משולחן ראש המועצה מס' 22 - 13 בינואר 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון .


משולחן המועצהלתושבים שלום,

השבוע נפרדנו מחבר יקר ואהוב, דני בראל מחצבה. דני הגיע לחצבה בשנת 1965 והיה בן הגרעין הראשון שהקים את המושב. הוא נישא לתמי ובתם הבכורה טל, הפכה אותו לאבא הראשון במושב. אחריה נולדו ניר ואורי.  דני היה חקלאי ובהמשך גם תיירן, היה מורה דרך בחסד עליון והכיר כל אבן, שביל ופינה בערבה. היה ממקימי יחידת חילוץ ערבה ומתנדב פעיל ביחידות החילוץ, הביטחון וההצלה באזור. דני משאיר אחריו מורשת אדירה של חלוציות, שורשיות, התיישבות והתנדבות. תנחומינו לרעייתו תמי ולילדיו טל, ניר, אורי ובני משפחותיהם. יהי זכרו ברוך!

לקורות חייו של דני בראל >>

סרט תדמית על הערבה שהופק בשנת 2000 ע"י הטל"ק בכיכובו של דני בראל >>

ומספר ימים לאחר מכן התבשרנו כי גם חברנו מעין יהב, ד"ר רוי ברסוול הלך לעולמו. ד"ר רוי נולד בשנת 1931 בטקסס, ארצות הברית ולארץ עלה בשנת 1995. עבד כרופא שיניים בחצבה, התאהב בערבה, במדבר ובאזור ויחד עם רעייתו מרים מצאו את ביתם בקהילת עין יהב. רוי ורעייתו השתלבו בחביבות רבה בחיי הקהילה במושב. תנחומינו לרעייתו מרים ולבני המשפחה. יהי זכרו ברוך!

לזכרו של ד"ר רוי ברסוול >>

ומאירועי המועצה והאזור:

פיתוח מסלולי אקדמיה בערבה

אני מאמין בפיתוח מסלולי אקדמיה בערבה כמנוע צמיחה לתעסוקה, יזמות וגידול דמוגרפי. אנחנו בשלבים ראשונים של הידברות כאשר על הפרק פתיחת מסלולים ללימודים אקדמיים בערבה בתחומי ליבת הערבה כמו תיירות, סביבה וחקלאות. נסענו, איילת ביגר, מנהלת מרכז קהילה, אלעזר פויכטונגר, מנהל מחלקת חינוך מירב עמית, מנהלת התיירות ואני להיפגש עם פרופ' יניב פורייה, המנהל האקדמי של אוני' בן גוריון, קמפוס אילת ולדון עימו על מסלולי לימוד, תכנים והתאמות מתבקשות. סוכם כי הפגישה הבאה תתקיים אצלנו בערבה ובמקביל אנו פועלים מול משרד החינוך והמל"ג לאפשר פתיחה של שלוחת לימודים בערבה. בנוסף, אירחנו אצלנו בערבה את פרופ' אשר כהן, נשיא האוני' העברית בירושלים ופרופ' בני חפץ, דיקן הפקולטה לחקלאות ברחובות, שהגיעו יחד עם אביגדור יצחקי, יו"ר מפעל הפייס, אוהב ערבה ושגריר גדול לאזור. מטרת הסיור היתה התרשמות מחוזקות האזור בתחומי החקלאות, הסביבה והמדע לצד בחינת אופציות של שיתופי פעולה בתחום האקדמי מדעי. אנו בוחנים אופציות ומסלולי לימוד נוספים, ביניהם שלוחה של בצלאל בנושא לימוד אומנות בתנאי קיצון. מסלולים נוספים נבדקים גם מול מכללת ספיר ובקרוב אסע לפגישה יחד עם אלעזר, מנהל מחלקת חינוך.

צילומים: שרון עפרוני ואוסי ניר


בדיקות קורונה במתכונת "היבדק וסע"

על-מנת לצמצם מגעים ולהימנע מתורים והתקהלויות ככל שניתן, התחלנו השבוע לקיים את דיגום בדיקות האנטיגן במתכונת של "היבדק וסע" (דרייב-אין), כך שההמתנה בתור תהיה ברכבים עד הכניסה לבדיקה עצמה. במקום יש סדרנים ופיקוח. תודה לכם על גילוי הסבלנות והמשמעת לסדרנים ולאנשי הפיקוח במקום. חשיבות רבה לכולנו לשמירת מרחק ויישום ההנחיות וההמלצות.

צילום: אורי לב


מפגש שיתוף הציבור תיירות

שיתוף ציבור  בנושא תיירות ספורט ו-wellness

מפגש שיתוף ציבור בנושא פיתוח תיירות ספורט ו-wellness בערבה והשפעתם על המרחב התיירותי באזור, התקיים השבוע בהנחיית תמר קוכנר, יועצת תיירות וד"ר איציק בן-מלך יועץ מתחום הספורט. זוהי סנונית ראשונה ליוזמה חדשה וחשיבה משותפת יחד, תושבים, תיירנים אנשי ספורט ואנשי מקצוע לשיח מקדם על תיירות ספורט באזור. תיירות ספורט הוא מהלך מתבקש במיוחד לאור התשתית הפיזית המצויינת והמעטפת הכוללת הרחבה שמעניקה קריית הספורט בספיר. תיירות ה-wellness משלבת פעילות גופנית, נפשית וחברתית, התפתחה מאוד בשנים האחרונות והיא מקדמת את בריאות הגוף והנפש. אזור הערבה, המדבר שלנו, המאפשר ניתוק מוחלט והתמסרות לשקט ולרוגע, ללא הסחות דעת ורעשי רקע, הוא המקום המושלם לפיתוח פלח תיירות זה.

בתום המפגש נפגשתי לשיחה עם ד"ר בן מלך יחד עם יוסי לין, מנהל הספורט בנושא אקדמיית ספורט בערבה והדרכים למימושה. אנו מתכננים הקמת אכסנייה לרשות מחנות הספורט וקבוצות הספורט הרבות שעתידות להגיע ולהתאמן במרכז למצויינות שחייה שלנו בקריית הספורט בספיר. שתי קבוצות עתידות להגיע ולהתאמן בחודשים הקרובים. במהלך חודש ינואר, 20 שחייני נבחרת ישראל בשחייה ובאפריל קבוצת 50 שחייניות בשחייה צורנית מתל אביב.

צילום : ראובן קופיצ'ינסקי "מודעות פוטוגנית"


עם הפנים לתושב

לאחרונה פתחנו, לנוחיות הציבור,  מספר מוקדי שירות במועצה ובשלוחותיה שתכליתם פתיחת ערוצי תקשורת נוספים ושיפור זמינות השירות על ידי הודעות וואטסאפ או מייל. מצורפים להודעה זו מספרי הנייד הרלוונטים, שימרו אותם אצלכם.

מוקד 106 מועצה לדיווח על מפגעים ובעיות כמו גם סיוע בשירותי המועצה ומחלקותיה. מוזמנים לפנות אלינו בהודעת וואטסאפ לנייד: 052-5707106 או במייל: [email protected]

מוקד ועדה מקומית לתכנון ובנייה עומד לרשותכם לבדיקת סטטוס בקשתכם להיתר בנייה. להודעת וואטסאפ: 052-4022602 או מייל: [email protected]

וואטסאפ למרפאת ספיר - לבקשת מרשמים, אישורים, הפניות או שאלות כלליות. צוות המרפאה יבדוק את ההודעות בשעות הפעילות של המרפאה ויטפל בבקשות. בהשארת הודעה יש לציין את שמכם. נייד:  052-4827701 

וואטסאפ מרכז קהילה בנייד 052-5051577

בנוסף, נכנסנו לתהליך של שירותי "ממשל זמין" של משרדי הממשלה ובתוך מספר חודשים יהיה ניתן לקבל שירות במועצה במקום לנסוע למשרדי הממשלה באילת או בבאר שבע בעיקר בנושאי תשלומים, חידוש תעודות שונות (תעודת זהות, דרכון וכו'). 


טקס פתיחת מרכז יחדיו במרכז קהילה

"מרכז יחדיו" הוקם לטובת הרחבת המענה לאנשים וילדים עם מוגבלויות, לטובת שילובם המיטבי במעגלי החיים בקהילת הערבה ושיפור איכות חייהם וחיי משפחתם. במרכז נבנה סטודיו רחב ידיים לתנועה, התעמלות ומחול, כיתת לימוד חדישה ומבואת ישיבה נעימה לעבודה פרטנית ולחברותא. המרכז הוקם בתמיכת הקרן לפיתוח שירותים לנכים של הביטוח הלאומי ובעזרת תרומתו הנדיבה של מר ג'ק סמורגן, דרך שותפות ביחד ערבה אוסטרליה של הסוכנות היהודית. היום חנכנו רשמית את המרכז בטקס מרגש בנוכחות שמואל ויינגלאס, מנהל הקרן וחיה פישגרונד שוורץ, עו"ס מרחבית. במתחם הטקס הוצגה תערוכת ציורים נפלאה של נדב טנא מעין יהב.

צילומים: אוסי ניר 


פורום קולינריה

כחלק מיישום תכנית המועצה לקידום העסקים הקטנים בערבה, השבוע נפתח פורום קולינריה בשיתוף מחלקת תיירות וקליקה ערבה ובתמיכת המעוף וקרן מיראז', שנועד לחזק, לתמוך ולהעשיר את בעלי עסקי המסעדנות, האוכל, המזון המהיר והקייטרינג בערבה. הפורום מהווה צעד ראשון בחשיבה, חקר, העצמה ופיתוח תחום הקולינריה בערבה מתוך הבנה שזהו הבסיס לתיירות מתפתחת. ניהול עיסקי מזון בערבה התיכונה דורש מיומנויות נוספות ואחרות וההכשרה בנושא היא קריטית. מטרת הפורום לעזור לעוסקים בתחום לעבוד בצורה יעילה, לעזור להסדיר רישוי, ליצור שיתופי פעולה תוך חיבור לשורשים החקלאיים של האזור ולהבין צרכים מהשטח. המפגש הראשון התקיים בהנחיית דוד קישקה, יזם ואיש תוכן קולינרי שעוסק בחווית תרבות האוכל.

צילום: מירב עמית


מפגש קציני ביטחון רשויות דרום

מפגש בין קציני הביטחון של כלל המועצות האזוריות והיישובים בדרום התקיים השבוע בפיקוד הדרום בראשות קצין אג"ם של פיקוד דרום, אלוף משנה לירון בטיטו. במהלכו קציני הביטחון קיבלו סקירה על הפעילות המבצעית בשנה החולפת, הטמעת לקחים לאחר מבצע "שומר החומות" וכן, עדכון בעיקרי העשייה לשנה הבאה. בגיזרת הערבה מתבטא הקשר ההדוק בין פיקוד דרום להתיישבות ולקהילת הערבה ע"י חטיבת יואב בסיוע הן בפן הביטחוני והן בפן הפלילי מתוך ההבנה שגורמי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) יכולים לרכב על צירי ההברחות הפליליות לביצוע חדירות לביצוע פיגוע. הסיוע מתבטא בהקצאת משאבים טכנולוגיים איסופיים והן בפעילות שוטפת של גדודי ההגנה המרחבית במרחב החקלאי אזרחי.

צילום: דובר צה"ל


פרידה מאלת סימון

ערב הוקרה ופרידה מרגש מאלת סימון שעוזבת בתום ארבע עשרה שנות עבודה מסורות בספריית מרכז קהילה ערבה, מהן עשור כמנהלת הספרייה האזורית, התקיים השבוע. אלת סיפרה על השליחות בעשייתה ועל אתגרי הספריות לשמר את מקומן כספק מידע וכמעודד קריאה בעולם דיגיטלי של סיפוק מיידי. בברכתה הנרגשת הודתה לחבריה ומנהליה במרכז קהילה וסיימה: "באופן מטפורי אני רוצה להיפרד כמו שנפרדים מהכותל – בהליכה אחורה, עם הפנים לספרייה..". תודות רבות לאלת, אנו נפרדים ממך בתחושת סיפוק והכרת תודה ומאחלים הצלחה בהמשך הדרך לאלת ולמחליפתה בספריה האזורית, הגר הוגן. 

צילומים: גילה טל


השתלמות בנושא בני משפחה מטפלים

השבוע התקיימה השתלמות לצוותי הרווחה והבריאות עם ד"ר טלי סמסון, עובדת סוציאלית מומחית בניהול מצבי משבר בתחום הבריאות וליווי בני משפחה מטפלים. בערבה, כמו בכל מדינת ישראל ישנם רבים שהם בני משפחה המטפלים באדם יקר להם. סיטואציה זו מגלמת בתוכה קירבה לאדם אהוב ותחושת משמעות בצד אתגרים ושחיקה. במסגרת ההשתלמות התקיימה שיחה עם הצוותים הרפואיים, מחלקת הבריאות והגיל השלישי וצוות המחלקה לשרותים חברתיים למתן כלים מקצועיים בתמיכה וסיוע לבן משפחה מטפל. בהמשך ניתנה הרצאה לקהל הרחב בה עלו סוגיות בטיפול בגיל הזיקנה על ידי בן משפחה מטפל, יחסים בין דוריים, דרכי טיפול וחיזוק למטפל וכלים להתמודדות. לסיום, התקיים סיעור מוחות של מובילי הצוותים העוסקים בנושא שתכליתו לבנות מודל עבודה לערבה בליווי משפחות המתמודדות עם טיפול במשבר בריאותי של בן משפחה קרוב. להרחבה וייעוץ בנושא ניתן לפנות למחלקה לשירותים חברתיים בטלפון 08-6592248

צילום: עירית רווה-שחר


ביקור הנהלת הכללית

ביקור הנהלת מחוז דרום של קופת חולים כללית

מנהלת מחוז דרום של קופת חולים כללית, חדווה אמונה, הגיעה לביקור בערבה יחד עם צוותה הבכיר שכלל רופאים, אחיות ומנהלי סיעוד. בראשית דבריה הבהירה חדוה את המחוייבות העמוקה שיש לה כלפי תושבי הערבה, שירותי רפואה הם מוצר בסיסי שעל המדינה לספק לתושביה בכל מקום בארץ, גם בפריפריה הרחוקה ושאיפתה היא למתן שירות רחב, מותאם ונגיש לתושבים. מתוך הבנה זו, נעשו בתקופה האחרונה בשיתוף פעולה עם קופת חולים שדרוגים לשם שיפור השירות לתושבי הערבה ובהם הרחבת שעות משמעותית במרפאות היישובים ושירות במרפאת ספיר מהבוקר ועד חצות. בימים אלו אנו בונים מתווה הפעלה גם לשעות הלילה כך שנוכל לספק שירות 24 שעות ביממה. שיפורים נוספים הם קדימות בטיפול רפואת און-ליין למטופלי הערבה, הבאת רופאים ייעוציים נוספים אחת לשבוע וקידום טיפול בבית מרקחת אזורי שיכלול חנות פארם. בנוסף, אנו מקדמים בניית חדר דימות (רנטגן), חדר אולטראסאונד ומעבדה. אני מודה מקרב לב לחדווה אמונה, שהיא שותפת אמת להובלת שינוי הבריאות ובזכות ניהולה ואישיותה הערכית והמיוחדת, אנחנו מצליחים יחד בשיתוף פעולה להוביל שינוי לרווחת תושבי הערבה. לא אוכל לסיים מבלי לנצל הזדמנות זו להוקרה, הערכה רבה ותודה מעומק הלב לאחיות האזור, המסורות והמקצועיות שהן עמוד התווך הבריאותי שלנו, סלע קיומנו בתחום הבריאות ואשר עומדות לרשותנו 24 שעות ביממה. כולנו אסירי תודה לכן.

בתוך כך, אני שמח לבשר כי הגענו להסכמות עם מפקד האוגדה כי חיילי הערבה הנמצאים בביתם יוכלו לקבל טיפול רפואי במרפאת החטיבה בבסיס עין יהב. בימים הקרובים יסוכמו כל הפרטים ואנו נפרסמם.

צילומים: אוסי ניר


מפגש מנהלי המועצה עם גרעין הראל

ביום ראשון נסעתי יחד עם פורום מנהלי המועצה ליישוב צוחר במועצה אזורית אשכול על מנת להיפגש, להכיר, לשוחח ולהתרשם מחברי גרעין הראל, המונים כ-55 משפחות עם ילדים המעוניינים להגיע, להתיישב ולהקים את ביתם אצלנו בערבה. חברי הגרעין, רובם בני 35-45, נשואים ובעלי משפחות, רובם אקדמאים במקצועות החינוך, הרפואה, הסיעוד, הרווחה והשיווק, חלקם אף עובדים בהייטק. בהמשך נפגשנו עם נציגי הגרעין יחד עם נציגי החטיבה להתיישבות ובקרוב ניסע יחד עם חברי מליאת המועצה למפגש היכרות והתרשמות. 

צילומים: אוסי ניר


פגישה עם מנכ"ל הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה

נפגשתי עם פרופ' דני פפרמן, הסטטיסטיקן הלאומי הראשי המכהן כמנכ"ל הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה בירושלים. הלישכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מפתחים ממדים שמאפיינים ומדרגים רשויות מקומיות בארץ לפי מיקומן הגאוגרפי ביחס לריכוזי האוכלוסייה ותעסוקה. מדדים אלו משמשים כלי עזר להקצאת משאבים והטבות לרשויות מקומיות בעלות דירוג נמוך. שוחחנו על מדד הפריפריאליות, שהיה אמור להעניק לנו יתרון יחסי ובולט על פני רשויות אחרות, אולם, בשנים האחרונות שונה אופן חישוב המדד ובן לילה הפכנו להיות רשות "פחות פריפריאלית". לפנים משורת הדין וממש לא כנוהגו, כפי שהגדיר זאת, פרופ' פפרמן פתח בפניי את האפשרות להופיע בפני ועדת ההיגוי, להסביר את העיוות ולקוות שחברי הועדה יחליטו על שינוי ביחס הפרמטרים. לא תהיה החרגת הערבה, אלא, שינוי באופן חישוב המדד שישפיע על כלל הרשויות.

צילום: אוסי ניר


מירוץ יוני ה-13

מרוץ יוני בערבה יוצא לדרך זו השנה ה-13! ויתקיים ביום שישי ה-21/01/2022. השנה המרוץ יתקיים בהפקת המשפחה, חברים, ובתמיכת המועצה וחברת חישתיל. במרוץ מקצים של 2, 5 ו-10 ק"מ כאשר תושבי הערבה זכאים להנחה על מקצי ה-5,10 ק"מ (קוד הנחה: yoni22).  הרשמה למירוץ>> 


צמיחה דמוגרפית וכנס מתעניינים

כנס מתעניינים בקליטה בערבה, אליו הגיעו כ-30 משפחות, רובם בגילאי 35-45, התקיים לאחרונה. במהלך הכנס סיירו המתעניינים בעין יהב ובספיר ונפגשו לשיחה עם נציגי הערבה על החיים בהרחבה במושב ובערבה בכלל כמו גם על תעסוקה, חינוך, בריאות, הישובים הקולטים ותהליך הקליטה. כדי לשפר את התקשורת, נפתחה קבוצת וואטסאפ שנקראת "מחפשים בית בערבה" בה מנגישים עבור המתעניינים מידע  ופרטים רלוונטים על תהליך הקליטה.

צילום: יונתן נריסנה


יום פתוח במו"פ

שימו לב לשינוי התאריך - היום הפתוח במו"פ יתקיים השנה בימים רביעי וחמישי 23-24 בפברואר 2022.


חקלאות
כידוע, ממשלת ישראל מקדמת רפורמה בחקלאות שכוללת הורדת מכסים על פירות וירקות מיובאים, הגדלת 25 אחוז במכסות גידול לולי הביצים, מהלך שמייתר את התכנון בענף. את ההתנהלות והמשא ומתן מול הממשלה מנהלים אנשי ההנהגה החקלאית הארצית. אני לא מאמין ביעילות שכל אזור יוצא להפגנה אזורית, ובוודאי לא בהפגנה שלא מובלת על ידי ראש המועצה.
הערבה כאזור הפריפריאלי והחקלאי ביותר בארץ זקוק להתייחסות מיוחדת מהממשלה ועל כך אני עובד באופן אישי יחד עם אורן קורין, יו"ר הועדה החקלאית, אילון גדיאל, מנהל המו"פ ועוד...
הכוונה לבנות סל מיוחד לערבה במענקים לפיתוח, מכסות גידול, פיתוח משמעותי בתחום האנרגיה הסולארית, שינוי משמעותי באיכות המים, דבר שיאפשר להרחיב את מגוון הגידולים. בתחום העובדים הזרים אנו פועלים יחד עם רמת נגב, על מנת שנוכל להביא את העובדים בהסדר שונה מהקיים היום. מדובר בפיילוט שבמהלכו המדינה תוכל להסיק מסקנות להמשך. בעניין ההסכם הקיבוצי וצו ההרחבה, יפתח בן דוד מפארן מתנהל מטעמנו מול הגורמים הרלוונטים בתקווה להגיע להסכמות.
בתחילת חודש פברואר מתוכננים יומיים של מפגשים רצופים באזור בין החקלאים לאנשי מקצוע ופקידים בכירים ממשרדי הממשלה על מנת לשתף את הציבור בתוכניות, לדייק אותן בחוכמה ואור לניסיון רב השנים של החקלאים.

צילום: שגיא קליין


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף