משולחן ראש המועצה מס' 26 - 31 במרץ 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

לאור בקשות תושבים, המתקשים בקריאת המידע ממכשירים דיגיטליים, אנו ננגיש את המידע והחל מפרסום זה, יצורף לקובץ הטקסט גם קובץ שמע. לנוחיותכם ולרשותכם.

ביום ראשון עברה החלטת ממשלה בעלת חשיבות אסטרטגית ולאומית שתיתן כוח משמעותי לחיזוק ההתיישבות בנגב, עם אישור הקמת חמישה יישובים חדשים בנגב. ביום ראשון הקרוב צפויים לאשר יישוב חדש אצלנו בעיר אובות. צעד חשוב לחיזוק הפריפריה תוך עידוד התיישבות חדשה וצעירה. 

חמישה שבועות של מלחמה באוקראינה. פלישת רוסיה לאוקראינה טלטלה את השווקים העולמיים, השלכות הסקנקציות על בורסת מוסקווה יוצרות פיחות חד בערך הרובל ומצניחות אותו לשפל, ככל הנראה, של כל הזמנים. חקלאי הערבה התיכונה מזהירים כי נפילת הרובל הרוסי מובילה אותם למשבר חמור, ומעמידה את הענף כולו בסכנת קריסה כלכלית. הייצוא החקלאי השנתי מישראל לרוסיה הוא משמעותי, והנזק ליצואנים הישראליים בעקבות המשבר מוערך במאות מיליוני שקלים. אנו בקשר עם משרדי האוצר והחקלאות בניסיון לאתר דרכים להבטיח את כספי המגדלים ששלחו תוצרת לייצוא ולאבטח את כספם. בכלל זה נציין שאנו פועלים מול משרד החקלאות לקידום תוכנית החקלאות בערבה בעקבות כנס החקלאות שהיה בתחילת חודש פברואר >> 

הושג הסכם קבע לפינוי האשפה על ידי מועצה אזורית תמר. אני מודה לשרת הפנים, איילת שקד, המנכ"ל, יאיר הירש וצוות משרדם וכן לראש המועצה האזורית תמר, ניר ונגר. תודה גם לעינב דורי, גזברית המועצה, מור זילברשטיין מנכ"ל המועצה ורועי פטריק, היועץ המשפטי. אני שמח לבשר שישנה התקדמות חיובית מול תמר גם בהסכם חלוקת ההכנסות.

מאירועי המועצה והאזור:

כנס יזמות, חדשנות, עתידנות

ביום שלישי, 12/4, אחר הצהריים, נקיים באולם רוזנטל, כנס מקצועי בנושאי חדשנות וטכנולוגיה שנועד להפגיש ולחבר בין יזמים מתחומים מקצועיים משיקים, בין יזמים ומשקיעים ובין יזמים ללקוחות פוטנציאלים. בערבה יש תשתית מצויינת להייטק וטכנולוגיה ושאיפתנו שהכנס יצור חיבורים וקשר שהמשכם בקבוצת מפגש ליזמים והכשרה בתחומי טכנולוגיות וידע, כמו למשל, טכנולוגיות של קריפטו, המהפכה שתשנה מהיסוד את העולם הדיגיטלי. הכנס, בראשותה של שרת המדע והחדשנות, אורית פרקש הכהן ובהשתתפות חברות הטכנולוגיה המובילות בארץ כדוגמת ווקמי, NSO ועוד. את הכנס מוביל ינקי מרגלית, יזם ומשקיע, מרצה ואיש הייטק, מייסד חברת "אלאדין" וכן יו"ר Space.IL. ינקי עוסק בביוטכנולוגיה, בחקר החלל ובאנרגיה מתחדשת וכן מרצה בתחומי טכנולוגיה, יזמות, חדשנות וחקר העתיד. אני מבקש מכם להגיע, להתעדכן ולבחון דרכים להשתלב בעולם המחר. ההשתתפות ללא עלות אך מצריכה הרשמה מראש כיוון שמספר המקומות מוגבל. אנא הירשמו בהקדם והבטיחו את מקומכם בכנס. לפרטים נוספים והרשמה >>


מבצע ערבה בטוחה

חצי שנה לאחר מבצע ערבה בטוחה 1, החל ביום ראשון האחרון מבצע ערבה בטוחה 2 שיימשך כשבועיים עד תחילת חודש אפריל. במסגרת המבצע מתקיים שיתוף פעולה של כוחות רבים הכוללים את: חטיבת יואב, גדוד ברדלס, גדוד איסוף 727, קבט"ים, יחידת מסתערבי מג"ב, שב"כ וחיל האויר. המבצע כולל פעילות כנגד חממות הסמים בשטחים הפתוחים וכן מניעת פעילות פלילית, מניעת חציית הגבול וכן סיורי עומק מערבית לכביש 90. במסגרת הפעילות הוחרם ציוד השקיה המשמש לגידול קנביס. 

צילומים: חטיבת "יואב"


כנס ועדים מקומיים והנהלות

ביום ראשון קיימנו מפגש מקצועי של הועדים המקומיים והנהלות היישובים יחד עם מרכזי המשקים ונציגי המליאה, שנועד לפתוח יריעה רחבה ולסקור את ההיבטים המשפטיים בהתנהלות האגודות המקומיות, הועדים וההנהלות. ההרצאות המקצועיות הועברו על ידי אייל גמליאל מבקר המועצה, רועי פטריק היועץ המשפטי של המועצה וגדי טל, היועץ המשפטי של הועדה המקומית. בתחילת חודש מאי נקיים יום מקצועי נוסף אותו תנחה רשמת האגודות, עו"ד שלומית רייכמן-שיחור. אנו רואים חשיבות רבה בהענקת כלים מקצועיים שייסייעו בידי הנהגות היישובים בניהול היישוב.

צילומים: אוסי ניר


שיתופי פעולה חוצי גבולות

אירחנו את חברי הוועד המנהל של מו"פ מדבר וים המלח הכוללים ראשי מועצות, אנשי אקדמיה וחוקרים, לסיור התרשמות בערבה. פתחנו בהיכרות עם מרכז משתלמים שם ניתנה סקירה של חני ארנון על העשייה המבורכת הנעשית בו, המשכנו לאזור תמרי המעיינות של עין וובה שם הציגו ד"ר ריבקי אופיר והילה אלבז את הפעילות במקום ולבסוף סיימנו בתצפית בג'בל חופירה שם ניתנה סקירה רחבה של גיל סלוין על האזור. מו"פ מדבר וים המלח כולל חמש מועצות אזוריות מצפון ים המלח ועד ערבה דרומית ("מגילות ים המלח", "תמר", "מועצה מקומית מצפה רמון", "ערבה תיכונה" ו"חבל אילות") והוא דוגמא מצויינת לשיתוף פעולה חוצה מועצות. האזור הרחב עליו חולש המו"פ, מאופיין בשילוב נדיר של תנאים ייחודיים וקיצוניים מהיבטים גיאוגרפים פיזיים, מהיבטים גיאולוגים אקלימיים, מהיבטים של חי, צומח ומינרלים, ומהיבטים של מורשת, תרבות ועוד והחוקרים בו השכילו לשתף פעולה, לרתום את היתרונות היחסיים והבלעדיים של האזור תוך לימוד ושמירה על משאבי הטבע הייחודיים והביאו לפיתוחם ושגשוגם של מוקדים כלכליים רבים. אני מצפה לשיתופי פעולה שכאלו גם בתחומי החקלאות והתיירות ולשם אנו חותרים.

צילומים: אוסי ניר


מפקד האוכלוסין 2022 - סופרים אותך!

מפקד האוכלוסין 2022 יוצא לדרך וגם המועצה האזורית הערבה התיכונה משתתפת בו. 7% מתושבי הערבה התיכונה נבחרו להשתתף במפקד האוכלוסין ויתבקשו להשיב על השאלון המפקדי. אני קורא לכל מי שנבחר להשתתף, לשתף פעולה ולהשיב לשאלון בכל דרך שתבחרו (דרך מחשב, שיחה טלפונית או ראיון פנים אל פנים עם נציגי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה). התשובות שלכם יסייעו בתכנון ושיפור איכות חיינו.

בתמונה עם נתנאל בוכניק, מנהל אזור דרום בלמ"ס והממונה על המפקד באזורינו. צילום: מור זילברשטיין


קורס סע"ר (סיוע עצמי ראשוני בחילוץ מהריסות)

עשרים וחמישה מתנדבים מהערבה הוכשרו בימים אלו בקורס סע"ר שמשמעו סיוע עצמי ראשוני בחילוץ מהריסות. ההכשרה הועברה על ידי מדריכים מחברת מגן מטעם פיקוד העורף והיא כללה פרק תיאורטי וחלק מעשי שבוצע באזור ספיר של עזרה ראשונה ותרגול טכניקות שנלמדו. 

צילום: אורי לב


 

סיור יובל כנען

השבוע הגיע לסיור בערבה יובל כנען, ראש תחום תכנון בטחוני במשרד הביטחון. על הפרק הזזת אנטנה במוצב עשת, שתאפשר בכך פיתוח תיירותי של המקום וכן פיתוח אזור ג'בל חופירה.

צילום: גלי כהן


אירועי יום המדע בערבה

מדי שנה מציין משרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, את "יום המדע הישראלי" בסמוך ליום ההולדת של המדען הנודע וזוכה פרס נובל לפיזיקה, אלברט איינשטיין והשנה בסימן חדשנות ישראלית פורצת דרך. מו"פ מדבר וים המלח בשיתוף מו"פ ערבה וחממת ערבה הקדישו את יום המדע לתחום “העולם הנסתר מן העין” ולמחקרי המו”פ. כחלק מהרצון להנגיש את עולם המדע לקהל הרחב, התקיימה פעילות מגוונת שכוללת סדנאות בהנחיית חוקרי המו”פ ומורי מרכז המדעים בנושא וירוסים וחיידקים, הכנת הולוגרמות אמיתיות בMake ערבה, סדנאות מיקרוסקופיה, תצפיות בטלסקופ, סדנת צפרות וצפייה בציפורים, הופעות מדעיות לילדים, מתחם מציאות מדומה (VR), וציורי קיר עם האמן שלומי ישראל. יום המדע מגיע בסיומו של "שבוע טבע ואמנות ע"ש אמוץ ואבישג זהבי" שהתקיים לקהילה במשך כל השבוע. 

צילומים: באדיבות חממת ערבה      


פסטיבל תיירות קולינרית "מהחממה לצלחת"

הצלחה רבה לפסטיבל "מהחממה לצלחת" שהתקיים בפעם השנייה. גם הפעם זכינו לחווית קולינריה רב חושית וסיימנו ארבעה ימי פסטיבל בהפקת מחלקת תיירות בהשתתפות שפים מובילים לצד מקומיים, אנשי חקלאות ותיירות. את האירועים ליווה יועץ הקולינריה דוד קישקה. הקליקו לכתבה בעקבות הפסטיבל על שף אייל שני והגיע עם צוותו לערבה>> בנוסף, התקיים השבוע יריד התיירות השנתי IMTM בגני התערוכה בתל אביב בו לקחנו חלק, גם הפעם במסגרת קידום מותג תיירות מדבר.

צילומים: אפרת פרנקנשטיין


כנס בנייה ויזמות לנקלטים חדשים

כ-100 משפחות צעירות חדשות, שרכשו מגרשים ביישובי המועצה להקמת ביתם החדש, השתתפו בכנס מקצועי "בנייה בערבה" שהתקיים במרכז ויידור, ביוזמת החברה לפיתוח באמצעות קליקה ערבה ומח' צמיחה דמוגרפית. הכנס נועד להנגיש מידע נרחב וחיוני ולהעניק לנקלטים החדשים ייעוץ ותמיכה מקצועית בכל ההיבטים הקשורים בתהליך הבנייה בערבה. קליטת מתיישבים חדשים הינה חלק מרכזי בבניית ופיתוח הערבה התיכונה הנמצאת בפתחו של גל בנייה גדול במטרה להרחיב את אוכלוסייתה בעשור הקרוב מ-4,000 תושבים ל-15,000. במהלך הכנס נערכו הדרכות מקצועיות של כרמל הר, מהנדסת המועצה, על תהליך הבנייה בערבה התיכונה לאורך כל שלביו (טרום תכנון, תכנון אדריכלי, היתר בנייה, הצעות מחיר מקבלנים ובנייה), יוני שרעבי, מומחה לכלכלת המשפחה על ניהול נכון של תקציב הבנייה ועו"ד אבי קיסוס בנושא מס רכישה. לאחר מכן הועמדו מוקדי עניין בנושאי אדריכלות ועיצוב, סוגי בנייה, פיתוח נוף, בנייה עצמית ועוד, בהם פגשו הנקלטים החדשים בעלי מקצוע מקומיים מתחומים אלו, לקבלת ייעוץ מקצועי, מענה על שאלות ובניית קשרים בין אישיים. אנו רואים חשיבות רבה בייעוץ וליווי מקצועיים עבור משפחות שנמצאות בשלב ההתעניינות במעבר לערבה, עבור רוכשי מגרשים שנמצאים בתהליכי בנייה וכמובן סיוע בהתאקלמות למתיישבים החדשים.

צילומים: יונתן נריסנה


אלופי הנגב בכדורסל

קבוצת הכדורסל הפועל ערבה ילדים (כיתות ז'-ח') הוכתרה כאלופת ליגה מחוזית א' בנגב של איגוד הכדורסל הישראלי, בתום משחק סיום עונה מותח ומרגש באולם הספורט בקרית הספורט בספיר. 14 שחקני הקבוצה הצטיינו לאורך כל העונה וניצחו ב-17 מתוך 18 המשחקים בהם השתתפו. הצלחת הקבוצה הינה תוצאה של נחישות, התמדה ועבודה מקצועית של השחקנים ומאמניהם בראשות מחלקת הספורט שלנו והעומד בראשה, יוסי לין. כל כבוד לשחקנים הצעירים והמוכשרים! שמחה רבה וגאווה ענקית! לתמונות מהאירוע שצולמו על ידי תם אלדר>>

צילום: תם אלדר


לא עומדים מהצד - סיוע הומניטרי לאוקראינה

מי יתן ותסתיימנה מלחמות מיותרות המקריבות חיי אדם ומטלטלות גורלם של אלפי פליטים אל הלא נודע. מרגש לראות איך תושבי הערבה מיד נרתמים, מתגייסים ונכונים לעזור ולהעניק סיוע הומניטרי לפליטים. הבאתם כבוד לכולנו כישראלים, כתושבי הערבה וכבני אדם- המושיטים לזרים, יד לסיוע ומעניקים מזור בעת צרה לנזקקים לכך. תבורכו! תודות רבות לנעמה ויהל אבני ממושב עין יהב שתרמו יותר מטון תמרים!!!! שנשלחו בטיסה למחנות הפליטים באוקראינה. את הסיוע והלוגיסטיקה הובילו אנשי הסוכנות היהודית ובערבה דרך "שותפות ערבה אוסטרליה". ליבי התמלא התרגשות וגאווה, באנשי הערבה התיכונה, שעזבו הכל מאחור, ומיהרו לטוס מרחק 3000 ק"מ מישראל, בכדי לסייע לפליטים בגבול אוקריאנה שברחו מהתופת, בהקמת אוהלים גדולים והבאת ציוד. יפתח קיסוס מפארן, יזם וארגן את משלחת הערבה- יורם ריאטי, רמי אבוחצרה, שמחה הרמס, יונתן הרמס והראל זלצר. ובתוך כך עודכנו כי משלחת נוספת של בוגרי המכינות מטעם "עמותת רוח הערבה" יוצאת לגבול אוקראינה -פולין לסיוע למאות אלפי הפליטים שהגיעו לגבול בחוסר כל, עם מצוקה פיזית ונפשית בהתמודדות עם מציאות קשה מנשוא, שנכפתה עליהם כרעם ביום בהיר.  

צילומים: היא-לי בלוך (תמרים) ובאדיבות המשלחות


מגבשים את הסיפור החינוכי

לפני כחודש התחלנו בתהליך עומק של גיבוש תפיסת החינוך העל יסודי – התווית דרך ומדיניות לשנים הקרובות ועוגן לעשייה פדגוגית – חברתית – קהילתית. זאת בעקבות שיח ביוזמת קבוצת הורים שביקשו לייצר אופציה נוספת ולתת מענה לצרכים אחרים בקשת רחבה יותר של אפשרויות למידה. אנו מאמינים במתן מגוון אפשרויות נרחב ככל שניתן ומתן מענים מתאימים, בקשת צרכים ורצונות,לכל תלמיד ותלמידה. את תהליך העומק מוביל צוות עבודה משותף הכולל את נציגי מערכת החינוך, נציגי הנהגת הורים וחברי קהילה: מחלקת חינוך: אלעזר פויכטונגר, אפרת שחר. בתי ספר: דיתה בראונשטיין, עדי קינן, מעיין זינגר, רז לחוביצר. נציגי הורים והנהגת הורים: ליאת בן-יהודה, ניצן איזקסון, אבשלום דנאי, בני לוריא. יועץ ומלווה התהליך: עדו ארגמן. אנו מתכננים לסיים את עבודת הצוות ולהגיש מסמך מסכם לקבלת החלטות במהלך חודש יוני 2022. מערכת חינוך חזקה היא כזו שמחוברת לצרכים, לאמונות ולערכי הקהילה. אנו מבקשים ורוצים ללמוד מכם ובעזרתכם על החינוך בבית הספר התיכון, מהן העוצמות והחוזקות של בתי הספר ומה דורש חיזוק, טיפוח והשקעה נוספת. מהלמידה נוכל לנסח תובנות אשר תשמשנה לנו כמצפן ומפת דרכים בגיבוש תפיסת החינוך העל יסודי בערבה.

ובתמונה: משנכנס אדר מרבין בשמחה ומסורת זו מסורת... בחג הפוורים החגיגי, שמחנו לארח במועצה את הילדים המקסימים, ילדי גן "תמר" מספיר ואת צוות הגננות שהגיעו לשמח עם תחפושות צבעוניות, רעשנים ומשלוחי מנות ועשו חג שמח לכולנו!

צילום: אסנת מלול

 


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף