משולחן ראש המועצה מס' 17 - 26 בנובמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

הערבה התיכונה מרכינה ראש, על לכתו של אריק נחמקין, בן 96. אריה (אריק) נחמקין, כיהן כחבר כנסת, כמזכ״ל תנועת המושבים בין השנים 1970-1981 ולאחר מכן כשר החקלאות בממשלת האחדות של שמעון פרס ויצחק שמיר, בין השנים 1984-1988. אדם מרשים ומופלא, ציוני בנשמתו, דעתן ופעיל, סמל ודוגמה למופת, מדור מייסדי המדינה. כשהיינו מבקרים אותו בנהלל, היה תמיד רוכב זקוף על סוסו ואף הוביל את "רונדו הרוכבים" עד לשנים האחרונות. הנחיל במורשתו את חשיבות ואהבת הציונות, ההתיישבות והחקלאות. בשנות החמישים, הגשים את חזונו של בן גוריון בהקמת ההתיישבות המושבית החקלאית, סייע בהקמת ישובים חדשים בנגב ובערבה, בגבולות המדינה וכן בקליטת עולים חדשים.

נחמקין תמיד היה לכולנו, אוזן קשבת לפניות והתייעצות בנושאי התיישבות והוא ייזכר כמנהיג ערכי, דמות מיוחדת ומרכזית במגזר החקלאי וההתיישבותי וכציר מרכזי ומשמעותי בפיתוח וקידום מפעל ההתיישבות בערבה התיכונה. יהי זכרו ברוך!

ומאירועי המועצה והאזור:

שטפון ראשון בערבה

באיחור, אך בעוצמהריח של חורף נישא באוויר במלוא עוצמתו והשבוע כבר חווינו שיטפון ראשון בערבה, בנחל שחק שעלה על גדותיו וזרם על כביש 90 ובנוסף זרימת המים הגיעה גם לנחל צין. מחזה מרהיב של הטבע אך גם מסוכן. שימרו על עצמכם ונהגו בזהירות.   

שיטפון בערבה


כנס מים בערבה - עבר, הווה, עתיד

השבוע התקיים כנס – "מים בערבה – עבר הווה עתיד" בארגון והפקה של רשות ניקוז ערבה בניהולו של גיל סלוין ובהשתתפות כ-70 מבכירי המים ברשות המים, מקורות וגופי התיישבות שונים. הכנס נפתח בסקירת מצב המים במאגר עין עופרים ובמהלכו שמעו המשתתפים סיפורים מרתקים שחלקו עימנו עמי ושולה שחם, אמנון נבון, עזרא רבינס, אריק צוריאלי, יניב שרעבי, עמי שורק, אסף גבריאלי, שבתאי כהן ויעקב לקס על התפתחותו של משק המים בערבה, בתקופות השונות. בפתח הכנס מצאתי לנכון בהזדמנות מרגשת זו, להוקיר את תרומתו הרבה של עמי שחם, דור המייסדים וחלוץ ההתיישבות בעין יהב, ראש המועצה הראשון בערבה ומנכ"ל רשות ניקוז במשך עשרות שנים. עמי פעל רבות לקידום ופיתוח משק המים בערבה ובזכות מרצו הרב, חזונו הציוני ואישיותו, סחף עמו אנשים רבים למען ביסוס וקידום ההתיישבות בערבה. עמי קיבל מאיתנו תעודת יקיר הערבה.

בהזדמנות זו חשוב לציין ולהודות שוב לשותפים לדרך: רשות המים, חברת מקורות, השירות ההידרולוגי, החטיבה להתיישבות, הסוכנות היהודית וקק"ל, על התגייסותכם רבת השנים לפיתוח משק המים אשר תרמה באופן מכריע לביסוס ההתיישבות ולצמיחת ענפי החקלאות המגוונים בערבה.

כנס מים


אנרגיה מתחדשת בערבה

השבוע התבשרנו, להפתעתנו ותדהמתנו הרבה, כי משרד האנרגיה בראשות השרה קארין אלהרר הכריזו על היסטוריה במשק האנרגיה, עם חתימת מזכר הבנות לשיתוף פעולה אזורי במאבק במשבר האקלים יחד עם ירדן ואיחוד האמירויות. במסגרת זו ייבנו מתקני אנרגיה סולרית עצומים בירדן ומתקני התפלת מים בחופי הים התיכון שיאפשרו התמודדות משותפת כנגד אתגרי משבר האקלים, ויאפשרו בטחון באנרגיה ובאספקת המים לאזור. עוד נודע כי ישראל אף חתמה בהסכם מחושק, לרכוש את החשמל שייצרו בפרויקט- מידי הירדנים.

שנים שאנו ממתינים בערבה לקו מתח גבוה של חשמל, למען שיפור מערכת החשמל בפריפריה הדרומית, ובמטרה להעביר חשמל ירוק באמצעות פרויקטים סולאריים בשטחי החקלאות (אגרו וולטאי) ועל הסככות. שנים גוררות הממשלה, חברת חשמל ורשות החשמל, את חקלאי הערבה וטרם בוצע קו המתח העילי. ישראל זקוקה לחשמל מאנרגיה מתחדשת ולנו בערבה יש את השטחים הנדרשים- אלפי דונמים של מדבר ושמש כל השנה. אנו פועלים במלוא המרץ לקדם מתווה דו שימוש של גידול חקלאי בקרקע ומעל ייצור חשמל.

זעקת קולנו נשמעה השבוע היטב בכל פלטפורמה אפשרית במדיות השונות, הכתובה, המשודרת והאלקטרונית וחדרה לתודעה הציבורית. פנו אליי שרים רלוונטיים ואני סבור שעשינו צעד נוסף בתוך הרגולציה. נציין כי העבודה המשותפת עם השר עודד פורר, שר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הנגב והגליל וחברת החשמל, נשאה פרי וניתן לראות בימים אלו את בניית היסודות ויציקת קו המתח הגבוה שיאפשר הולכת חשמל בערבה.

 


פגישה במשרד החקלאות

השבוע נפגשנו, אורן קורין, יו"ר ועדה חקלאית ואני יחד עם צביקה כהן במינהלת ההשקעות במשרד החקלאות ושוחחנו על תוכנית אסטרטגית לחקלאות בערבה. קבענו כי באמצע חודש דצמבר נקיים כנס שיתוף ציבור בן יומיים בנושא חקלאות שישלב יומיים של דיונים מעמיקים ושיח פתוח יחד עם סיעור מוחות לקידום נושאי חקלאות שעומדים על סדר היום ותוכנית אסטרטגית לחקלאות בערבה, בכנס ישתתפו אנשי מקצוע ומשרדי ממשלה רלוונטיים יחד עם החקלאים בערבה. פרטים יפורסמו בהמשך.

אנחנו מאמינים שלמרות המשבר שאנו נמצאים בו כעת, יש דרכים ואמצעים לבנות חקלאות משגשגת בערבה.

פגישה במשרד החקלאות


המאבק באלימות כלפי נשים

אתמול (25/11) ציינו את יום המאבק הבינלאומי באלימות כלפי נשים. מאז פרוץ מגפת הקורונה נצפתה עלייה משמעותית במקרי האלימות במשפחה בכלל ואלימות כלפי נשים בפרט. הסגר, החרדה, הלחץ הכלכלי ותנאי אי הוודאות, העצימו התנהגויות אלימות באופן משמעותי, גם במשפחות שלכאורה לא נחשפו לכך קודם. יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים מהווה עבור כולנו הזדמנות לעצור ולשאול מה ביכולתנו לעשות על מנת לצמצם ואף להפסיק לחלוטין את מעגל הפגיעה.

הערבה התיכונה לוקחת חלק במאבק באלימות נגד נשים וגם אצלנו פורסם הקמפיין הארצי בנושא. קמפיין הקשיבי בקולי  - LISTEN TO MY VOICE מנפיש את תמונותיהן של חמש נשים שאיבדו את חייהן לזוגיות אלימה, במטרה להעלות את המודעות לזוגיות מסוכנת ופרידה בטוחה.

מוזמנים ומוזמנות לצפות בסרטון, להעביר ולשתף>>

לשאלון הערכת מסוכנות אנונימי, דרכים לפרידה בטוחה ומידע נוסף » https://www.listentoourvoices.co/

ליצירת קשר עם גורם מסמך מטעם הרשות לייעוץ, תמיכה או סיוע, פני למחלקה לשירותים חברתיים: טלפון:  077-6449413 מייל:  [email protected]

וביום רביעי (24/11) התקיימה הרצאה וסדנה לעובדי ועובדות המועצה האזורית בנושא מניעת הטרדות מיניות במקום העבודה והיכן עובר הקו האדום.

ביטחון פנים

השבוע התקיים מפגש חשוב במשטרת באר שבע בנושא האלימות בדרום והמאבק בפשיעה, בהשתתפות ראשי רשויות הדרום יחד עם ראשי מערכת החוק ובראשם השר לביטחון הפנים עומר בל-לב ומנכ״ל משרדו תומר לוטן, מפכ״ל המשטרה, רב ניצב יעקב שבתאי, מפקד משמר הגבול ניצב אמיר כהן, מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב פרץ עמר ובכירים נוספים.

בפגישה הוצגו הפעולות שנעשו בתקופה האחרונה למיגור הפשיעה בנגב, בעיקר במגזר הבדואי. למרות היכרותי עם התופעה, נדהמתי מהיקפה. השר לביטחון הפנים ומפקדי המשטרה הציגו לפנינו נתונים בלתי נתפסים על היקף הנשק והסמים שנתפסו בתקופה האחרונה בדרום.

גורמי המשטרה והביטחון עושים כל שלאל ידם למגר את הפשיעה ואת ארגוני הפשיעה בדרום ואני מלא הערכה למאמצים שמשקיעות רשויות החוק, בשיתוף עם ראשי הרשויות, למאבק בפשיעה. המאבק בפשיעה ובאלימות הוא אינטרס משותף של כולנו.


חנוכיאדה 2021

בשמחה רבה אנו חוזרים לחגיגות החנוכיאדה המסורתיות, חגיגה של ספורט לכל המשפחה בארגון והפקת מחלקת הספורט שבמרכז קהילה, בניהולו של יוסי לין. השנה נקיים את האירועים בספיר מחר, יום שבת, 27/11/21 שם נוכל ליהנות מתחרויות שחייה וטריאתלון, שיעורים פתוחים של חוגים, טורנירים, אירוח קבוצות ספורט חיצוניות, הפנינג ענק של מתנפחים, טרקטורונים ומופע קרקס על חבל לכל המשפחה. מולי אפשטיין, המנהל המדעי של הועד האולימפי בישראל ופרשן האתלטיקה של ערוץ הספורט ירצה על המשחקים האולימפיים בטוקיו מזווית אישית ולאומית. הקליקו לכל הפרטים: קישור לאירוע>>

חג אורים שמח!

חנוכיאדה


פגישה במשרד הביטחון

השבוע נפגשנו, ראשי הרשויות בדרום, יחד עם סגן שר הביטחון, אלון שוסטר וראש תחום תכנון ביטחוני במשרד הביטחון, יובל כנען. הייתה פגישה אפקטיבית בה עלו סוגיות התנהלות שוטפת של משרד הביטחון מול הרשויות וכן בנייה או שחרור של מתקנים.

פגישה במשרד הבטחון


גלבוע תעשיות מכשור בע"מ חנכו לפני מספר שנים מפעל תעשייתי חכם באזור התעשייה ספיר. מפעל זה משקף את תפיסת עולמנו באשר לתעשייה חכמה שמגיעה לערבה. במפעל מציעים אפשרויות תעסוקה רבות, מעניינות ומגוונות ומחפשים לכך עובדים מקומיים, תושבי האזור שרוצים ללמוד, להתקדם, להתפתח ואשר מעוניינים להשתלב בעבודה מאתגרת, מעניינת וארוכת טווח. מוזמנים ליצור קשר ולפנות למירי גל, נייד: 050-4846850 או מייל: [email protected]


מצורף, לעיונכם, צו הנחות מארנונה לשנת 2022. תושבים הרואים עצמם זכאים להנחה בהתאם לסעיפים האמורים, מוזמנים לפנות למחלקת הגביה במועצה במייל: [email protected] או בטלפון 08-6592213. במקרה של הנחה בגין מצב כלכלי ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטלפון 08-6592233 לקבלת טפסים מתאימים לצורך הגשה לוועדת ההנחות במועצה.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף