ומנכ"ל החברה הכלכלית עזרא סידרנסקי אירחו אותנו ויחד סיירנו בשני מתקנים שם נחשפנו לניהול משק המים והביוב, פתרונות לטיפול בקומפוסט ובגזם.


מפעל הפייס

יו"ר מפעל הפיס

אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפיס ורעייתו אפרת הגיעו לערבה התיכונה ליהנות מבית הקולנוע של הטבע, פסטיבל הסרטים, ובהזדמנות חגיגית זו התגאינו להציג בפניהם מנפלאות האזור להם היה שותף תומך, מפעל הפיס. לאחר ארוחת בוקר נפלאה במתחם "מדברא" בצוקים יצאנו לביקור במרכז למצוינות השחייה בספיר שם הציגו בפניהם נעמי בקר, מנכ"לית החברה הכלכלית ויוסי לין, מנהל אגף הספורט, את תוכניות המרכז והפיתוח העתידי. עירית שחר, מנהלת בריאות וגיל שלישי סקרה את תוכניות הפיתוח של מרכז יום לוותיקי הערבה שעתיד להיבנות בסמוך. עוד ביקרנו במרכז קהילה שם סקרה איילת ביגר, מנהלת מרכז קהילה את הפעילות המתקיימת בתחום התרבות, המחול, האומנות והספורט. שוחחנו על שיתופי פעולה ופרויקטים מעניינים כמו הקמת כפרי סטודנטים ושלוחות לימוד אוניברסיטאיות. אביגדור יצחקי ורעייתו, תומכים נלהבים של הערבה ואני סמוך ובטוח כי נמשיך לשתף פעולה בפרויקטים מעניינים.


עשור לפסטיבל הסרטים

בסוף השבוע יסתיים פסטיבל הסרטים, אחד המיזמים המוצלחים באזור. לשמחתינו השנה נרשמו ביקושי שיא ואישיים רבים וחשובים כיבדו אותנו בנוכחותם ובהם שר התרבות והספורט, חילי טרופר, שגריר אוסטרליה, נספחת התרבות מפולין, גארי ויידור ממשפחת תורמי הערבה ואביגדור יצחקי יו"ר מפעל הפיס. למי שעוד מעוניין ליהנות מסופ"ש סרטים אחרון. קישור להזמנת כרטיסים >> 


כנס מים בערבה - עבר - הווה - עתיד

מוזמנים להצטרף לסיור בנושא: מים בערבה - עבר-הווה-עתיד

עבר - תחילת הפקת המים וההתיישבות באזור

הווה - מערכת המים הקיימת נכון להיום

עתיד  - חיבור הערבה למערכת הארצית, שיפור איכות המים והקמת איגום נוסף

הסיור יייערך באוטובוס (8:30  איסוף מספיר, 9:00 איסוף ממאגר עופרים, בכניסה לעידן), הוא פתוח לקהל הרחב אך מותנה ברישום מראש אישור השתתפות ברשות הניקוז בטלפון: 08-6592295 או במייל:  [email protected]

 


מצורף, לעיונכם, צו הנחות מארנונה לשנת 2022. תושבים הרואים עצמם זכאים להנחה בהתאם לסעיפים האמורים, מוזמנים לפנות למחלקת הגביה במועצה במייל: [email protected] או בטלפון 08-6592213. במקרה של הנחה בגין מצב כלכלי ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטלפון 08-6592233 לקבלת טפסים מתאימים לצורך הגשה לוועדת ההנחות במועצה.


אלימות בבית הספר - היום היה אירוע אלימות קשה בבית הספר. אני רואה זאת בחומרה רבה ומתכוון לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו ובאופן מוחלט למיגור של כל אלימות. מערכת החינוך מטפלת באירוע ובאירוע זה עורבה משטרת ישראל.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף