משולחן ראש המועצה מס' 20 - 17 בדצמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצהלתושבים שלום,

ברכות רבות לח"כ מאיר יצחק הלוי שמונה השבוע לסגן שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא-ביטון. ח"כ יצחק הלוי, אוהד ערבה ידוע ומכהן כראש שדולת אילת והערבה, דרכה אנו מקווים להוביל מהלכים משמעותיים ובראשם שיפור מיידי בתחום התחבורה וכביש 90. אנו מקווים, בסיועו של ח"כ הלוי להוביל תהליכים גם בתחום החינוך.

ברכות מכולנו!

ומאירועי המועצה והאזור:

ערב הוקרה והערכה לצוותי החינוך

"יום המורה" הוא הזדמנות נפלאה עבורנו לעצור רגע את מירוץ היומיום ולהכיר תודה למורות ולמורים, לגננות ולגננים על עבודתם בחינוך דור העתיד ולהצדיע לכל העוסקים והעוסקות במלאכת ההוראה והחינוך בערבה. לאחר שנת קורונה מאתגרת, כיף לחזור ולהיפגש ולציין באופן פיזי וקרוב את תודתנו ומלוא הערכתנו והשבוע התכנסו כ-100 אנשי חינוך במכוורת פורת בעין יהב לערב שכולו כיף, תודה, תקרובת משובחת והרצאה נפלאה ומפתיעה של טל פרידמן שמראה לכולנו שמאחורי הדימוי של האמן הפרוע והמצחיק, עומד פתאום אדם חדש, רגיש עם סיפור משפחתי מרתק ומרגש. תודות לאלעזר ולמחלקת החינוך על הפקת הערב.

צילום: אלעזר פויכטונגר


פגישה עם שר החקלאות עודד פורר

בתקופה האחרונה, אנו פועלים מול המערכות הממשלתיות והרגולטוריות, לקידום מערכות סולאריות על גגות החממות בערבה. נפגשתי השבוע עם עודד פורר, שר החקלאות ופיתוח הכפר והשר לפיתוח הנגב והגליל. השר שמח לעדכן אותי על פגישה נושאת פרי עם שרת האנרגיה קארין אלהרר, בה נידונה הערבה התיכונה בהקשר תיעדוף לפרויקטים אגרו וולטאים ושימוש באנרגיה סולארית. אני בטוח שההתערבות האישית של השר בקידום ההולכה והאגירה, יחד עם הסדרה של דו שימוש, תאפשר לערבה להיות האזור הראשון בעולם, שבו רוב השטחים החקלאיים, יתקיימו בדו שימוש בקרקע, כך שניתן לגדל ירקות, פירות ופרחים על הקרקע, ומעליהם, בשימוש בפאנלים, לייצר חשמל סולארי. אין ספק כי יהיה זה מהלך משנה מציאות בערבה אשר יסייע לחקלאים להרחיב את מקורות הפרנסה שלהם ולייצב אותה, ובמקביל ולייעל את השימוש באנרגיה לחקלאות. 

צילום: באדיבות לשכת השר

 קישור לסרטון של השר פורר לתושבי הערבה התיכונה>>

פגישה עם מנכ"ל משרד האנרגיה

ובהמשך לפגישה עם השר פורר, נפגשנו השבוע גם עם ליאור שילת, מנכ"ל משרד האנרגיה שהגיע לבקר בערבה, חודש לאחר כניסתו לתפקיד. בשיחה עם המנכ"ל בהשתתפות מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה ורונן שלכט מעין יהב הועלו סוגיות פרקטיות הנוגעות הפעלת מערכות סולאריות בדו שימוש, אישורי P.V מיידים עם תעריף וקידום תשתיות הולכה. סיכמנו כי נפעל יחד במרץ לקידום החזון שלנו להפוך את הערבה לאזור הראשון בעולם הפועל במתווה דו-שימוש.

צילום: אוסי ניר


ביקור יו"ר דירקטוריון "מקורות"

כחודש לאחר כניסתו לתפקיד יו"ר "מקורות", הגיע יצחק אהרונוביץ' יחד עם הצוות הבכיר בהנהלת "מקורות" לסיור היכרות בן יומיים בערבה, בחבל אילות ובאילת. במהלך הסיור ביקרו במאגר עופרים שם שמעו סקירה בנושא המים בערבה. 

צילום: דוברות "מקורות"


מפגש חזון הנגב בתיירות

השבוע התקיים כנס להצגת חזון פיתוח תיירות הנגב והשקה למוצר הנגב של משרד התיירות במעמד מנכ"ל משרד התיירות היוצא, אמיר הלוי, מחליפו, דני שחר, מנכ"ל חל"י שימי דניאל, ראשי מועצות והעוסקים בתיירות במרחב הנגב. הכנס התקיים ברמת נגב ועודכנו בו על החלטת ממשלה בנושא פיתוח התיירות בנגב וקידום מוצר התיירות הדרומי.

צילום: מירב עמית


שדרוג תחום הבריאות באזור

אנו פועלים לחיזוק מערך הבריאות באזור ובכוונתנו להביא לקיום רצף טיפולי רפואי לתושבי הערבה.

  • הגדלת שעות הפעילות במרפאות היישובים באופן משמעותי
  • פתיחת מרפאת המשך בספיר 24 שעות ביממה
  • הפעלת מד"א 24 שעות ביממה במשמרות עובדי מד"א כך שהמתנדבים מהאזור יהיו לעזר במקרי חירום בלבד
  • אנו פועלים מול קופ"ח לקבלת רופאים יועצים נוספים
  • קיבלנו מקופ"ח תקן של 100% משרה לאחות נוספת באזור
  • מרפאת נאות הכיכר ירדה מטיפול הרופאים שלנו כך שיהיו לרופאים יותר "שעות רופא" בערבה התיכונה בלבד
  • שיפור בתחום היעוץ הטלפוני לרופאים יועצים מומחים. סוכם על הסדר חדש. מחלקת הבריאות תפרסם הסבר בנושא.

כל התוכניות מחוייבות באישור מליאת המועצה וכמובן הסכמות מול קופ"ח. עם קבלת האישורים, מחלקת הבריאות תפרסם עדכון מפורט של סל השירותים. זאת הזדמנות לציין את שיתוף הפעלה הפורה לו אנו זוכים מקופ"ח מחוז דרום בראשות חדווה אמונה, שלה פינה חמה בלב לאזור הערבה.

אני מנצל הזדמנות זו להביע הערכתי הרבה לצוותים הרפואיים שלנו, המתנדבים, המזכירות הרפואיות, הרופאים ובמיוחד אחיות האזור המקצועיות, המחוייבות והמסורות שיש לנו בערבה. אתן עמוד התווך לביטחון הבריאותי שלנו ועל כך מלוא תודתי והערכתי.

בריאות לכולנו!


טקס חנוכת בלון תצפית ליד צופר

כחלק מחיזוק יכולות ההגנה בגבול ירדן, נחנך השבוע בלון תצפית חדש באזור מושב צופר. השתתפתי יחד עם אורי לב קב"ט המועצה, צ'רלי ביטון מש"ק משטרה, ונציגי מושב צופר, בטקס ביזמת מפקד חטיבת 'יואב", אלוף משנה איתמר דשל, בו נחנך בלון תצפית חדשני. זהו צעד חשוב ומשמעותי כחלק מההגנה על מרחב הערבה, הן בהיבט של חיזוק הנוכחות וההגנה בגבול ירדן, והן בתחום תוספת אמצעי הגנה משוכלל, לשיפור ההישגים המבצעיים וגילוי איומים בגזרת הערבה. מדברי מפקד חטמ״ר (חטיבה מרחבית) "יואב" האמונה על ההגנה בגבול ירדן הדרומי, אל״מ איתמר דשל: ״שנת 2022 צופה לנו הישגים רבים בגבול ירדן. תפיסת ההגנה של צה״ל ובפרט אוגדה 80 נשענת רבות על יכולות האיסוף והתצפית. נמשיך לפעול ביתר שאת לחיזוק ההגנה בגזרה, למען ביטחון תושבי הערבה והנגב הדרומי״.

אנו מודים לחטיבת יואב על שיתוף הפעולה עם המועצה ופעילותם במציאות של אתגרים רבים בגבול ירדן. אנו סומכים על המפקדים והלוחמים בשטח, בשמירת גבול שקט ובטוח לתושבי הערבה.

צילום: דובר צה"ל

 

מובילי קהילה בשעת חירום

השבוע הסתיימה הכשרה בת שלושה חודשים של צוות מתנדבים ובעלי תפקידים באזור בנושא התנהלות קהילה בשעת חירום אותה הובילה שותפות "ביחד" ערבה אוסטרליה של הסוכנות היהודית יחד עם מחלקות המועצה העוסקות בטיפול בשעת חירום - שירותים חברתיים, ביטחון ובריאות. ההכשרה המקצועית ניתנה מטעם התוכנית לניהול מצבי חירום ואסון באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף מיזם רשת החירום היהודית JRready, מיזם חדשני של הסוכנות היהודית לסיוע לקהילות היהודיות בהתמודדות עם משבר הקורונה ובמוכנות לאסונות מקומיים וגלובליים ולמצבי משבר וחירום ביטחוניים. ההכשרה הציפה סוגיות של היערכות הקהילות לחירום, ניהול בשעת חירום והתערבות בפועל. עם סיום ההכשרה, ימשיך הצוות בבניית מודל הפעלה אינטגרטיבי לכל זרועות ההתערבות בשעת חירום באזור, הטמעתו בקרב העוסקים בכך ופירסומו בציבור בהובלת צוות המחלקה לשירותים חברתיים. אנו קוראים למשתתפי ההכשרה להציף צרכים הקשורים לחילוץ והצלה ולרפואה דחופה ולקדם יוזמות הקשורות בהם. בקהילת הערבה תושבים רבים המשקיעים מזמנם ומרצם לסיוע, הצלה, והתערבות בשעת משבר בהתנדבות ובתפקיד. אתגרי האזור מוכיחים לנו פעם אחר פעם כי מגישי העזרה המיידים הם חברינו לקהילה, שכנינו. על כן, עולה ההכרח בהכשרה ראויה ומתן מעטפת לנבחרים אלו המגויסים להגיש עזרה בשעת חירום.

צילום: היא-לי בלוך

ערב התרמה לעמותת דרך לוטן

השבוע השתתפתי בבית ציוני אמריקה בתל אביב ערב התרמה שנתי לעמותת "דרך לוטן" הפועלת בערבה. במהלך הערב נחשפו המשתתפים לפעילות המבורכת של העמותה למען נוער בסיכון לצד הנאה מרובה משיריו של קובי אפללו. כל ההכנסות מערב ההתרמה יוקדשו להרחבת פעילות העמותה בשנת 2022.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected].il בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף