משולחן ראש המועצה מס' 19 - 10 בדצמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

בשעה טובה ומוצלחת, בשבוע הבא ייכנס לתפקידו רופא משפחה חדש לערבה, מחליפו של ד"ר אודי הר שמש, ד"ר איתי גרשון אשר יעבור לגור עם משפחתו במושב צופר. ד"ר איתי גרשון, בן 36 מגיע אלינו ממכמנים, ישוב קהילתי במועצה האזורית משגב בצפון, בו נולד וגדל. הוא נשוי לנטלי, עובדת סוציאלית במקצועה, ואב לשלוש בנות (גוני בכיתה ב', גפן בגן חובה וקרני בת 8 חודשים). בארבע השנים האחרונות עבד כרופא משפחה במרפאה האזורית במשגב ואף צבר ניסיון קליני בבית חולים העמק. בהצלחה רבה לד"ר איתי, קליטה מהירה ונעימה גם לנטלי ולבנות ובריאות לכולנו. בשבוע הקרוב נפרסם את תכנית הפעילות למערך הבריאות בערבה - רופאים, אחיות ביישובים ומרפאת ספיר.

קישור למכתב לקהילה מאת ד"ר איתי>>

 

ומאירועי המועצה והאזור:

שימור אתרים בערבה

השבוע נפגשתי עם מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, עומרי שלמון, מריה מצרפי, מנהלת מחוז דרום וגדעון רגולסקי ממושב פארן שמונה בחודשים האחרונים לעוזר מנהלת מחוז דרום באזור הערבה. בפגישה הוצגה פעילות המועצה לשימור בתחומים כמו עבודה עם קהילה, חינוך, פרויקטים של שימור פיזי ועבודות הצלה, שילוט, סקרים היסטוריים, תיקי תיעוד, סטטוטוריקה ועוד. גדעון סקר את אתרי המורשת העיקריים שישנם בערבה אשר חלקם נמצאים במצב רעוע ודורשים התערבות ושימור מידי. כיום יש צורך בהכנת סקר כולל של אתרי מורשת גם בתוך היישובים ואנו נקדם הנושא יחד עם המועצה לשימור אתרים. בין הפרויקטים שהועלו לשימור נמצאים מבנה הראשונים בעין יהב, המצוי כיום בתחום הבסיס הצבאי חטמ"ר ערבה,   מגדל המים בביס"ש חצבה, הדקלים של "עלילות עירק" שנמצאים בכניסה לחטמ"ר, עין חוסוב - יקודם תיעוד ושימור של השוקת ששימשה את משטרת הרוכבים עם כתובות מקוריות בערבית.

צילום מתוך אתרים היסטורים-אתר תיירות ערבה


פגישה עם יזם ההייטק אראל מרגלית

נסעתי יחד עם נעמי בקר, מנכ"לית החברה לפיתוח לפגישה עם חברי, אראל מרגלית, יזם ואיש הייטק, כיהן כחבר כנסת מטעם מפלגת העבודה, יושב הראש המייסד של קרן הון סיכון JVP ושל ארגון "יוזמה לאומית" להקמת שבעה אזורי צמיחה כלכליים, מבוססי יתרון יחסי אזורי. שוחחנו על מנועי הצמיחה לפיתוח אזורי וכלכלי בערבה. החלקאות, המחקר והפיתוח, תעשייה והייטק וכמובן תיירות. הצגנו את החזון שלנו להכפלת אוכלוסייה שנשען על שיפור דרמטי בשלושה עוגנים: איכות חיים, תשתיות ותעסוקות, כמו גם האתגרים העומדים לפתחנו. הצורך בגיוון תעסוקות, יצירת הזדמנויות ליזמים מקומיים ועסקים קטנים ופיתוח תעסוקות המבוססות על הנכסים והתשתיות הטבעיים באזור. סוכם על בניית תכנית משותפת ושיתופי פעולה שלנו עם אראל מרגלית.


חגיגות צופר

40 שנה למושב צופר

מושב צופר ציין השבוע 40 שנים להקמתו כאשר בשנת 1981 עברו 20 משפחות למיקום מושב צופר והחלו לעבד את שטחי החקלאות. את המושב ליווה עוזי גדיש ז"ל מעין יהב. אני מברך אתכם תושבי צופר, שתהיו לחברה מגובשת, שהבנים יחזרו לבנות כאן את ביתם וחייהם, שנדע לשמור ולפתח את החקלאות לדורות הבאים, עבור עם ישראל ועבורנו, שנדע להתאים את עצמנו למציאות המשתנה, נבנה מקורות תעסוקה חדשים, ונשכיל לקלוט ולקבל תושבים חדשים שאינם חקלאים, בכדי להרחיב את מעגל התושבים בערבה. לכם, דור המייסדים, אני מצדיע, מעריך ומוקיר אתכם בכל ליבי. אין ספק שמושב צופר הוא מקור גאווה והקמתם כאן קהילה לתפארת. הדרך הייתה לא פשוטה ורצופת אתגרים, ועם חלקם עדיין מתמודדים, אך אני בטוח שאתם גאים היום בפרי עמלכם, במה שהוקם, הושג ונוצר כאן ובטוח שהעתיד עוד לפנינו. שאו ברכה בעמלכם!

מוזמנים לצפות בסרטון מקסים שהפיק וערך אורי לבני לכבוד חגיגות ה-40 למושב וכולל קטעי ארכיון מימי ראשית המושב. לצפייה בסרטון >>

צילום: רן אסולין


30 שנה ליום פתוח - הזמנה

30 שנים ליום הפתוח

בחודש הבא נקיים בפעם ה-30 את אירועי היום הפתוח שהפכו לאורך השנים למפגש השנתי ולאירוע החקלאי הגדול והמגוון ביותר בישראל. ביום זה יוצגו הישגי המחקר והפיתוח באזורנו, תתקיים תערוכה חקלאית שתתפרש על שטח של 30 דונם, בה יציגו למעלה מ-200 יזמים של חברות המספקות ידע, שירותים וציוד לתחום החקלאות. השנה, בנוסף לזירה החקלאית, תתקיים חשיפה משמעותית גם לתיירות החקלאית, הכפרית, המדברית המפוארת שלנו. זהו אירוע החקלאות הגדול בארץ אליו נוהרים מדי שנה מעל ל- 30 אלף מבקרים מכל רחבי הארץ. האירוע לקהל הרחב יתקיים ביום חמישי, י"ח בשבט תשפ"ב, 20 בינואר 2022, החל משעה 10:00 בבוקר בתחנת "יאיר" - מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, בכניסה למושב חצבה. אני מזמין אתכם, כקהילה מגובשת ומאוחדת לבוא, לפרגן, להצטרף ולקחת חלק באירוע.


כנס ראשי מועצות קרן מיראז'

השבוע נסעתי לפורום ראשי רשויות בחסות קרן מיראז׳ ישראל, בשיתוף אשכול נגב מזרחי ואשכול נגב מערבי. הפורום עסק השנה בטרנדים שמשנים את עולם התיירות, ואיך הנגב יכול למקסם את ההזדמנויות הללו כשחקן בינלאומי. בפורום בחנו כיצד כל רשות לחוד, ואזור הנגב כולו, יכולים להיעזר במגמות אלו, להטמיע אותם ולמנף אותן. בין המומחים שפגשנו, שחף אוחנה, מנכ"ל סלינה שהרצה על תיירות לדור ה-y ,דוד קישקה, יזם מוביל בתחום הקולינריה ותיירות קולינרית, מנכ"ל משרד התיירות, אמיר הלוי. לשמחתי, ראשי רשויות המרחב רואים עין בעין תפיסת ניהול מרחבית משותפת בתחומים משיקים המביאה לידי ביטוי עבודה משותפת, יעילה ואיגום משאבים גם בתחום התיירות. בקרוב נציג מערך של עבודה משותפת בתחום התיירות עם רמת נגב וחבל אילות ובתקווה לימים טובים ושיתופי פעולה גם עם תמר.


קהילה עם שורשים

השבוע התקיימה הדלקת נרות משותפת ופעילות חברתית נעימה לאנשי הגיל השלישי בספיר, במסגרת תכנית "שורשים בקהילה" שמפעילה המחלקה לשירותים חברתיים. התכנית הינה תכנית פיילוט ליישובים ספיר ועין יהב מעניקה לאזרחים ותיקים שירותים המאפשרים להם לשמור על איכות חייהם לצד מידה של עצמאות ופרטיות, כמו גם ביטחון אישי, נגישות לשירותים רפואיים, פעילות חברתית ותרבותית ושירותי אב קהילה. מעטפת זו מאפשרת לאזרח הוותיק להמשיך לחיות בביתו ובקהילתו תוך שמירה על אוטונומיה, עצמאות וחיוניות הדרושים להמשך תפקוד מיטבי. בחודשים האחרונים מונה אב הקהילה, שהוא הכתובת הראשונה לסיוע בצרכיהם היומיומיים של חברי הקהילה. אזרחים וותיקים מהישובים ספיר ועין יהב המעוניינים לשמוע על השירות מוזמנים לפנות למור (אב הקהילה) בנייד: 050-3526644. ישובים נוספים המעוניינים להצטרף לתוכנית מוזמנים לפנות למחלקה לשירותים חברתיים.

צילום: דורית לוביש


קידום תיירות ספורט בקריית הספורט בערבה

קריית הספורט בערבה קורמת עור וגידים. ההשקעה במתקני הספורט בשנים האחרונות יצרה מציאות שבה אנו יודעים לספק מתקנים זמינים ברמה גבוהה ובשילוב נכסי האזור, השקט, החיבור לטבע והרוגע אנו מובילים מגמה אטרקטיבית של תיירות ספורט בערבה - קבוצות מקצועיות שמעדיפות להגיע אלינו למחנות אימונים בערבה שם ניתן מענה עוטף ומקצועי בתחומי הכדורסל והשחייה במבנים חדישים שנבנו לפי התקנים המחמירים ביותר. בנוסף לקבוצות, ישנה התעניינות גדולה מצד גופי הספורט המקצועיים השונים כמו הפועל, איגוד השחייה וכו' בהפיכת המקום למוקד ספורט שיספק שירותים למחוז דרום ארצי. בחודשים האחרונים זכינו לארח מספר קבוצות ספורט מקצועיות למחנות אימונים ובהן נבחרת ישראל נוער בשחייה אומנותית, נבחרת השחייה של מרכז וייסגל ברחובות והאחרונה שבהן, הפועל אילת ג'מים בית ספר לשחייה שהגיעה בחופשת חנוכה.

המרכז למצוינות שחייה בספיר נפתח באמצע הקיץ ולאחר הרצה של חודשיים נפתח רישמית לרווחת הציבור ותושבי המועצה. הפעילות במקום לתושבי הערבה מגוונת: מרכז הקהילה מפעיל תוכניות לגיל השלישי וחוגי שחייה, תלמידי מערכת החינוך מכיתה ה' עד יב' מקיימים שיעורי חינוך גופני ובנוסף תושבים רבים רכשו מנויים ונהנים מבריכה זמינה 7 ימים בשבוע לאורך כל השנה. אנו מזמינים אותכם לבוא ולהתרשם, ועל הדרך לקפוץ למים. כל הפרטים על שעות פתיחה ומנויים ניתן למצוא באתר האינטרנט של המרכז למצוינות שחייה בערבה.

צילום: מעיין בוכריס (הפועל ג'ימים אילת)


ברכות למשק עפאים ממושב עידן על הזכייה בפרס מצויינות לחקלאי ישראלי בתחרות שנערכה כחלק מ"פסטיבל המטבח הישראלי". המשיכו להביא לקדמת הבמה את בשורת החקלאים והחקלאות המצטיינת בת הקיימא. אכן גאווה וכל הכבוד!


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

 

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף