משולחן ראש המועצה מס' 13 - 28 באוקטובר 2021

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצה

לתושבים שלום,

בחודשים האחרונים אנו נמצאים בקונפליקט חריף מול מועצה אזורית "תמר" שהגיע עד לשולחנה של שרת הפנים, איילת שקד וצמרת משרדה. נפגשנו מספר פעמים עם בכירי משרד הפנים בניסיון להביא סוגייה מורכבת זו לידי סיום ולהסדיר את חוסר הצדק החלוקתי הקיים במרחב הערבה, מזה עשרות שנים. אנו מאוד אופטימיים, מקווים לטוב ונחושים להצליח במהלך אך מביאים בחשבון כי כל החלטה יכולה להתקבל, גם כזו שתגרום לנו למפח נפש. עודכנו כי החלטה סופית צפוייה להתקבל עד לסוף דצמבר 2021.

ומאירועי המועצה:

סיור רטג

פיתוח תיירות ערבה

צוות מחוז דרום של רשות הטבע והגנים ובהם אקולוג, מתכנן, מנהל מרחב תיירות וקהילה וכן פקחים הגיעו לאחרונה לביקור בערבה התיכונה.

הביקור התמקד הפעם במכלול פארן וכלל את מגוון המסלולים המוצעים באזור פארן, מסלולים רגליים ורכובים. זאת כחלק מכתיבת מתוכנית אב לטיילות בערבה שאנו מובילים. קידום ענף התיירות בערבה הכולל הסרת חסמים ליזמים, פיתוח מסלולים חדשים לטיילות, רקימת שיתופי פעולה עם השכנים מדרום והעמקת יחסי הציבור בתחום הוא נושא מרכזי על שולחננו.
מוזמנים ליהנות מכתבתה של נגה ניר נאמן על תיירות ערבה ששודרה בטלוויזיה>>

צילום תמונה: מירב עמית


לובינג לערבה

לאחרונה התחלנו לעבוד עם משרד לובינג "ריפבליק יועצים", המתמחה בעבודת הממשלה והכנסת מול המועצות האזוריות. מבשרת נבו, מנכ"לית המשרד הגיעה לערבה ביום שני, 25/10 ונפגשה עם מנהלי המועצה בתחומים השונים כדי למפות את הנושאים העיקריים והאתגרים עימם אנו מתמודדים. אנחנו מתכוונים בשיטתיות להגיע לכל משרדי הממשלה ולקדם את ענייניה של הערבה בהתייחס לדרישות הספציפיות לכל משרד.


תוצאות הסקר בישובי הערבה

אינטרנט משופר בערבה

המועצה נכנסה למכרז עם 40 רשויות נוספות, לפריסת סיבים אופטיים בישובי הערבה - מהלך שישפר בצורה דרמטית את האינטרנט בערבה וכמובן יביא שינוי במציאות התעסוקתית. לאחר יומיים של מאמץ מרוכז מול הישובים הצלחנו להגיע לתוצאות המבוקשות באשר לרישום סיבים אופטיים. נמסר לנו מהמשרד המטפל  במכרז, שאנו בין המועצות הראשונות שהעבירו נתונים והתייחסו לנושא במלוא הרצינות. אנחנו ממתינים כעת לפנייה באשר לתחילת ביצוע עם החברה הזוכה - חברת טלזר 019.
תודה רבה לגילה טל, מנהלת אינטרנט ערבה שריכזה את הנתונים וטיפלה בנושא הרישום מול היישובים השונים. מצורף, לעיונכם, קובץ שאלות ותשובות בעניין אינטרנט דרך סיבים אופטיים >>


הסעות חיילים

הסעות חיילים ותושבים לבאר שבע

כמעט חודש עבר מאז התחלנו בפיילוט הסעות חיילים ושנת שירות לבאר שבע בימי ראשון ואנחנו שמחים לשמוע כי השירות מקל ומסייע לחיילים ולבני שנת שירות. בשבוע האחרון הורחב השירות ותחנת העצירה הסופית היא תל אביב. בנוסף, הנסיעה מתאפשרת גם לתושבי הערבה העובדים בערבה אך זקוקים ליום פגישות או סידורים במרכז הארץ. אנו בוחנים את היקף השירות ותועלתו ובסקר שפורסם על ידי מרכז צעירים במרכז קהילה, השיבו יותר מ-120 משיבים. נציין שהנסיעה היא ללא עלות עבור חיילים ושנת שירות ובתשלום עבור אלו הנוסעים ליום סידורים ופגישות. המעוניינים להירשם להסעות ליום ראשון הקרוב (31/10) מוזמנים לעשות זאת בקישור המצורף https://arava.smarticket.co.il/


סיור הועדה המחוזית

סיור יו"ר הועדה המחוזית

ביום חמישי (21/10) התקיים סיור יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, עודד פלוס שהגיע יחד עם צוותו לעמוד מקרוב על נושאי תכנון ובנייה שעומדים בקנה. בביקורו זה התרשם מהרחבות מושב חצבה, סייר על דרך השלום וג'בל חופירה, נפגש עם תושבי פארן באשר לפרויקט סולארי. בסיכום הפגישה עם מרכזי המשקים קבענו כי ניפגש בקרוב עם הצוות המקצועי לקדם את כל התוכניות באזור.

מדע על הבר

ערב הרצאות מרתק "מדע על הבר" התקיים אתמול (רביעי 27/10) במרכז ויידור במסגרת שיתופי פעולה בין מרכז מדע שלוחת חצבה של מו"פ מדבר וים המלח, מרכז הצעירים במרכז קהילה ערבה ומרכז ויידור. כ-80 משתתפים שמעו הרצאות מרתקות מאת חוקרי המו"פ לצד בירה ומוזיקה. בהזדמנות זו נאחל דרך צלחה לד"ר יעל מאור עם סיום תפקידה בניהול המו"פ המדעי והובלתו במשך עשרות שנים ונאחל הצלחה רבה למחליפתה בתפקיד, אורית הרשטיג.  

מפגש תמרנים

השבוע התקיימה במו״פ פגישה עם תמרנים וחוקרים על מנת לסכם דרכי פעולה לבדיקת תופעת נשירת חנטים. סיכום הפגישה יופץ בתחילת שבוע הבא.
כמו כן התקיימה היום (חמישי, 28/10) פגישה עם נציגי הישובים יחד עם המו״פ, ועדה חקלאית, שה״מ ומשרד החקלאות בנושא חדקונית הדקל וזאת על מנת להבהיר את דרכי הפעולה הנדרשות על ידי כלל התמרנים והישובים נגד המזיק. דף הנחיות המפרט את דרכי הטיפול במטעי התמרים יפורסם ביום ראשון.
יש חשיבות רבה בביצוע טיפול מונע על פי ההמלצות בפרק זמן מוגדר על ידי כול המגדלים!

ענף התמרים תופס היום כשליש משטחי החקלאות בערבה והימצאות המזיק - חדקונית הדקל היא סכנה ממשית לכלל הענף.


עשור לפסטיבל הסרטים בערבה

עשור לפסטיבל הסרטים

השנה נציין עשור לפסטיבל הסרטים, אחד המיזמים המוצלחים באזור. גם השנה יוצגו סרטים מקוריים, יתקיים מפגש עם היוצרים ואנשי קולנוע מכול העולם יגיעו ליהנות מבית הקולנוע של הטבע.

מהרו להזמין כרטיסים >>

 

ולסיום, מעדכן בעקבות פניות רבות באשר לפחי האשפה ביישובים. מצב פחי האשפה ידוע לנו ומטופל. השבוע יגיעו מאות פחים אשר יועברו לתושבים. אנא פנו דרך מרכזי היישובים.


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף