משולחן ראש המועצה מס' 21 - 30 בדצמבר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצהלתושבים שלום,

היום אנו נפרדים מחברתנו היקרה אילנה סוויסה מעין יהב. אילנה ובעלה מאיר ז"ל הגיעו לעין יהב בשנת 1968 ועסקו בחקלאות. בשנת 1976 פתחה אילנה את המתפרה והפכה להיות כתובת מצוינת לכל מי שנזקק לשירותי תיקונים ותפירה, כולל תחפושות נפלאות לפורים. אילנה אהבה לשיר, לצייר ולנגן באקורדיון. היא התחבבה בקלות על אנשים בשל אופייה הנעים והנוח ונכונותה לעזור בכל עת.

תנחומינו לבניה אמיר ואייל ולבני משפחותיהם. יהי זכרה ברוך!

לזכרה של אילנה סויסה>>

 

ומאירועי המועצה והאזור:

תמרים בערבה

סיכום עונת הגדיד

השבוע קיימנו בזום את כנס סיכום עונת הגדיד של הוועדה החקלאית בשיתוף המו"פ החקלאי, בהשתתפות כ-100 מגדלים. חלקו הראשון של הכנס עסק במחקרים של ענף התמרים בערבה בתחומי הגנת הצומח, השקייה, דישון וטיפול נגד חדקונית. הוצג ניתוח מצב ענף התמרים בערבה וכמויות הפרי שנגדדו השנה. בערבה נטועים 9,000 דונם תמרים מהם נגדדו 7,000 דונם שמתוכם רק כ-4,500 דונם בתנובה מלאה. הכמות בגדיד 2021 היא כ-6,000 טון תוצרת ואנו רואים כי ישנה עלייה ביבול של 15% בשנה. חלקו השני של הכנס התמקד בשיווק וכלל סקירה של גל טוויג, מקדם המכירות של מועצת הצמחים וופאנל בהשתתפות חברות השיווק השונות,  הדקלאים, גליל, מהדרין, מג'הול פלוס שהשיבו על שאלות המגדלים.


בדיקות קורונה

בדיקות וחיסוני קורונה

ווריאנט האומיקרון מתפשט בארץ ובעולם במהירות רבה וגם אנו בשיאו של גל הדבקה גדול בו נמצאו מספר רב של ילדים, אנשי צוות ומבוגרים, מאומתים לקורונה במערכת החינוך ובישובים. בהתארגנות נמרצת ובשיתופי פעולה של מחלקת הבריאות והביטחון, יחד עם צוותי הרפואה באזור, קופת חולים ומד"א, נערכו השבוע ימי בדיקות מרוכזים, בהם נבדקו יותר מ-1,500 מתושבי האזור. אנו מבקשים מכל אחד ואחת לפעול באחריות רבה תוך הקפדה מלאה על ההנחיות וההוראות. הקפידו על עטיית מסיכות והימנעו מהתקהלויות. לא ניתן למנוע לחלוטין הדבקה בנגיף, אולם החיסון מפחית את הסיכון להידבק ולחלות באופן קשה. לכו להתחסן וחסנו את ילדכם. יחד בשיתוף פעולה, נצליח לקטוע את שרשרת ההדבקה ולשמור על ביטחוננו ובריאותנו כקהילה.

כל עדכוני הקורונה כולל הנחיות, המלצות וכללי התנהגות, מפורסמים לנוחיותכם באתר האינטרנט בדף הבית בקישור:   עדכוני קורונה>>


תוכניות עבודה - תמונת אווירה

הצגת תוכניות עבודה במליאת המועצה

השבוע התכנסה מליאת המועצה לישיבה בה הוצגו ואושרו תוכניות העבודה במועצה לשנת הפעילות 2022. הצגתי למליאה את היעדים המרכזיים ובהם הסדרת תקציב המועצה ופיתוח מקורות כלכליים, קידום תשתיות אזוריות ושיתופי פעולה חוצי מרחב בתחומי התיירות, החקלאות והמו"פ. התייחסות מיוחדת תינתן להתאמת פעילות המועצה למציאות המשתנה בערבה בהתייחס לקליטת משפחות חדשות רב גוניות, התבגרות אוכלוסיית המייסדים וצרכיה המשתנים, יציאת חקלאים ממעגל החקלאות והצורך באמצעי פרנסה ותעסוקה מגוונים. בתוך כך, אציין שעדיין לא נחתמה הסוגייה התקציבית מול מועצה אזורית תמר, בה דרשנו איחוד מועצות או העברת תקציב מתמר לערבה. אתמול התקיימה פגישה נוספת בנושא אצל שרת הפנים, איילת שקד ומנכ"ל משרדה, יאיר הירש, יחד עם ניר ונגר, ראש מועצת תמר ושי חג'ג', יו"ר מרכז השלטון האזורי ולמרות ההתקדמות שנעשתה, טרם נחתם העניין סופית. כאשר סוגייה זו תבוא על פתרונה, נביא בפני מליאת המועצה את תקציב המועצה לאישור.


פגישה עם נשיא המדינה

שמחתי לפגוש את הנשיא ורעייתו, חברי הקרובים והטובים, מיכל ויצחק (בוז’י) הרצוג. מרגש מאוד לפגוש במעון הרשמי, חבר אישי, שנבחר לנשיא המדינה. הנשיא הרצוג ומיכל רעייתו, הינם אנשים יוצאי דופן באהבתם למדינה ולחקלאות הישראלית. מלבד המפגש האישי, דיברנו על האתגרים הרבים הניצבים בפני הערבה והחשיבות לפתח מקורות פרנסה נוספים באזור, המבוססים על חדשנות ויזמות כחלק מחיבור הפריפריה הדרומית הרחוקה, למרכז הארץ. הנשיא ורעייתו, צפויים להגיע לביקור בן יומיים בערבה, במהלך אירועי "היום הפתוח" שיתקיימו בסוף חודש פברואר, במהלכו ישמחו להיפגש עם התושבים ולהיחשף ליופיה של הערבה.


פרידה מיואב מורג במשרד החקלאות

השתתפתי ביחד עם אורן קורין, יו"ר הוועדה החקלאית, באירוע פרידה לרגל יציאה לגמלאות מיואב מורג, מנהל מחוז הנגב של משרד החקלאות, בשש עשרה השנים האחרונות. יואב ליווה את הערבה התיכונה במשך שנים רבות, היה שותף לתהליכי פיתוח רבים ותרומתו לפיתוח החקלאות בערבה חשובה וגדולה.   הודיתי לו בשם חקלאי הערבה על התקופה המשמעותית והמאתגרת ואיחלתי לו בהצלחה בגמלאות.

צילום: אורן קורין


כנס אשכול נגב מזרחי

השבוע השתתפתי בכנס אשכול רשויות נגב מזרחי בראשות ידידי, ראש עיריית דימונה ויו"ר האשכול, בני ביטון. בכנס הוצגה התוכנית האסטרטגית ואושרה תוכנית העבודה לשנת 2022. אנו מנסים לאגם משאבים משמעותיים לנגב בתחומי הבריאות והביטחון. אחת ההחלטות הפרקטיות, במסגרת שיתופי הפעולה ואיגום משאבים עוסקת ברכישה משותפת של משאית לניקוי פחים, בשיתוף מספר רשויות יחדיו, כך שיתאפשר ניקוי ושטיפת פחי האשפה, פעמיים בשנה בכל רשות. נושא מהותי נוסף שעלה ונידון בהרחבה הוא התנהלות הבדואים במרחב הנגב במטרה להגיע הידברות, הסדרה ולקיחת אחריות. יחד עם הרשויות הבדואיות באשכול שוחחנו והצפנו את ההתנהגות האלימה בכבישים והאלימות בחברה הבדואית שגולשת למרחב הציבורי כולו. 

 

סיור רשות העתיקות

שמחנו לארח את מנהלי רשות העתיקות שבאו לסיור מקצועי בערבה בראשות אלי אסקוזידו, מנכ"ל רשות העתיקות שנכנס זה עתה לתפקידו לאחר 23 שנים בהן כיהן כראש המועצה האזורית נחל שורק. יחד עימו הגיעו ארכיאולוג המרחב, משה עג'מי, ארכיאולוג המחוז, גרגורי סרי וארכיאולוגית הנפה, דוידה אייזנברג-דגן. שוחחנו על החשיבות בשימור טבע, חיבור לעבר וחינוך לערכים וסקרנו את אתרי עתיקות בערבה שהם בעלי פוטנציאל הנגשה לציבור ודורשים התערבות וטיפול ובראשם מואה, מיצד חצבה ועין מרזב ליד עין יהב. סוכם על פעילות חינוכית בחפירה והדרכה במימון רשות העתיקות ובקרוב נתחיל לגייס מדריכים לטובת העניין. המעוניינים להדריך מוזמנים לפנות לעודד קינן בנייד: 053-3405863. בסיום הביקור עלינו לתצפית מרהיבה ומרחיבת לב בג'בל חופירה.

צילום: אוסי ניר


הסעות חיילים ושנת שירות

לפני שלושה חודשים יצאנו ביוזמה חדשה שנועדה להקל ולסייע משמעותית לחיילים ולשנת שירות, ואכן, בימי ראשון בבוקר יצאה הסעה מאורגנת לתחנה המרכזית בבאר שבע. הכרזנו על שלב "הרצה" ובחינת נחיצות השירות ותועלתו לחיילים ולשנת שירות. בהמשך, בניסיון להתאים את השירות לצרכים שהועלו מכם, עודכנו זמני היציאה, הוספנו תחנות עצירה בצומת קסטינה ותל אביב והקו אף נפתח גם עבור תושבי האזור. אני מודה, שהציפייה שלי הייתה לראות בכל יום ראשון יותר מ-40 צעירים על האוטובוס ואף חששתי תחילה כי יהיו כאלו שלא יוותר להם מקום לנסיעה. לצערי, המציאות שונה מאוד ואת השירות צורכים בכל שבוע כ-20 איש בלבד, מה שיוצר עלות מאוד גבוהה תמורת תועלת יחסית נמוכה. כיוון שכך, כבר כעת אנו מבצעים שינויים והחל מיום ראשון, 9/1, האוטובוס יצא, לבאר שבע בקו הלוך בלבד ויבוטלו תחנות העצירה בצומת קסטינה ובתל אביב.  במקביל, אנו נמשיך לבדוק ולבצע דיוקים והתאמות לצרכים שלכם. אם לא יהיה שינוי של ממש בצריכת קו השירות, לצערי, ניאלץ לבטלו. 

הזמנת כרטיסים בקישור>> 


תיק תושב

המועצה האזורית הצטרפה בחודשים האחרונים לשירות "תיק תושב", שקיים ברשויות רבות בארץ, שמאפשר לתושבים גישה אינטרנטית זמינה, מהירה, נוחה ופשוטה לקבלת מידע ותשלום שוברי ארנונה ואגרות חינוך. מאז, תושבים רבים נכנסו לשירות זה, אך לא מספיק. הממשק הידידותי של האתר מאפשר לכל תושב או בעל עסק ברשות לקבל מאתנו שירותים במגוון נושאים, בכל שעה ביום, מכל מחשב. השירות יחסוך מכם ריצות למשרדי המועצה, המתנה, שיחות טלפון ארוכות, אי הבנות וטרחה. כל המידע לו אתם זקוקים מצוי באתר וזמין אליכם 24 שעות ביממה. פורטל תיק תושב עומד בתקני האבטחה הבינלאומיים הנהוגים ברשת האינטרנט והמידע מועבר רק למשתמש שזוהה במערכת. אנו עומדים לרשותכם ונשמח לסייע לכל תושב שזקוק לעזרה בכניסה למערכת. חגית כלפון במחלקת גבייה 08-6592213 או במייל: [email protected] או לגילה טל במחלקת אינטרנט ערבה 08-6592247 או במייל: [email protected]

לפרטים נוספים>>


חושבים יחד ומפתחים תיירות

ביום שני, 3/1, יתקיים מפגש שיתוף ציבור בנושא תיירות ספורט ו-wellness והשפעתם על המרחב התיירותי בערבה. את המפגש מובילים בשיתוף פעולה מירב עמית, מנהלת התיירות ויוסי לין, מנהל הספורט, בסיוע אנשי מקצוע מובילים בתחום. אזור הערבה הוא מרחב אין סופי של אפשרויות בתחום התיירות והיזמות ופיתוח תיירות ספורט מובילה, הוא צעד טבעי ומתבקש, במיוחד לאור התשתית הפיזית המשודרגת של קריית הספורט בספיר. בתהליך זה אנו מעוניינים להטמיע תהליכי שיתוף ולקדם ערכים של דיאלוג, שיתוף, קהילתיות ואחריות. אנו מבקשים להגיע לקהלים נוספים בערבה שיוכלו להביא לשולחן רבדים נוספים, רעיונות ותובנות. אנא מלאו את השאלון >>

להתיעצות ניתן לפנות למירב עמית 052-8991336 או יוסי לין 052-2392727
 

אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף