משולחן ראש המועצה מס' 23 - 30 בינואר 2022

לתושבים שלום. שמח לעדכנכם בפעילות המועצה האזורית והשלוחות בשבוע האחרון.


משולחן המועצהלתושבים שלום,

בסוף השבוע נחצה קו אדום עת נכתבה כתובת נאצה חריגה, בכניסה למושב חצבה, כנגד מנכ"לית החברה לפיתוח. אנו מגנים בחריפות ולא נקבל כל סוג של בוטות ואלימות. הוגשה תלונה במשטרה ונפתחה חקירה בנושא.

כידוע לכם, אנו נמצאים בחודשים האחרונים בקונפליקט מול מועצה אזורית תמר שנסב על חלוקה הוגנת יותר של המשאבים או איחוד בין המועצות. כחלק ממחאתם בתהליך, שמובל על ידי משרד הפנים, הורו בתמר להתנער מהסכם פינוי האשפה עליו התחייבו וחתמו לפני 8 שנים. זאת במקום להעביר כסף לערבה, במסגרת חלוקת הכנסות שמנהל משרד הפנים. עברנו שבוע קשה בו לא בוצע פינוי אשפה, ועם כל הקושי, לא יכולנו לוותר ועמדנו איתנים מול מועצה אזורית תמר, מול מרכז השלטון האזורי ומול משרד הפנים. מהלך של פינוי אשפה על חשבוננו (בעלות שנתית של כ-2 מיליון ש"ח) היה מחזיר אותנו לאחור מבחינה כלכלית, מחסל את התקווה שלמועצה תהיה את האפשרות לעזור ליישובים בשיפוץ ופיתוח התשתיות שכל כך זקוקים לו, כמו גם מאותת לתמר שבאלימות, ביריונות וכוח משיגים שליטה. אנחנו לא מתכוונים לוותר, לא על הסכם פינוי הזבל ולא על הסכם חלוקת המשאבים או איחוד המועצות. משרד הפנים הורה לתמר לעמוד בהסכם והיום כבר פונתה האשפה מהערבה. אני מודה לכם, תושבי הערבה, שחרף הסיטואציה המתסכלת, גיליתם סבלנות, איפוק והבנה ולא נגררתם לשיח אלים וביריוני ברשתות החברתיות. אנו נחושים להצליח בשינוי חלוקת המשאבים באזור ערבה והנגב המזרחי, זהו מהלך הכרחי לערבה לכלל התושבים, לנו ולדורות הבאים ואני בטוח שנצליח.
 

ומאירועי המועצה והאזור:

 019 - פריסה בעידן

אינטרנט בסיבים אופטיים בערבה התיכונה

ביום ראשון, 16/1 החלו עבודות פריסת הסיבים האופטיים כאן אצלנו בערבה התיכונה. העבודות החלו בעידן ויתקדמו מהצפון לדרום - כאשר בהמשך הן יתבצעו במקביל בשלשה ישובים. תוך כחצי שנה כל הערבה התיכונה תהיה מרושתת בסיבים אופטיים ונקבל אינטרנט ברמה שונה מהמוכר לנו, כאשר ההתקנה והשרות - ספק ותשתית - ניתנים כולם דרך החברה המבצעת - טלזר 019. בשלב הראשון של העבודות תתבצע הפריסה בישוב ולא תהיה כניסה לתוך הבתים. בשלב השני - יותקנו החיבורים לבתים בעלות השווה לכל נפש. 

בתמונה: מתחילים לפרוס בעידן. צילום: מור זילברשטיין

לכל הפרטים על פרויקט הסיבים האופטיים בערבה (דף מתעדכן)>>


שומרים על חוסן קהילתי

לכבוד ט"ו בשבט ובעיצומה של מגיפת הקורונה בערבה, שלחנו שי קטן לחג צוותי הרפואה, החירום, הביטחון, הרווחה, מתנדבי חיבו"ק בישובים ומחלקת החינוך גם היא, העניקה לצוותי החינוך. בשעת משבר, כשמערכות גדולות מתקשות לתפקד, העזרה הראשונה מגיעה מהקהילה. במקום פריפריאלי כמו שלנו, הקהילה היא ישות חיונית עד כדי הצלת חיים, כולל שמירה על הביטחון והבריאות של חבריה ותרומתה המשמעותית של הקהילה לא תסולא בפז. אנו מאמינים כי קהילה איתנה בשגרה היא זו שתדע לתת מענה לחבריה בזמן מצוקה אישית, חברתית או גלובלית. בעולם משתנה אנו חייבים להיות מוכנים למצבים משתנים ובלתי צפויים והקורונה הוכיחה לנו עד כמה חיינו שברירים ועלולים להשתנות מהקצה אל הקצה כהרף עין. תודות רבות לצוותי הבריאות, הביטחון, החירום, הרווחה והחינוך ולמתנדבים הרבים שהיו עבור כולנו עוגן יציב ובטוח בתקופה מאוד מאתגרת וחסרת ודאות. ככה נראית קהילה איתנה.

צילום: דורית לוביש


פיתוח תשתיות בערבה

השבוע אירחנו את שימי דניאל, מנכ"ל חל"י (החברה להגנות ים המלח) שהגיע לביקור יחד עם צוותו, ארז דהן, סמנכ"ל תשתיות, טלי ורני, מנהלות התוכן. חל"י היא חברה ממשלתית, הזרוע הביצועית של משרד התיירות באזור הדרום. יחד עימי היו מור זילברשטיין, מנכ"ל המועצה, נעמי בקר, מנכ"לית החברה לפיתוח ומירב עמית, מנהלת התיירות. סיירנו באזור עיר אובות, מרכז ויידור, בחממות התצוגה, דרך השלום, ג'בל חופירה, מואה וכפר האמנים בצוקים. בחל"י מקדמים יחד עם משרד התיירות את תיירות הנגב כאשר החזון הוא פיתוח הנגב כמותג תיירות בר קיימא ובין לאומי. הסיור נועד להבנת הצרכים, יצירת בידול בין המרחבים השונים בנגב, הכרת מכלולי התיירות, הפוטנציאל הגלום בכל אתר כמו גם החסמים הקיימים. לאחרונה אושרה החלטת ממשלה בנושא קידום מוצר התיירות הדרומי שאמורה להגדיר ולסנכרן את קצוות התוכן, התכנון, הסטטוטוריקה והתשתיות. בערבה מטופלים כרגע שלושה מכלולים, כל אחד כמכלול רב תחומי שיציע חוויה ייחודית מדברית במרחב, מכלול ספיר, מכלול מואה ומכלול תמר המקראית (חצבה). חל"י הציגו בפנינו את התוכניות לשנים הקרובות הכוללים תמיכה מתמשכת ויציבה שתאפשר לאזור לבסס ולפתח מותג רב שנתי ולספק מענים לצרכים משתנים בשטח בפרויקטים שמתכתבים עם הקוד הגנטי של האזור. 

צילומים: אוסי ניר


חלוקת ערכות אנטיגן בישובים

ערכות אנטיגן המחולקות ללא עלות לבני 60 ומעלה מטעם משרד הרווחה והביטחון החברתי, הגיעו השבוע לערבה. בסיוע המחלקה לשירותים חברתיים ומתנדבים, מכינסטים ממכינת פארן ומכינת עין יהב, הועברו הערכות למרפאות היישובים וניתן לקחתן לשימוש דרך המזכירות הרפואיות, בשעות פעילות מרפאת היישוב. הערכות מיועדות עבור מבוטחי כל קופות החולים. בריאות לכולנו.

צילומים: נגה גיבורי


מדד הקהילתיות בערבה

סקר מדד הקהילתיות פורסם לקהילה ביום שישי וכבר השיבו עליו 730 תושבים. מדובר בסקר שבוחן את תחושת הקהילתיות בישובים ובמועצה, שנבנה על ידי החברה למתנ"סים והשתתפו בו כבר למעלה מ-60 רשויות. הקהילתיות נבחנת במספר מימדים – עד כמה התושבים מרגישים תחושת שייכות לישוב שלהם, חיבור לאנשים, נכונות לפעול לטובת הקהילה, תחושה שיש להם יכולת להשפיע על החיים בישוב ובמועצה. אלו הם מרכיבים שמשפיעים על איכות החיים ועל החוסן הקהילתי. את הסקר מוביל באזור מרכז קהילה ואנו מצפים כי ייתן לנו כיווני עבודה ממוקדים לגבי המימדים אותם צריך לחזק וכיצד לעשות זאת. לכן, אנחנו מבקשים עשר דקות מזמנכם – ענו על 34 שאלות הסקר על מנת שנוכל ביחד להמשיך לשפר את תחושת הקהילתיות בערבה. ניתן למלא את השאלון גם בשפה האנגלית והרוסית למעוניינים בכך. הישוב שבו אחוז המשיבים לשאלון יהיה הגבוה ביותר – יזכה ב- 5000 ₪ לטובת פעילות קהילתית לפי בחירתו. 

קישור למילוי השאלון בעברית>>

קישור למילוי השאלון באנגלית>>

קישור למילוי השאלון ברוסית>> 


מפגש שיתוף ציבור החקלאים בנושא גיבוש תוכנית אסטרטגית

בשיתוף פעולה עם משרד החקלאות אנו בונים תוכנית אסטרטגית לפיתוח בר קיימא, שתענה על הצורך בקיום חקלאות מקיימת ורווחית, בגיבוש מתווה קהילתי משגשג ובגיוון מקורות הפרנסה. חקלאי האזור מוזמנים להשתתף במפגש שיתוף ציבור שבסיכומו נגבש יחד טיוטת תכנית שתשמש בסיס לדיוני המשך ברמת מנכ"לי משרדי הממשלה השונים. המפגש יתקיים יחד עם אנשי משרד החקלאות ביום רביעי ה- 09/02/2022 החל מהשעה 09:00 בבוקר באולם הספורט בעין יהב במתווה של 9 שולחנות עגולים (בנושא פיתוח, תיירות, שיווק, מחקר, עובדים זרים, מים ועוד...) שיורכבו מחקלאי הערבה, נציגי משרד החקלאות, אנשי אקדמיה מומחים בתחום ונציגי המועצה ובהם יוצפו האתגרים לצד הצעות לביצוע. בתום המפגש, יוצגו בפני המשתתפים סיכומי הדיונים בשולחנות. הירתמותכם והשתתפותכם הפעילה בדיונים ובתהליך קבלת ההחלטות הוא חיוני. ההשתתפות בכנס ללא עלות אך מותנית בהרשמה מראש אצל מרכזי המשקים.

לפרטים נוספים>>


חיזוק ההגנה בגבול ירדן  

נפגשתי עם מפקד החטיבה המרחבית ״יואב״, אלוף משנה איתמר דשל, אשר אחראית על ההגנה בגבול ירדן הדרומי. במהלך הפגישה סקר המח"ט סוגיות הנוגעות להגנה על המרחב, בין היתר- תפיסת ההגנה הגזרתית, הברחות האמל״ח בגבול והעצמת היכולת לסכלן והקמת אמצעי האיסוף החדשים במרחב, כל זאת כחלק משיתוף הפעולה הרב ארגוני המתנהל בין גופי הביטחון השונים. המח"ט עדכן שבערבה שוהים 190 שב"חים (שוהים בלתי חוקים), תופעה מדאיגה מאוד.

נושא נוסף שעלה הוא טיפול רפואי דחוף לחיילי הערבה השוהים בביתם בערבה. במקרה שכזה, סוכם כי הפנייה לחטיבה ותיאום הגעת החייל הזקוק לטיפול תהיה דרך קב"ט המועצה, אורי לב. חייל שזקוק לטיפול רפואי דחוף ואשר נמצא בביתו בערבה, יצור קשר עם אורי לב, קב"ט המועצה בנייד: 052-3665928.

צילום: דובר צה"ל


 

ביקור סגן השר מאיר יצחק הלוי והתורם דניאל חוסידמן

השבוע זכינו לביקור של סגן שרת החינוך, מאיר יצחק הלוי ויחד עימו הגיע דניאל חוסידמן, בן למשפחה יהודית ממקסיקו, התורמים באופן משמעותי לתחום החינוך ולאקדמיה בארץ. האורחים ביקרו בעמותת "רוח הערבה" ונפגשו עם אלעזר פויכטונגר, מנהל מח' החינוך ועם חניכי המכינות הקדם צבאיות אצלנו בערבה. בסיום הביקור, אירחתי אותם לארוחת ערב אצלי בבית.


מירוץ יוני בערבה

כ-300 רצים, מבוגרים לצד ילדים, מכל רחבי הארץ השתתפו ב”מרוץ יוני בערבה” שהתקיים בשבוע שעבר סביב מושב צופר, בהפקת משפחת פרידמן, חברים, המכינה הקדם צבאית ערבה-צופר ובתמיכת המועצה האזורית וחברת חישתיל. זו השנה ה-13, לאירוע לזכרו של יוני פרידמן ז”ל ובמזג אויר מושלם נהנו המשתתפים מקבלת פנים חמה עם שתייה ותמרים משובחים המעניקים אנרגיה טבעית מתוצרת הערבה וחולקו למקצים של 10 ו-5 ק”מ ומקצה לא תחרותי של 2 ק”מ. השילוב של הנצחה מכובדת, אורח חיים בריא, ספורט וקהילתיות עוטפת, הוא שילוב מנצח שבונה חוסן קהילתי. סוכם עם משפחת פרידמן לשמור על המתכונת הקיימת והקהילתית כאירוע מסורתי בערבה וריצה סביב שדות צופר.

צילום: גילה טל


שוחים ונהנים

סגל מורחב של נבחרת הנוער הארצית, המונה תשעה עשר שחיינים ושחייניות, הגיע אלינו לערבה למחנה מרוכז של שלושה ימים שהתקיים בקריית הספורט בספיר. בני הנוער התאמנו במרכז למצויינות שחייה ומאמני הקבוצה ציינו כי הנבחרת קיבלה את התנאים המיטביים והאיכותיים לאימון.

צילומים: יונתן נריסנה


 

רפת מודרנית בערבה

גאווה ונחת - ברכות רבות ובהצלחה לרפת המשותפת בפארן מהמודרניות ביותר בארץ. מרגש לראות חלוציות ופעילות חקלאית של שלושה דורות.


 

 גאווה ונחת 

בתחרות גמר מרוצי שדה של אליפות בתי הספר התיכונים, קטף יפתח גינת ממושב עין יהב, הלומד בכיתה י' בבית הספר "שיטים דרכא" את המקום השלישי והמכובד בתוצאה של 15:59 בריצת 5000 מטר. 15 שניות בלבד אחרי המקום הראשון בו זכה בן 18, אלוף הארץ באתלטיקה לריצת 3000. ברכות ודרך צלחה!!!

צילום: דור אליהו


אני מזמין אתכם לפנות אלי בנייד: 052-3666066 ובמייל: [email protected] בכל עת ולכל עניין וצורך

שלכם,

מאיר צור, ראש המועצה 

תמונת נוף