למה לי פודקסט?

כבר שנים שאנחנו מחוברים כל הזמן.  קרה לכם פעם שנסעתם והשארתם את הטלפון בבית? יד על הלב, לא מיהרתם בחזרה להביא אותו? ואם זה לא היה אפשרי, בוודאי הסתובבתם כל ההיום בתחושה של ניתוק, שאין לכם מושג מה קורה.


חלקנו, המבוגרים יותר, זוכרים בוודאי את הימים בהם אי אפשר להשיג מישהו. "לא, הוא לא בבית.. יחזור בערב" והיום? "כבר עשר דקות אני מנסה להשיג אותו – והוא לא עונה!"...

המגמה הזאת, שאולי מעוררת בחלקנו תחושה של החמצה, של זכרונות מימים שחלפו, מקצב אחר, הרבה יותר רגוע – רק תלך ותגבר.

אומרים, שאם לא ניתן להלחם במשהו  - עדיף להצטרף אליו. ובאמת, אין רע בלי טוב ואת כל הטוב הזה – כדאי להכיר מקרוב ואפילו להשתמש בו.

בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. בכל עיתון אביא לכם טעימה מהדברים הטובים –המגניבים אפילו  - שיכולים לשפר את החיים או לעשותם קלים ונעימים יותר. גם לרע ינתן לפעמים מקום של כבוד: מהן הסכנות, ממה צריך להזהר ואיך.

החיים המקוונים, התזזתיים הללו מביאים לנו הרבה מאד ידע ועניין ומקלים מאד על החיים. מי חשב, לפני שנים לא רבות, שאיזה לווין בשמיים יעזור לנו לנווט את דרכינו בסבך הרחובות של תל אביב רבתי? אני לא הייתי מעיזה בכלל להכנס לתל אביב בלי תוכנת ניווט.

חשבו רגע, על מה בעולם המקוון הזה היה קשה לכם לוותר: אולי הקשר הטלפוני עם הילד? האפשרות לראות מה קורה בגן? שיחת הסקייפ עם הנכד שמעבר לים?

באשר לי, מעבר לוייז שאני לא יכולה לתאר את החיים בלעדיו, היה ממש קשה לוותר על הסיפורים המוקלטים. אפשר לומר שהתמכרתי. זהירות! אם תקראו את הכתבה, אולי זה יקרה גם לכם...


מה זה פודקסט?

אפשר לומר שזהו הרדיו המודרני... באופן מעשי  מדובר בתוכניות רדיו, או תוכניות שמע מוקלטות אשר כדי לשמוע אותן לא צריך להתכוונן לפי לוח זמנים של הרדיו... אפשר לשמוע מה שתרצו, מתי שתרצו, היכן שנוח לכם.

הפודקסט מציע סדרה של פרקים בכל נושא שבעולם, אותם ניתן "לצרוך" בכל עת או מקום.  כל מה שצריך זה חיבור אינטרנט. ניתן לבחור את התכנים מתוך מבחר עצום של תכנים זמינים, כאשר אותם התכנים יכולים להתנגן על מגוון מכשירים: המחשב האישי, הטלפון הסלולארי, הטאבלט או ה-IPAD , וגם נגני MP3   - ובחינם.


 

 

אוהבים טיולים? 

הנה דוגמה נהדרת לפודקסטים שבודאי יעניינו אתכם. 

אפשר לשמוע פרק אחד ואפשר, אם אהבתם - להרשם ולקבל התראה כל פעם שעולה פרק חדש 

(לחצו על התמונה כדי להגיע לפודקאסט)

עושים טיול


ומה עוד? כל אחד יכול ליצור פודקסט משלו, לא צריך תקציבי ענק, אין צורך באולפנים וקשרים.
יש לכם מה לומר? רוצים לפרסם את האמת שלכם? להפיץ הרצאות בנושא בו אתם מתמצאים? זה אפשרי. כדי ליצור פודקסט קולי, צריך לייצר קובץ קול בפורמט MP3, להוסיף לו תיאור בקובץ טקסט ולהפיץ אותו.  קישור להסבר מפורט >>


מנין זה הגיע, ואיך אומרים בעברית "פודקאסט"?

המילה podcast מקורה ב- ipod של חברת "אפל".  המילה בנויה על פי תבנית המילה broadcast )שידור), ובמקום הרכיב broad בא הרכיב pod שמשמעו המקורי תרמיל של קטניות או תא.

ואם שאלתם את עצמכם איך אומרים פודקסט בעברית? האקדמיה ללשון עברית החליטה על "הֶסְכֵּת". 
אמור מעתה: אני ממש אוהב להאזין להסכתים...


יופי, אבל למה לי פודקסט?

אם אתם גרים בערבה, ונוסעים כל שבוע מאות ק"מ, לפעמים לגמרי לבד, מה טוב יותר מאשר להעשיר את הידע, ללמוד מה שמעניין אתכם או סתם להאזין לסיפורים מרתקים תוך כדי נהיגה משעממת?
חישבו גם על כל אותן שעות מבוזבזות בבישול, ניקיון הבית, ריצה או הליכה, סריגה או נגרות... בעזרת פודקסטים וזוג אוזניות ניתן להפוך שעות מבוזבזות  לשעות מעשירות ומלאות תוכן.


בואו נהיה מעשיים: איך מתחברים לפודקסטים דרך הסמרטפון:

הדרך הנוחה ביותר היא להאזין לפודקסטים דרך ישומונים (אפליקציות) ייעודיים. לדוגמה: ראיתי הרבה המלצות על Podcast Addict*. חפשו והורידו מהחנות.

*באיפון אותו יישומון  נקרא Podcast App.

השתמשו בחיפוש כדי למצוא את התכנים המעניינים אתכם.

 

 

לדוגמה: תוצאות חיפוש של "היסטוריה" ב-Podcast App:

חיפוש פודקסטים בנושא היסטוריה


מבחר קישורים מעניינים


הכתבה מתוך "חיים ברשת" בעיתון ערבות מס' 81

שאלות? הבהרות? נושאים שאתם מבקשים שאכתוב עליהם? לכל דבר – שלחו מייל או הגיבו כאן בתגובות (מחייב הרשמה לאתר - זה בחינם)

 

גילה טל
"אינטרנט ערבה"


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!