משולחן ראש המועצה מס' 25 - 03 במרץ 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

היום ציינו בטקס מרגש וחגיגי את חיבור אזור הערבה למערכת המים הארצית. אירוע מכונן עבור כולנו, מהלך שמגדיל את אמינות אספקת המים, מקטין את התלות במתפילים קטנים ותורם משמעותית לשגשוג ופיתוח האזור.

החל מיום ראשון נזכה לשירותי בריאות ורפואה בערבה 24 שעות ביממה.

בשל בעיות קליטה של תקשורת סלולרית באזור, המועצה התקשרה עם חברה שתבחן קליטה, זמינות תקשורת סלולרית וקרינה הנפלטת מהם לביצוע פיילוט למספר חודשים. לאחר קבלת הנתונים אנו נבחן את שדרוג המערכות ונעדכן בהתאם.

מאירועי המועצה והאזור:

חיבור היסטורי של הערבה למערכת המים הארצית

לראשונה בתולדות המדינה, חוברה גם הערבה התיכונה למערכת המים הארצית. בהשקעה של כחמישים מיליון שקל הונח קו הולכת מים באורך 30 ק"מ מאזור דימונה דרומה לערבה שיחבר את יישובי הערבה למערכת הולכת המים הארצית. המערכת תספק כשמונה מיליון קוב מים לשנה ותענה על הצורך הממשי של תוספת מים לאזור, לאור הגידול בשטחי החקלאות ובאוכלוסיית הערבה בשנים האחרונות. המים האיכותיים יביאו לאפשרויות נוספות לגידולי חקלאות, כמות יבול ואיכות גבוהה וישפרו את איכות המים לבתי התושבים. מצוקת המים הובילה לאישור תוכנית אב על ידי רשות המים ומקורות, שנרתמו במלוא המרץ ובתוך מספר חודשים הושלם המבצע ההנדסי המורכב. הבוקר (חמישי, 3/3) חנכנו את הפרויקט בטקס חגיגי ומרגש במאגר עין עופרים בנוכחות ראשי חברת מקורות ורשות המים. יצחק אהרונוביץ', יו"ר "מקורות", ממלא מקום מנכ"ל "מקורות", דני סופר והמנכ"ל הנכנס עמית לנג, יו"ר רשות המים גיורא שחם והמשנה ליו"ר, זאב אחיפז, אורחים ומנהלי היישובים. זוהי הזדמנות ראויה להודות מקרב לב למנכ"לי רשות הניקוז בעבר ובהווה, עמי שחם וגיל סלוין, על עשייתם רבת השנים לפיתוח הערבה התיכונה. כעת אנו פועלים לקבלת מים מותפלים מים סוף דרך הסבחה באילת.

צילומים: "מקורות", אוסי ניר


הרחבת שירותי הבריאות בערבה 

החל מיום ראשון הקרוב, 6/3/22 תושבי הערבה יהיו נגישים לשירות רפואי ומערך בריאות של צוות רופאי משפחה ואחיות, 24 שעות ביממה. בחודשים האחרונים פעלנו יחד עם קופת חולים והצוותים הרפואיים לחזק ולתגבר את שירותי הבריאות באזור, הן בשעות פעילות המרפאות ביישובים והן בהרחבת סל השירותים הרפואיים לרווחת התושבים בשגרה ובחירום והסדרנו מערך שירות רפואי רחב ומשודרג שתכליתו קיום רצף טיפולי רפואי ונגישות לשירותי רפואה 24 שעות ביממה שיינתנו ברמת האזור ויצמצמו את התלות בקבלת שירותי בריאות מקצועיים מחוץ לערבה. כל זאת לא יכול היה להתבצע ללא תמיכתם, מחויבותם, מסירותם ושיתוף הפעולה ההדוק של הצוותים הרפואיים, אחיות היישובים, הרופאים, צוות מד"א והמתנדבים. מלוא התודה, ההוקרה וההערכה להם. תודות רבות גם למערך הבריאותי והטיפולי במועצה בהובלתן של עירית שחר-רווה, מנהלת הבריאות, דורית לוביש מנהלת הרווחה והשירותים החברתיים ונעמה כנעני, מנהלת המרכז הטיפולי. השיפורים והשדרוגים שנוספו בתחום הבריאות כוללים נוכחות 100% של רופאי המשפחה באזור, נגישות לשירות רפואי 24/7, הגדלת תקנים, הוספת רפואה יועצת, שדרוג שירות וקיצור המתנה לתור יעוץ טלפוני, וואטסאפ שירות, הסעות בריאות ואף הסדרת טיפול רפואי לחיילי הערבה. בימים הקרובים נפרסם לכם את פרטי השירות ואופן צריכתו. בימים אלו אנו מקדמים שיפורים נוספים בתקווה שיתחילו לפעול במהלך השנה ובהם: הוספת משמרת שלישית של מד"א, הרחבת פעילות נקודת ההזנקה של אמבולנס 24 שעות ביממה והרחבת בנייה של המרפאה כולל חדרי דימות (רנטגן), חדרי טיפולים ומחסן השאלת ציוד. לפרטים נוספים >

בריאות לכולנו!


כנס חקלאות וחקלאים

האתגר העומד בפני המועצה האזורית ערבה תיכונה ותושביה הוא בניית מדיניות לפיתוח בר קיימא, שיענה על הצורך בקיום חקלאות יצרנית מקיימת, חדשנית ורווחית, לצד גידול דמוגרפי וגיוון מקורות הפרנסה באזור. כחלק מכתיבת תכנית החקלאות לערבה התיכונה, החלטנו לקיים כנס המשתף את כלל חקלאי הערבה בהתוויית הדרך לעתיד החקלאות בערבה. ב-9 בפברואר 2022 קיימנו מהלך רחב של שיתוף הציבור לגיבוש מדיניות הפיתוח החקלאי של הערבה התיכונה, בהובלת משרד החקלאות ופיתוח הכפר, הועדה החקלאית והמועצה האזורית. המהלך התקיים במתכונת שולחנות דיון ששילבו מגדלים מכל היישובים, חוקרי ועובדי משרד החקלאות ובהשתתפות של כ- 150 איש. רשימת הנושאים בשולחנות הדיונים הייתה מגוונת ונידונו סוגיות כמו העלאת הפריון, מחקר וחדשנות, שיפור איכות המים והגדלת זמינותם לחקלאות, פתרונות אנרגטיים למימוש חדשנות בייצור החקלאי בערבה, מיתוג ושיווק אזורי של תוצרת חקלאית טרייה, תכנון המרחב הכפרי, כוח אדם בחקלאות, בעלי חיים. מצ"ב סיכומי הדיונים שהתקיימו במפגש שיתוף הציבור>>

סיכומים אלו הינם משותפים לנו ולדרג המקצועי במשרד החקלאות והם הועברו לשר ולמנכ"לית המשרד בתקווה ליישם את התוכניות הלכה למעשה.

צילומים: יעל שביט "תקשורות", אוסי ניר


קידום ההתיישבות בערבה

שמחנו לארח את נוחי מנדל, ראש היחידה להתיישבות במשרד הביטחון שהגיע יחד עם צוות היחידה וקציני הגנה מרחבית מאוגמ"ר 80 והחטיבה המרחבית לביקור עדכון שנתי בערבה. הביקור נועד לבדיקת צרכים הקשורים במרכיבי ביטחון ביישובים ובמתחמים תיירותיים במרחב. היחידה להתיישבות כפופה למנכ"ל משרד הביטחון ותכליתה חיזוק ההתיישבות בגבולות המדינה ומוכנות לחירום. היחידה מייצגת את הרשויות מול מערכת הביטחון ומסייעת בהתאם לסדרי העדיפויות שנקבעים על ידי הצבא. הערבה עוברת שינוי משמעותי מפרנסה סביב החקלאות בלבד לאזור רב גוני מתפתח. אנו רואים במצב שנוצר הזדמנות ופועלים לסיוע בכל המישורים. בין הנושאים שעלו על הפרק, ביקשנו סיוע בהסדרת המשמרת השלישית של מד"א, זאת במסגרת הרצון לשפר שירותים לתושב ושדרוג משמעותי לטיפול הרפואי גם בשיגרה וגם בחירום.
מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה וכרמל הר מהנדסת המועצה הציגו את תוכניות הפיתוח של היישובים.

צילומים: אוסי ניר


שלושים שנה ליום הפתוח

חקלאות ישראלית -גאווה לאומית! לאחר שבשנה שעברה נאלצנו לבטל את התערוכה החקלאית עקב הקורונה, שמחנו השנה לארח עשרות אלפי מבקרים, ביניהם- סגן שר הביטחון אלון שוסטר, ח"כ יאיר גולן, סגן שרת הכלכלה, ח"כ נירה שפק, דני גיגי מנהל מרחב דרום בקק״ל, שגריר אוסטרליה וסגן שגרירת תאילנד, ראשי ארגונים חקלאים, מנכ"לי החברות, חקלאים, חוקרים ומדריכי חקלאות, כמו גם תלמידי הערבה, שבאו לתמוך ולהשתתף בחגיגות גאוות החקלאות, תנועות הנוער והמכינות הקדם צבאיות בערבה, ביומיים של תערוכת חקלאות מרגשת, הגדולה בארץ שהשתרעה על פני 20 דונם, בה הוצגו הפיתוחים החדשים בתחומי חקלאות, טכנולוגיה וחדשנות. כחלק מהתערוכה קיימנו גם את ׳כנס ערבה׳ בנושאי- חקלאות, חינוך ותיירות. השנה, הרחבנו את האירוע וקיימנו לראשונה, יריד תיירות כפרית מדברית, במסגרת שיתופי פעולה עם רשויות במרחב הנגב, שותפינו למותג תיירות מדבר. תודה לעשרות תיירנים, מרמת נגב, ירוחם, חבל אילות, רהט (תיירות בדואית), תמר וערד- שהציגו יחד עם תיירני הערבה שלנו, את מגוון האטרקציות וחוויות התיירות המדברית, לנופשים ומטליים מהארץ ולתיירים מחו"ל. תודה לחברות שהציגו, המביעות אמון בתערוכה, שנה אחר שנה. תודה לרן גוראון מנכ״ל פלאפון, יס ובזק בינלאומי, על הענקת מלגות לסטודנטים לחקלאות מ׳קרן גוראון׳ על שם אביו, יאיר גוראון ז״ל, מייסדו ומנהלו הראשון של מו״פ ערבה. תודה לצוות המארגן ולכל מי שתרם וסייע, בהפקת תערוכה לדוגמא שהביאה לנו גאווה גדולה, וכותרת בלתי מתפשרת- לתמיכה בחקלאות ובייצור מקומי למען בטחון המזון, עבור עם ישראל והדורות הבאים, ולא להיות תלויים בייבוא! המצב באירופה כעת, רק מוכיח שתלות בייבוא תוצרת חקלאית טרייה, עלולה להביא את ישראל בשעת חירום, למצב בו לא יהיה מזון בארץ. ייבוא צריך להיות משלים לייצור מקומי, ולא במקומו. תודה לחקלאים הנפלאים שנגיעו מרחבי הארץ, למציגים, ולאורחים הרבים שהגיעו ליומיים, להעצמת החקלאים והחקלאות הישראלית. והתודה הגדולה ביותר לתושבי הערבה התיכונה הממשיכים לשאת דגל הציונות וההתיישבות, במעשים ובעצם החיים כאן על גבול ירדן.

צילומים: באדיבות המו"פ


פגישה עם ח"כ ניר אורבך וח"כ עידית סילמן

ח"כ ניר אורבך, מסיעת ימינה, יושב ראש ועדת הכנסת וח"כ עידית סילמן, יושבת ראש הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות בכנסת, הגיעו לבקר בערבה. במהלך הסיור עימם ביקרו בחממת מלונים ובג'בל חופירה. שוחחנו על תקציבים ופיתוח הערבה וח"כ סילמן הבטיחה לקדם את נושא הרפואה הדחופה על כביש 90.

צילומים: אוסי ניר


פסטיבל "מהחממה לצלחת"

בסוף השבוע 9-12/3 יתקיים בפעם השנייה פסטיבל מהחממה לצלחת, סוף שבוע קולינרי ייחודי הכולל קטיף עצמי בחממות, סיורים ובישולים בין החממות, סדנאות בישול עם שפים, חקלאים ובשלנים, ארוחה בלב חממת ירקות על טהרת התוצרת החקלאית. אירוע המתכתב היטב עם הקוד הגנטי של האזור, חקלאות איכותית, מפוארת וטרייה שפותחת שעריה למטיילים ואורחים ומביאה לתיירות פורחת. זהו אירוע של אנשים וחיבורי קהילה, בין חקלאים לתיירים, בין מגדלים לבשלנים, בין אורחים לתושבים ומעל הכול, האיכות הבלתי מתפשרת של חקלאות הערבה. הכי טרי, הכי איכותי, הכי בשבילכם. השנה נהנה מסדנאות בהנחיית קרן אגם וארוחות של שף עזרא קדם כמו גם שפים מקומיים ובשלנים כמו יריב איתני ומכוורת פורת. את האירועים מלווה איש הקולינריה ויזם חווית האוכל, דוד קישקה. בימים אלו הגיע לסיומו פורום קולינריה בהשתתפות 15 בעלי עסקי קולינריה ומזון בערבה. המסיימים ישולבו באירועי החממה לצלחת ויכינו לכבוד האירוע את מנת הדגל שלהם שתורכב מתוצרת הערבה. מוזמנים להתרשם ולהירשם בקישור המצורף.

קישור לאירועים >>

צילומים: פרדי נפתלי


יום הולדת מרגש במרכז חילוץ והצלה

בת' וג'ולס כהן, תורמי JNF ארצות הברית, ידידי הערבה מזה שנים רבות ואוהבי ערבה מושבעים, הגיעו לביקור משמח ומרגש בערבה לרגל יום הולדתו ה-75 של ג'ולס. מתנת יום ההולדת הייתה תרומה משמעותית למרכז החילוץ וההצלה האזורי בספיר. המחווה הנדיבה ריגשה אותנו ועם הגעתם לארץ, ערכנו טקס מכובד במרכז החילוץ וההצלה, שם נפגשו ג'ולס ובת' עם אנשי מערך החילוץ וההצלה ששיתפו בסיפורים מרגשים מהווי הפעילות באזור והודו מקרב לב לתורמים. לסיום חנכנו שלט הוקרה ותודה לתורמים הנדיבים. תודות רבות לצוותי הביטחון, הרפואה, החילוץ וההצלה שעשייתם המבורכת רבת השנים תורמת לתחושת הביטחון של כולנו.

צילום: אוסי ניר


 

כנס ראשי רשויות בגולן

השתתפתי בכנס ראשי רשויות בגולן. יומיים של מפגש רעים עם ראשי רשויות וקולגות לצד שרים, חברי כנסת ואף נשיא המדינה, הם הזדמנות מצויינת לסיעורי מוחות, החלפת דעות ורעיונות, רקימת שיתופי פעולה ואף התבוננות על האתגרים אותם חווים בפריפריה הצפונית. 

צילום: מרכז השלטון האזורי


 

כנס בנייה בערבה 11/3

הערבה נמצאת בפתחו של גל בנייה נרחב ומבורך בהרחבות היישובים. בשנים הקרובות צפויים להיבנות לשמחתנו מעל 120 מגרשים ובתים. ביום שישי, 11/3 נקיים כנס בנייה אזורי במרכז ויידור שמטרתו להנגיש ולפשט את תהליך הבנייה בערבה כמו גם לייעץ ולהפגיש בין אנשי המקצוע המקומיים בתחום הבנייה (מהנדסים, אדריכלים, קבלנים, מעצבי פנים, עובדי חשמל, פיתוח נוף, אינסטלציה, נגרות, פיקוח בנייה ועוד...) לבין הלקוחות הפוטנציאלים. מהנדסת המועצה, כרמל הר תספר על תהליך הבנייה בערבה ובנוסף הרצאה בנושא ניצול תקציב, מעקב ובקרה במהלך תהליך הבניה. הכניסה ללא תשלום, אך יש להירשם בקישור >> 


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף