משולחן ראש המועצה מס' 16 - 18 בנובמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

לאחר ארבעים וחמש שנות עמל מאתגרות, אותן ביצעה באהבה רבה לאזור ולאנשים, ברכה שלכט החליטה על פרישה ויציאה לגמלאות.

ברכה חותמת עשרות שנים של מפעל חיים, עשייה נפלאה וברוכה בהקמה וניהול של סוכנות הביטוח "שלהב" שסיפקה שירות איכותי, זמין, מקצועי ונאמן לתושבי הערבה.

ברכה יישמה הלכה למעשה את יתרון העבודה המשותפת, הקימה את ביטוח "שלהב" שבבעלות חמש האגודות החקלאיות במושבים ודאגה לשירות טוב במחירים הוגנים ביותר.

הנהלת "שלהב" בשיתוף הבעלים יעדכנו בקרוב על תהליך בחירת מנהל חדש.

אנו מודים לברכה מקרב לב ומאחלים בריאות והנאה גדולה לצד המשפחה, הילדים והנכדים.

ומאירועי המועצה:

אלימות בבית ספר

קידום אקלים בטוח והתמודדות עם אירועי אלימות במוסדות החינוך

אירוע האלימות בין תלמידים בבית הספר התיכון, שהתרחש ביום חמישי האחרון ומלווה אותנו מאז, מתווסף למקרי פשיעה מסלימים ואלימות משתוללת שהולכים ומתרבים ולצערנו נהפכו כבר לנורמה פסולה ברמה הארצית בה הנוער נהיה אלים יותר, מתלהם יותר וחסר סבלנות. מקרה אלימות זה, שבסופו שני נערים הגיעו לבית חולים בעקבות חבלה חמורה, מציף ביתר שאת, את מצבם הרגשי של התלמידים בתקופה זו, יחד עם פערים הולכים וגדלים בין יהודים לערבים וקבוצות שונות במערכת החינוך. זהו צו השעה של כולנו, לטפל בנושא חשוב זה. עלינו ליצור שיח מקדם, לעסוק באיחוי הקרעים ובחיזוק החוסן האישי של התלמידים ושלנו כקהילה.

אנו מאמינים כי בית הספר צריך לספק לתלמידים סביבה בעלת אקלים חינוכי מיטבי שיאפשר לכל אחד, תלמידים ומורים להתפתח מבחינה רגשית, חברתית ולימודית.

יובהר, כי יש לנו, כמערכת, אפס סבלנות וסובלנות כלפי כל מקרה אלימות באשר הוא. כל מקרה אלימות יטופל במלוא הרצינות!

המועצה, מערכת החינוך בשילוב כוחות עם מערך החינוך החברתי (החינוך הלא פורמאלי), הביטחון, המשטרה והרווחה בערבה, פועלים בשיתוף פעולה חינוכי ואכיפתי ובטווח המיידי והרחב יותר ידגישו את נושא המוגנות כתרבות אירגונית והתנהגותית בבית הספר. זאת יחד עם קידום ערכי הוגנות, כבוד וסובלנות לאחר ויוצרת שיח והתנהגות המבוססת על כבוד הדדי, הקשבה ופתרון מחלוקות בדרך של שיח וגישור. אנו עומלים על תכנית שתקיף את כלל תחומי החיים ותיצור מרחב דיאלוגי, חינוכי וקהילתי כצו השעה.

אני קורא לכולנו לגלות סבלנות וסובלנות, לשוחח עם הילדים בבית ולקיים דיאלוג מרגיע.


תרנגול במשק עפאים

ביקור מזכיר ארגון מגדלי העופות

השבוע הגיע לביקור בערבה מוטי אלקבץ, מזכיר ארגון מגדלי העופות ושמעון ביטון, מנהל ועדת מכסות. התבשרנו כי התקנה שקידמנו במשותף, המאפשרת הקמת לול אזורי, נכנסה לתוקפה, דבר המאפשר לזוכים במכסת ביצים, לגדל יחדיו בתוך האזור ולא רק בתוך האגודה. להגרלה שאמורה להתקיים בקרוב נרשמו 75 חקלאים מהערבה. בתקווה שכמה שיותר יזכו במיכסה.


סיור זאב אחיפז, משנה למנכ"ל רשות המים

זאב אחיפז, המשנה למנכ"ל רשות המים וצוותו הגיעו לביקור בערבה וסיירו יחד עם גיל סלוין, מנכ"ל רשות הניקוז באזור עין עופרים. במהלך הביקור ניתנה סקירה מפורטת על משק המים, צריכת המים בערבה והמאזן ההידרולוגי כאשר על הפרק חיבור הערבה למים טובים מצפון (מתפיל אשקלון) ומדרום (סבחה) ומים איכותיים בכמות מספקת כדי לשמור על האזור כחקלאי מובהק שיאפשר פיתוח גידולים חדשים ולחקלאים אפשרות להתנסות בגידולים נוספים. נושאים נוספים שעלו ונידונו הם שיפור המים בימי צריכת שיא והגדרת חקלאות תיירותית והקצאות מים לתיירות.

אנו מברכים על הביקור ורואים ברשות המים ובמקורות שותפים מרכזיים ומשמעותיים בתנופת פיתוח האזור. 


סיור ועדה חקלאית מעלה יוסף

אלי אליהו, יו"ר ועדה חקלאית של מעלה יוסף, הגיע לביקור בערבה יחד עם צוותו וחברי מליאת המועצה האזורית מעלה יוסף. הם נפגשו עם אורן קורין, יו"ר ועדה חקלאית שסייר עימם באזור, כחלק משיתופי פעולה, חיזוק קשרים וחשיפת החקלאות בערבה. אנו מעודדים ומברכים על ביקורי גומלין שנועדו לחיזוק קשרים וסיעורי מוחות שמובילים לפיתוח משותף.


כלב מסוכן

הגברת אכיפה על כלבים משוטטים

פניות הציבור בנוגע לכלבים משוטטים ברחבי הרשות וביישובים הן רבות. לעיתים מדובר בלהקות כלבים "משוטטים" החודרות ליישובים שאינם סגורים הרמטית, מכיוון ירדן בעיקר, ולעיתים מדובר בכלבים בבעלות תושבי המועצה. כלבים ובעלי חיים יקרים מאד לבעליהם, אבל ככל הנראה, רק להם. עבור תושבים אחרים הם מהווים, לעיתים, מטרד של ממש. הכלבים המשוטטים לבדם מטילים פחד וחשש בקרב ילדים ואנשים מבוגרים, ולטענת רבים כבר מפחיד ולא נעים לצאת לרחובות בערבים. הטענה כי "הכלב לא מזיק לאף אחד.." היא מוטעית ואף מנוגדת להוראת החוק.

מדיניות המועצה בנושא היא אכיפת החוק כלשונו!

המועצה משקיעה משאבים ותפעל לטיפול ומיזעור תופעת הכלבים המשוטטים כמו סיורים יזומים בשגרה, מתן מענה לפניות תושבים, לכידה ופינוי מ"משוטטים" מהיישובים, אכיפה מוגברת ומתן קנסות, אין ספור שיחות הסברה עם תושבים ועדיין עושה הרושם שלא די בכך.

אנו מבקשים להדגיש כי לצד דאגה לרווחת החיות ומתן מקום של כבוד לכלב כידידו הטוב של האדם, עלינו לזכור שהחזקת כלב כחיית מחמד אינה עניין של מה בכך ודורשת אחריות, מחויבות, מסירות והשקעה של זמן וכסף על מנת לדאוג לו.

האחריות שהכלב לא ישוטט חופשי מוטלת על בעליו!!!

איכות החיים בקהילה קטנה קשורה בקשר ישיר ביחסים שבין התושבים. מעבר לכל הוראות החוק, אנא מכם, התחשבו בסביבת המגורים שלכם, בשכנים, ובעוברי האורח.

קישור למכתב לתושבים שפורסם>>


פורום קולינריה

פורום קולינריה

פורום קולינריה לקידום וחיזוק העסקים הקטנים בערבה הוא אחד מפרות שיתוף הפעולה בין מחלקת תיירות לבין "קליקה ערבה" לקידום יזמות ועסקים קטנים. עסקי המזון הולכים ומתרבים באזורנו אך מאידך גם נסגרים אחרי פרק זמן לא ממושך ונכון להיום קיימת מצוקת מקומות הסעדה, בעיקר עבור האורחים והנופשים בסופי השבוע. עסקי קולינריה הם מאתגרים בכל רמה ובערבה שבעתיים בשל העובדה שתנועת הלקוחות היא דלילה יחסית ושאין מסה קריטית של לקוחות שמצדיקה את קיום העסק. ניהול עיסקי מזון בערבה התיכונה דורש מיומנויות נוספות ואחרות וההכשרה בנושא היא קריטית. הפורום נולד מתוך צרכים שעלו מהשטח ומטרתו לספק הכשרה הולמת ומקצועית שתועבר על ידי מומחי תוכן לעוסקים בתחום, ליצור ולעודד את שיתופי הפעולה ביניהם, לקדם רעיונות קולינריים אזוריים כמו שוק איכרים וחיבור לאירועי מזון כמו "מהחממה לצלחת" שתואמים את ה-DNA המקומי שלנו.

המעוניינים לקבל כלים מעשיים ולייצר פתרונות אזוריים מוזמנים להירשם ולקבל פרטים נוספים בקישור>>


מצורף, לעיונכם, צו הנחות מארנונה לשנת 2022. תושבים הרואים עצמם זכאים להנחה בהתאם לסעיפים האמורים, מוזמנים לפנות למחלקת הגביה במועצה במייל: [email protected] או בטלפון 08-6592213. במקרה של הנחה בגין מצב כלכלי ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטלפון 08-6592233 לקבלת טפסים מתאימים לצורך הגשה לוועדת ההנחות במועצה.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף