משולחן ראש המועצה מס' 27 - 08 באפריל 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

משולחן המועצה 27, קובץ שמע >

משבר חלוקת הדואר - לאחרונה קיבלו היישובים עדכון מאת דואר ישראל המבשר על צמצום הגעת שירותי דואר לערבה ליומיים בשבוע בלבד. דואר ישראל נמצא בחדלות פירעון, שמשמעותו היא סגירה של כל סניפי הדואר בארץ בשבועות הקרובים. בימים אלו מתקיים תהליך מואץ להבראה שבמרכזו עומדת הפרטת דואר ישראל - כדוגמת "בזק", ובימים הקרובים תתקיים פגישת זום של ראשי הרשויות עם שר התקשורת בנושא. בכל מקרה, אנו לא מסכימים לצמצום שירותי הדואר אצלנו, שהוא אחד הערוצים העיקריים של בעלי העסקים לניהול עסקיהם. שלחנו מכתב מנומק בנושא לשר התקשורת ולמנכ"ל דואר ישראל ואנו נעדכן בנושא.

קליטה וקרינה סלולארית - לאחרונה ביצענו התקשרות עם חברת flycom שעוסקת בניטור קליטה וקרינה סלולארית. נציגי החברה הגיעו השבוע לכל ישוב להתקנת מכשיר ניטור שיעביר מידע רב על אזורי הקליטה של הרשתות הסלולאריות, כולל זום ורשתות אינטרנטיות נוספות. המידע יאסף במשך תקופה של שנה וייתן לנו תמונת מצב מלאה ועדכנית היכן יש בעיות תקשורת ובעיות קרינה סלולארית. מדובר במכשיר קטן המורכב על רכב אחד בכל ישוב ובמסגרת העסקה נקבל גם ניטור על כל כביש 90.

מאירועי המועצה והאזור:

הרחבת מעני הרווחה באזור

שר הרווחה, השירותים החברתיים והביטחון החברתי מאיר כהן הגיע יחד עם ראש המטה שיבי פורמן ומנהל מחוז דרום, ישראל בודיק, לביקור בערבה התיכונה. במסגרת הביקור נפגשו עם צוות המחלקה לשירותים חברתיים בראשות דורית לוביש, ומנהלי מחלקות להן שיתופי פעולה עם המחלקה לשרותים חברתיים, עירית רווה שחר, מנהלת הבריאות והגיל השלישי, נעמה כנעני, מנהלת המרכז הטיפולי ואיילת ביגר מנהלת מרכז קהילה, שהציגה את פרויקט דרך לוטן בערבה. השר וצוותו שמעו סקירה נרחבת על העשייה באזור בתחום הנוער, אזרחים ותיקים, משפחות, קהילה ומתנדבים כמו גם על צרכים ופערים נדרשים. השר, שבמשך שנים רבות גר בדימונה ומכיר היטב את הערבה, התקבל בחום רב באזור ואנו בטוחים כי כמי שגדל בפריפריה כל חייו, ליבו עמנו ואנו בטוחים כי נזכה לאוזן קשבת בבקשותינו.

צילום: אוסי ניר


ביקור נשיא קרן יק"א

וויליאם כהן, נשיא יק"א שזה עתה נכנס לתפקידו, הגיע מאנגליה לביקור בערבה יחד עם זאב מילר, מנכ"ל קרן יק"א. קרן יק"א תומכת מזה שנים בפרויקטים בתחום החינוך, המחקר והפיתוח בפריפריה ובערבה. המבקרים שוחחו עם חוקרי המו"פ, קיבלו הסבר בחממות ונפגשו עם תלמידים בחממת הערבה ובמייקרס.

צילומים: אוסי ניר


פגישה במינהל

נסעתי יחד עם מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה לפגישה במינהל, שם פגשנו את ינקי (יעקב קוויט) מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יחד עם שי קרפ, מנהל מחוז דרום. שוחחנו על קרקעות למיזמים באיזור, הסדרת מגורי העובדים, תב"עות ליישובים ולתעסוקה ואפשרויות דו-שימוש בקרקע.


טקס סיום קורס תכנות מטעם חברת NSO

טקס חגיגי, במעמד חוליו שלו, מנכ"ל NSO והנהלת החברה, התקיים לרגל סיום קורס תכנות לנוער בהנחיית מנטורים מתנדבים מחברת NSO. שניים עשר נערים ונערות למדו במשך עשרה מפגשים לתכנת בשפת פייטון – השפה הנפוצה ביותר כיום בעולם התכנות, והציגו את משחקי המחשב אותם יצרו כפרויקט הסיום של הקורס. ההכשרה, שהתקיימה דרך מחלקת הנוער במרכז קהילה, נתנה הזדמנות מיוחדת ללמוד תכנות ברמה גבוהה מאנשי מקצוע מעולים העובדים בתחום. תודה גדולה לארבעה עשר המנטורים ולחברה על ההשקעה הגדולה. הפרויקט מתוכנן להמשיך ולהתרחב גם בשנה הבאה.

לכל התמונות צילום תם אלדר>>

צילום: תם אלדר


כנס יזמות, חדשנות, עתידנות - 12/4

ביום שלישי, 12/4, בשעה 17:30, נקיים באולם רוזנטל, כנס מקצועי בנושאי חדשנות וטכנולוגיה בראשות שרת המדע, החדשות והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהן ובהשתתפות חברות הטכנולוגיה המובילות במשק. אנו פועלים להגדלת אפשרויות התעסוקה באזור. לאחר חיבור תשתית הסיב האופטי בערבה, מהלך שיושלם בתוך שלושה חודשים, יש בערבה תשתית מצויינת להייטק וטכנולוגיה, ישנן אפשרויות רבות בקשת רחבה של פעילויות ורמות ידע ושאיפתנו שהכנס יצור חיבורים וקשר שהמשכם בקבוצת מפגש ליזמים, השתלמויות והכשרות בתחומי טכנולוגיות וידע, כמו למשל, טכנולוגיות של מטבעות דיגיטלים כמו ביטקוין. את הכנס מוביל ינקי מרגלית, יזם ומשקיע, מרצה ואיש הייטק, מייסד חברת "אלאדין" וכן יו"ר Space.IL. ינקי עוסק בביוטכנולוגיה, בחקר החלל ובאנרגיה מתחדשת וכן מרצה בתחומי טכנולוגיה, יזמות, חדשנות וחקר העתיד. כולם מוזמנים להגיע ולשמוע, אנחנו בטוחים שיהיה מעניין. לא נדרש ידע מוקדם, רק סקרנות ורצון לשמוע, להיחשף, ללמוד ולהכיר. ההשתתפות ללא עלות אך מצריכה הרשמה מראש כיוון שמספר המקומות מוגבל. אנא הירשמו בהקדם והבטיחו את מקומכם בכנס. לפרטים נוספים והרשמה>> 


את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק...

לפני שבוע וחצי התקיים הקונצרט הייצוגי והמסורתי של מרכז מוסיקה במרכז קהילה ערבה. תלמידים ותלמידות, מוכשרים ומוכשרות, הציגו יכולות גבוהות ביותר וניגנו ברמה גבוהה במגוון כלי נגינה, יחד עם סולנים והרכבים מוזיקאליים. בנוסף להם, התרגשנו לשמוע את בוגרות המסלול משנים קודמות, אשר שומרות על קשר הדוק עם מרכז המוסיקה - נופר הורוויץ מעין יהב ונויה נועם טל מספיר. את הסולנים המוכשרים ליוותה תזמורת קאמרנס, שהפכה לחלק בלתי נפרד מהקונצרטים השונים שלנו, בניצוחו של מיכאל זכרין. תודות רבות על ערב איכותי למרכז קהילה, לצוות המורים המקצועי, לבית הספר התיכון על שיתוף הפעולה וכמובן לתלמידים המצוינים.

צילום: איילת ביגר


 

ערב הוקרה מתנדבי מתמי"ד

ערב הוקרה למתנדבי מתמי"ד ערבה התקיים בשבוע שעבר בנוכחות קצין אג"מ, קצין מבצעים ורכזת מתנדבים של תחנת משטרת דימונה, במסגרתו נהנו המתנדבים מארוחת ערב טעימה במסעדת "בר במדבר" בחצבה הוענקו להם תעודות הערכה וכן שי נאה, תיק מסמכים עם חיבור USB. כמו כן הוענקו דרגות לחלק מהמתנדבים ונבחרו שני מתנדבים מצטיינים, בוריס שוורצמן מפארן ואדם קוואסמי מחצבה. יחידת מתמי"ד (מתנדבים במדים) הוקמה לפני 14 שנה ומונה 38 מתנדבים אשר פועלים ערב ערב למניעת פעילות פלילית בגיזרת הערבה. 

צילומים: אורי לב


"מקום" מיוחד מאוד

סוף שבוע גדוש ומהנה של "מקום" - מופעי מחול מרגשים ויצירתיים, בביצוע תלמידי המסלול המלא של בית הספר למחול במרכז קהילה ערבה, עבר עלינו בשבוע שעבר. מרגש ביותר ומפעים היה לחזות ב-180 רקדנים ורקדניות מצויינים, בקשת גילאים, שהרימו מופע ברמה הגבוהה ביותר שיש והראו כי נחישות, התמדה ואימונים מפרכים מובילים למצויינות ולאיכות בלתי מתפשרת. תודות רבות למרכז קהילה, לצוות המורים בבית הספר למחול בראשות אורנה אסף מלכה ששואף למצוינות ומוביל את התלמידים להישגים מופלאים, לבית הספר התיכון על שיתופי הפעולה וכמובן לרקדנים והרקדניות המרגשים.

צילום: פרדי נפתלי      


כמה שצריך

פעילות מבורכת החודש במרכז "כמה שצריך" הפועל באזור התעשייה ספיר כמרחב שתומך בקהילתיות, מחזק ערכי סביבה וקיימות, מעודד יצירתיות ומחנך למיחזור ואקולוגיה, לחיסכון באנרגיה ולחיסכון כלכלי. המרכז בערבה הוקם בשנת 2018 על ידי גילי פיינר וחדוה שונר ז״ל, נשות חינוך מהערבה שיצאו למשלחות חינוך מטעם שותפות ביחד ערבה-אוסטרליה והסוכנות היהודית. המקום, שמנוהל כיום על ידי  גילי פיינר ויעל זלדמן-חביב, שתיהן ממושב עידן, דואג ללקט ולאסוף פסולת ביתית ותעשייתית מסוגים שונים ולהציע אותה "כמו חנות" לתושבים ולאנשי חינוך ובמסגרתו מועברות סדנאות, מפגשי העשרה ויצירה בחומרים ממוחזרים.

צילומים: גילי פיינר, רונית חי, היא-לי בלוך


ובהתקרב חג הפסח, אני מבקש לאחל לכולנו חג שמח ואביבי, חג של התחדשות, לבלוב וצמיחה. מאחל לכולנו ימים שמחים של פריחה אישית וקהילתית, שנדע לשמור על ערכי החירות בכל המובנים ובעיקר שנזכה לימים של רוגע ושקט. שימרו על עצמכם ולחיילינו, חיזרו הביתה בשלום. חג שמח!


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

מוקד 106 מועצה קו הודעות וואטסאפ: 052-5707106 ובמייל: [email protected]

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף