משולחן ראש המועצה מס' 18 - 3 בדצמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

סוף שנה היא תקופה קדחתנית של סגירת שנה והפניית משאבים לתכנון השנה העתידית. בתקופה זו מתפנים תקציבים לא מנוצלים במשרדים השונים ובפעילות קדחתנית אנו פועלים להסבם לטובת הערבה. תוכניות העבודה של מנהלי המועצה מובאות לאישור ואנחנו עם הפנים קדימה לשנת 2022.

לצערנו, הקורונה מרימה ראש מחדש, בדמות הווריאנט החדש, אומיקרון, שלפי הנתונים הוא בעל פוטנציאל הדבקה גבוה משמעותית. אנא היו עירניים לדיווחי מחלקת הבריאות והביטחון, שימרו על עצמכם ופעלו לפי ההנחיות. לאחרונה ובהתאם להנחיות התחלנו בחיסוני ילדים. עיקבו אחר הפירסומים.

העיתונאי תמיר סטיינמן וחברת חדשות 12 הגיעו לצלם השבוע בערבה את יזמות "מיד-בר" הנפלאה בג'בל חופירה. לצפייה בכתבה>>

אנו מציינים השבוע את חג החנוכה. במשך שמונה ימים נהנים הילדים מהדלקת הנרות, משחק בסביבונים, אכילת מטעמי החג, ובייחוד מדמי החנוכה והמתנות שמהווים חלק חשוב מסממני החג.

חג אורים שמח ושנה מלאת אור לכולנו!

ומאירועי המועצה והאזור:

חנוכיאדה תמונת אווירה

חנוכיאדה בערבה

החנוכיאדה המסורתית שלנו פתחה את אירועי חנוכה בערבה והביאה לבילוי משותף, חגיגי ושמח כאלף משתתפים. התחרויות הוזנקו מקרית הספורט החדשה בספיר ולראשונה התקיימו תחרויות שחייה במרכז השחייה החדש. יישר כוח למארגנים, ליוסי לין ולמחלקת הספורט במרכז קהילה. אכן חג שמח בערבה!

צילום: יוסי לין


מרוץ הלפיד

מירוץ הלפיד

בבית הספר היסודי "שיטים", שומרים על מסורת מרוץ הלפיד בחג החנוכה. ביום ראשון, 28/11 התקיים מירוץ הלפיד המסורתי בהשתתפות כיתות ו' שרצו 3.5 ק"מ בשבילי המדבר על רקע נופי בראשית, מצופר ועד לבית הספר בספיר, שם התקיים טקס חנוכה. זהו שיתוף פעולה נושא פרי של בית הספר היסודי, מחלקת החינוך, מחלקת הספורט במרכז קהילה ומחלקת הבריאות שמקדמת את מתווה "אפשרי בריא" הקורא לחינוך לצריכת מזון בריא, הפעלת הגוף והזנת הנפש.

צילום: אלעזר פויכטונגר


מתקנים סולריים

אישור סולארי בדו- שימוש
בשורה משמחת לחקלאי הערבה. בהמשך למאמצינו מול משרד החקלאות להוביל מתווה של דו שימוש,  אושרה הקמת מתקנים סולאריים על גבי חממות ל- 15% משטח הגג.
יש צורך, כמובן, בהיתר בנייה לחממות ולמי שאין, מוזמן לעשות זאת דרך הועדה המקומית.
אנו מקדמים קו הולכה עילי לחשמל, מול חברת חשמל, לכן כדאי להגיש את הבקשות, כך שיכנסו למערכת במהרה.
להסבר נוסף, הכוונה וסיוע בתהליך, ניתן לפנות לאורן קורין יו"ר הועדה החקלאית בנייד: 052-3666854 או במייל: [email protected] וכמובן לרונן שלכט מעין יהב שישמח לעזור. נייד רונן: 052-3666101. בקרוב נערוך מפגשים במושבים להסברת התהליך והצגת האפשרויות לבניית מערכת בדו-שימוש.

אני מודה מקרב לב, לשר החקלאות ופיתוח הכפר, עודד פורר ומנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר, נעמה קאופמן-פס על קידום זריז של הנושא לטובת חקלאי הערבה.

קישור למודעה בלוח המודעות, הכוללת את  טופס הבקשה>> 


קידום תיירות ערבה

השבוע נפגשתי יחד עם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, נעמי בקר, מנכ"לית החברה לפיתוח ומירב עמית, מנהלת התיירות עם אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות, רגע לפני סיום תפקידו. בפגישה סקרנו את פעילות תיירות האזור והוצגו נושאים כמו כתיבת תכנית אסטרטגית עדכנית לתיירות שתביא לידי ביטוי שיתופי פעולה רחבים במרחב יחד עם מועצות שכנות וכן פרק חשוב בנוגע להיערכות האזור לקליטת תיירות נכנסת. המנכ"ל הודה על קיום הפגישה והבטיח לבקר בערבה בטרם יסיים תפקידו. 

בתוך כך, השנה, קיבלנו החלטה להוסיף לאירועי היום הפתוח (שיתקיימו השנה ב-19-20/1/22), שעד כה עסקו בחקלאות בלבד, גם את נושאי התיירות והחדשנות. במסגרת זו תתקיים חשיפה משמעותית לתיירות החקלאית, הכפרית, המדברית המפוארת שלנו ובכוונתנו להפוך זאת למסורת וכחלק ממורשת האזור. ליום הפתוח מגיעים, כל שנה, עשרות אלפי מבקרים וזו הזדמנות פז לחשיפת המוצר המדברי והעצמת תיירני הערבה ותיירות האזור. בנוסף, יוזמנו גם תיירני תיירות מדבר מרמת נגב, תמר וחבל אילות. תיירני הערבה התיכונה ייהנו השנה מתצוגה וחשיפה ללא עלות כספית. לאירוע יוזמן שר התיירות וצוות משרדו וכן מעגלים שונים מעולם התיירות כמו עיתונאים, בלוגרים, סוכני תיירות נכנסת ותיירות פנים, מורי דרך, מובילי דעת קהל ומחליטנים.

כדי שנוכל להיערך בהתאם לצרכים ולרצונות, אבקש כי המעוניינים ייצרו קשר מיידי עם אייל שיראי, מפיק אירועי "היום הפתוח" בנייד: 052-4260798 או במייל: [email protected]. ישנם עשרות מקומות בלבד המוקצים ושמורים לתיירנים, אנא הקדימו להירשם, כל הקודם זוכה!

צילום: אוסי ניר


פגישה עם מנכ"ל חל"י (החברה לפיתוח ים המלח)

השבוע נפגשתי יחד עם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, נעמי בקר, מנכ"לית החברה לפיתוח ומירב עמית, מנהלת התיירות עם מנכ"ל חל"י, שימי דניאל וצוותו הבכיר שכלל את ניר קדמי, סמנכ"ל כספים, ארז דהן, סמנכ"ל תשתיות ורני, מנהלת תוכן. חל"י היא החברה לפיתוח ים המלח והיא הזרוע הביצועית של משרד התיירות בדרום. עודכנו על החלטת ממשלה בנושא קידום מוצר התיירות הדרומי ובתוך 120 יום על משרד התיירות להגיש דרישותיו. החלטה זו אמורה להגדיר ולסנכרן את קצוות התוכן, התכנון, הסטטוטוריקה והתשתיות. הציגו בפנינו את התוכניות לשנים הקרובות הכוללים תמיכה מתמשכת ויציבה שתאפשר לאזור לבסס ולפתח מותג רב שנתי ולספק מענים לצרכים משתנים בשטח בפרויקטים שמתכתבים עם הקוד הגנטי של האזור. אחד הפרויקטים המקודמים הוא פארק ספיר כמכלול רב תחומי שיציע חוויה ייחודית במרחב, הרעיון הוא להפכו למרכז טיילות מדברית. פרויקטים נוספים הם קמפינג משולב במואה, בית ספר שדה חצבה וכביש מעלה עקרבים.

צילום: אוסי ניר


פגישה במד"א 

נפגשנו, מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, אורי לב, קב"ט המועצה, אליהו שריקי, מנהל תחנת מד"א ערבה ואני, יחד עם תת מגן שמעון אלקובי מנהל מרחב נגב במד"א. ראשית הבענו הערכתינו למד"א על שיתופי הפעולה וההיענות לצרכינו באשר לתגבור עמדות מד"א במיוחד בתקופת הקורונה. למדנו על מודלים של רפואה קהילתית מרוחקת ושוחחנו על מודל ההפעלה האפקטיבי ביותר בערבה, אף עודכנו כי ישנה עלייה של 10% בקריאות למד"א.  שדרוג המענה הרפואי לתושבי הערבה הוא תחום בוער וסוכם כי מתחילת שנת 2022 נפעיל שלוש משמרות בסיוע מד"א והמשמעות היא שתהיה בערבה כוננות מד"א 24 שעות ביממה.

צילום: אוסי ניר 


פגישה ברשות הטבע והגנים

הגענו לביקור במשרדי רט"ג בגן התעשייה בעומר ונפגשנו עם גלעד גבאי, מנהל מרחב דרום וערן היימס, מנהל גזרת ערבה. יחד עימי היו גם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, גיל סלוין, מנכ"ל רשות הניקוז ומירב עמית, מנהלת תיירות ערבה. על הפרק סוגיות משותפות לרט"ג ולערבה והבוערת שבהם היא סוגיית פתיחת כביש מעלה עקרבים. אנו רואים את מעלה עקרבים בראייה הוליסטית, לא רק ציר תחבורתי תעבורתי, אלא נכס היסטורי, ציר בתוך שמורת טבע שיוצר ערך וחווית טיול ייחודית במדבר. המחלוקת הקיימת היום מול משרד התחבורה ומשטרת ישראל נסבה סביב מעקות וסרפנטינות וברט"ג מסרבים להרוס את הערך לטובת הנגשת הנכס. הוחלט על עבודה במקטעים וטיפול מחודש מול משרד התחבורה עד פתרון הסוגיה. עוד נושאים שעלו הם שדרוג חניוני לילה במרחב ופרויקט ביעור מינים פולשים בערבה.

צילום מתוך אתר תיירות ערבה


ערבה תיכונה ורמת נגב

נסעתי להיפגש עם ידידנו ושותפנו ממערב, במועצה אזורית רמת נגב, שם התארחנו אצל ערן דורון, ראש המועצה יחד עם יו"ר הועדה החקלאית, יענקל'ה מוסקוביץ'. לשמחתי, אנו רואים עין בעין את תפיסת העבודה במרחב ושוחחנו על רצוננו בעבודה משותפת שתביא לידי ביטוי ראיה הוליסטית, ייעול ואיגום תקציבים בנושאי תיירות וחקלאות. בקרוב נקים צוותי עבודה משותפים לבניית תוכניות עבודה משותפות.

צילום: אוסי ניר


אירועי אקו ארט

לאחר הפסקה של שנה, מחלקת תיירות חוזרת עם אירועי אקוארט המסורתים של חנוכה ואיתם הפנינג עשיר ומגוון לכל המשפחה. אתמול, (חמישי 2/12) במכוורת פורת בעין יהב הקרנת סרטים נבחרים של קצר במדבר (היישר מפסטיבל הסרטים האחרון), והופעה מקפיצה במיוחד של ההרכב ג'ימבו ג'יי.

היום, (שישי 3/12) החל מהשעה 10:00 בבוקר, הפנינג ססגוני ואקולוגי בכפר האמנים בצוקים שיכלול הופעות מוזיקה ותיאטרון, דוכני יצירה, הפעלות חווייתיות לכל המשפחה בהנחיית אומני הערבה ויוצריה וכן סדנאות יצירה ברוח אקולוגית ושמירת הסביבה.  

צילום: מירב עמית

אירועי יום שישי, 3/12 >>


תיק תושב

תיק תושב

המועצה האזורית הצטרפה לאחרונה לשירות "תיק תושב", שקיים ברשויות רבות בארץ, שמאפשר לתושבים גישה אינטרנטית זמינה, מהירה, נוחה ופשוטה לקבלת מידע ותשלום שוברים. הממשק הידידותי של האתר מאפשר לכל תושב או בעל עסק ברשות לקבל מאתנו שירותים במגוון נושאים, בכל שעה ביום, מכל מחשב. השירות יחסוך מכם ריצות למשרדי המועצה, המתנה, שיחות טלפון ארוכות, אי הבנות וטרחה. כל המידע לו אתם זקוקים מצוי באתר וזמין אליכם 24 שעות ביממה. בשלב הראשון אנו נתמקד בשירותי הארנונה ובתשלומי אגרות חינוך. תוכלו לגשת אל חשבון התושב שלכם במועצהלצפות במצב החשבון העדכני ולבצע תשלומים בפשטות ובמהירות. פורטל תיק תושב עומד בתקני האבטחה הבינלאומיים הנהוגים ברשת האינטרנט והמידע מועבר רק למשתמש שזוהה במערכת.

לפרטים נוספים>>


קרן יק"א מזמינה יזמים וחוקרים להגיש הצעות לתמיכות בפרויקטים חדשניים בתחומי החינוך המדעי והטכנולוגי, החקלאות ובפרויקטים כלכליים שאינם מתחומי החקלאות אך יכולים לגרום לשינוי תעסוקתי באזור ואשר מעודדים תעסוקה מגוונת, יזמות וחדשנות. הגשת הפרויקטים על פי ההנחיות הכתובות באתר יק"א בישראל פרק הגשת ההצעות.


צורף, לעיונכם, צו הנחות מארנונה לשנת 2022. תושבים הרואים עצמם זכאים להנחה בהתאם לסעיפים האמורים, מוזמנים לפנות למחלקת הגביה במועצה במייל: [email protected] או בטלפון 08-6592213. במקרה של הנחה בגין מצב כלכלי ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטלפון 08-6592233 לקבלת טפסים מתאימים לצורך הגשה לוועדת ההנחות במועצה.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף